Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 23:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Nie masz gdzie parkować? Sprzedaj "brykę"!

Nie masz gdzie parkować? Sprzedaj "brykę"!

W Tomaszowie Mazowieckim od kilku lat funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska. W założeniu miała ona przyczynić się do zmniejszenia natężania ruchu samochodów osobowych na ulicach miasta. Niestety posiadamy układ komunikacyjny pozbawiony całkowicie ulic, mogących skutecznie upłynniać ruch. 07.05.2020 19:45    32    9
Totalna kompromitacja

Totalna kompromitacja

Tu już nie jest wstyd, to totalna kompromitacja. Notowania Małgorzaty Kidawy Błońskiej przed wyborami prezydenckimi osiągnęły poziom równy poziomowi błędu statystycznego. Wiele osób sugeruje słabość kandydatki, jej liczne wpadki medialne oraz apele o bojkot wyborów. Wszystkie te argumenty są poniekąd prawdziwe. Rzadko natomiast pojawia się argument o prawdziwej słabości Platformy Obywatelskiej. Tu leży prawdziwa przyczyna tych druzgocących sondaży. Pozostałym kandydatom również wpadek nie brakuje, w tym i samemu Andrzejowi Dudzie (jak chociażby koszmarna konwencja bez udziału publiczności - zwolnić pomysłodawcę natychmiast). 04.05.2020 11:51    65    20
"Pisior sisior, kolega cienkopisa"

"Pisior sisior, kolega cienkopisa"

Przestaje mnie dziwić, że ludzie często mają problem z przeczytaniem tekstu dłuższego niż sms. Scrollowanie Facebooka i ciągłe skupianie uwagi na obrazkach i nagłówkach wywoluje formę otępienia umysłowego, które rodzi frustrację i towarzyszącą jej agresję. Pole percepcji zawężają dodatkowo wszechobecne memy, nie nastawione na przekaz intelektualny, a emocjonalny. Co to oznacza? W skrócie to, że ludzi łatwo jest zaprogramować i w krótkim czasie wykształcić w nich odruchy warunkowe, wywoływane określonymi obrazami lub zwrotami. To nie jest żadne nowe zjawisko, jednak mechanizm jego stosowania jest obecnie o tyle łatwiejszy, że posiadamy nowoczesne narzędzia programistyczne. Wrócę do tego tematu, przy okazji felietonu na temat wspólczesnego totalitaryzmu, do którego od jakiegoś czasu się przymierzam. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na falę agresywnych i napastliwych wpisów, jaka dotknęła w tym tygodniu Marcina Witko. 02.05.2020 15:37    103    15
Ciężki temat

Ciężki temat

Temat ciężarówek w naszym mieście budzi wiele emocji. Niestety bezmyślność wielu kierowców powoduje, że rozjeżdżane są nie tylko główne ciągi komunikacyjne ale również osiedlowe uliczki. Pojazdy parkują w miejscach niedozwolonych, niszczą chodniki, krawężniki i nawierzchnie jezdni, nieprzystosowanych do wysokiego tonażu. Na zwróconą uwagę słyszymy zazwyczaj infantylne argumenty, że przecież parkować gdzieś trzeba, albo "niech miasto zbuduje nam parkingi". Obydwa są z gruntu fałszywe. Pierwszy zakłada świadome łamanie obowiązujących przepisów, drugi inwestowanie publicznych środków w zadania, które nie są zadaniami własnymi gminy. W dodatku nawet budowa parkingów dla pojazdów ciężarowych nie wyeliminuje niesfornych "tirowców" z miejskich uliczek. Może to zrobić jedynie zdecydowane zachowanie służb policyjnych. Tymczasem ciekawe dane zaprezentował niedawno Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Są one szokujące i obalają wszelkie mity porównujące rozmiary zniszczeń powodowanych przez samochody osobowe i ciężarowe. Zapewne i Was te badania oraz obliczenia zaskoczą. Jeśli potraficie myśleć, to być może także oburzą. 30.04.2020 22:57    17    5
Jestem na diecie niskomedialnej

Jestem na diecie niskomedialnej

​​​​​​​Dawno nie cieszyłam się tak bardzo z pielęgnowania „własnego ogródka”. Obietnicą atrakcyjnej podróży, w czasie pandemii, okazał się wyjazd do mechanika samochodowego. Wizyta u diagnosty. Lepsza niż tinder. 29.04.2020 20:04    12    16
Fabryki drewna a nie tlenu

Fabryki drewna a nie tlenu

Mieszkańcy naszego miasta i powiatu od dłuższego czasu zwracają uwagę na masową wycinkę drzew, jaka jest prowadzona na naszym terenie. Harwestery pracują, nie oglądając się na nic. Nawet okresy lęgowe ptaków nie stoją na przeszkodzie. Jaka jest skala tej dzialalności? Trudno tak naprawdę powiedzieć. Próbuję ustalić to od kilku miesięcy. Bezskutecznie. Starostwo Powiatowe nie posiada danych na temat wielkości leśnych wyrębów. Lasy Państwowe ze względu na koronawirusa (idealna wymówka) również od kilku tygodni nie pokusiły się o odpowiedź. Państwo w państwie. "Nie mamy Pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi"? 25.04.2020 11:13    114    35
Prezydent na zielonej trawce i... dębowym parkiecie

Prezydent na zielonej trawce i... dębowym parkiecie

W ubiegłym tygodniu odbyła się chyba najkrótsza sesja w historii miejskiego samorządu Tomaszowa Mazowieckiego. Zwołana w trybie nadzwyczajnym trwała zaledwie kilka minut. Jej celem były przesunięcia budżetowe i dofinansowanie spółki Lechia SA. Temat na wniosek radnych opozycji przełożono na kolejne posiedzenie. Powołana do życia niespełna rok temu spółka niestety ma poważne problemy finansowe. Nie da się ukryć, że stanowi ona obciążenie dla miejskich finansów. Co z nią wobec tego robić? Ogłaszać upadłość, ratować, a może wdrożyć postępowanie sanacyjne, jak proponuje w internecie radny Kucharski. Nie ma tu dobrego rozwiązania. Powołanie spółki samorządowej w tej formie wydaje się z dzisiejszej perspektywy błędem. Skoro jednak mleko się rozlało, należy znaleźć najlepszą drogę do wyjścia z trudnej sytuacji. 21.04.2020 16:46    29    8
Myślenie nie boli? No nie wiem

Myślenie nie boli? No nie wiem

Epidemia, z jaką mamy obecnie do czynienia, pokazała niestety nie tylko słabość systemu opieki zdrowotnej, ale także zarządzania kryzysowego, czy potencjału intelektualnego politycznych "elit". Nie chcę wracać już do przypadków z Drzewicy, czy Nowego Miasta, ale przez chwilę być może warto skupić się na absurdalności niektórych wprowadzanych ograniczeń oraz niejasnych przepisów, wymagających często subiektywnej interpretacji.  17.04.2020 18:00    36    9
Zabrakło rozumu, czy zdrowego rozsądku?

Zabrakło rozumu, czy zdrowego rozsądku?

Opoczno zaraża Tomaszów? Sformułowania takiego użyłem z premedytacją kilkanaście dni temu. Wylano na mnie wówczas całe wiadra nienawiści. Okazuje się, że jednak, niestety miałem raceję, a władze powiatu opoczyńskiego są może i cwane ale niezbyt mądre. Przygotujcie się na mocny i dosadny tym razem felieton. 17.04.2020 13:26    127    60
Tomaszowianie na szczęście pomagają

Tomaszowianie na szczęście pomagają

Od kilku tygodni wszyscy zastanawiamy się na ile przygotowany do epidemii jest tomaszowski szpital. Jakie działania podejmuje Starostwo Powiatowe, by placówkę odpowiednio zabezpieczyć w środki ochrony osobistej? Czy wdrożono odpowiednie procedury bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania trudno jest uzyskać w sposób oficjalny. Za to wiele mówią informacje dostępne na profilach Facebookowych. Na stronach Starostwa de facto ich brak, co biorąc pod uwagę, że samorząd nasz lubi chwalić się każdym zakupionym długopisem, jest już samo w sobie wystarczającą, aczkolwiek niepokojąca informacją. 09.04.2020 10:39    19    7
Czelendż tajm

Czelendż tajm

Wyzwanie, czyli coraz częściej używane w Polsce słowo „challenge” budzi moją odrazę. Tak samo jak i wylizanie toalety przez tzw. influansera, celem zarażania się wirusikiem. No cóż jacy influanserzy takie wyzwania… Mamy ich też w Tomaszowie. Influanserów, blogerki modowe, panie od metamorfoz, celebrytki od tolerancji czy od równego traktowania kobiet. No jak zwał tak zwał. W każdym razie obserwujac takie osoby w internecie można trafić na dosyć grząski i bagnisty grunt. Wciąga on każdego, kto próbuje się z nimi wdawać w najczęściej miałką polemikę. 02.04.2020 12:50    4    4
Społecznie zbędny…

Społecznie zbędny…

Zastanawialiście się kto na dziś należy do takiej kategorii osób? Dziś nie ma lesbijek, gejów, księży, dyrektorów, dzieci, dziadków, cioć i innych tematów zastępczych. Od ponad miesiąca jesteśmy społecznie zbędni lub społecznie użyteczni. Kto do cholery wymyślił taką klasyfikację ludzi, nie wiem. Wiem jednak, że chce być „społecznie użyteczną” i kropka. 02.04.2020 11:18    6    10
Prezydent z koronawirusem

Prezydent z koronawirusem

Niektórzy nasi czytelnicy pytają w komentarzach: dlaczego nie piszemy nic w temacie numer jeden, jaki przetacza się prze wszystkie media. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie m o czym pisać. A chodzi oczywiście o majowe wybory prezydenckie. 01.04.2020 15:42    14    19
Babeczki czy może jednak maseczki?

Babeczki czy może jednak maseczki?

Epidemia koronawirusa zaczyna u nas przyspieszać. Każdy dzień przynosi nowe przypadki, następne zachorowania a co gorsza ofiary śmiertelne. Tylko wczoraj w wyniku powikłań zmarło 5 osób. Lekarze twierdzą jednak, że zgonów najprawdopodobniej może być dużo więcej. Łącznie zdiagnozowanych mamy już 2000 osób a dzisiaj ta liczba wzrośnie być może do 2500. Wiemy, że w szpitalach brakuje niemal wszystkiego. Od najprostszych maseczek, po respiratory. Tomaszowianie zbierają materiały, szyją w domowych zaciszach, produkują prowizoryczne przyłbice. Raz jeszcze pokazujemy, że potrafimy być solidarni i pomagać. Być może to zasługa naszej mentalności, może kształtowania postaw przez takich ludzi, jak Jerzy Owsiak. Faktem jest, że grupa Tomaszowianie Pomagają, to już kilka tysięcy osób. Grupa tętni życiem. I bardzo dobrze... Ludzie w czasach pandemii z jednej strony niosą realną pomoc innym, z drugiej mają możliwość poczuć się potrzebni. 31.03.2020 16:53    31    23
Posłanka apeluje, ale właściwie o co chodzi?

Posłanka apeluje, ale właściwie o co chodzi?

Na lutowej sesji Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła Powiatową Kartę Rodziny. Dokument o charakterze bardziej symbolicznym, niż praktycznym nie każdemu się spodobał. Interwencję poselską w tej sprawie postanowiła podjąć posłanka Anita Sowińska. Jak widać, parlamentarzyści nie mają za bardzo co robić i dlatego postanowili mieszać się w nie swoje sprawy. Tego typu interwencję, to nic innego jak próba ingerencji w samorzadową niezależność. Pismo skierowane do radnych nie jest zbyt mądre ponieważ zawiera apel "mający na celu zanegowanie założeń i przepisów wynikających z wyżej wymienionej uchwały". 29.03.2020 16:21    6    4
Kryzys epidemiologiczny potwierdza: powiaty do likwidacji

Kryzys epidemiologiczny potwierdza: powiaty do likwidacji

Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje to, na co zwracają od dłuższego czasu samorządowcy. Chodzi mianowicie o istnienie w takich powiatach, jak właśnie tomaszowski, dwóch ośrodków władzy publicznej i dwóch równoległych centrów administracyjnych. W sytuacjach kryzysowych okazuje się, że koordynacja działań między samorządami i jednostkami im podległymi jest utrudniona, a kiedy zabraknie charyzmatycznego i dynamicznego (miło byloby, gdyby był też mądry) lidera wręcz niemożliwa. Dodatkowo w powiatach nie ma tego rodzaju odpowiedzialności osobistej i politycznej, jaka występuje w przypadku gmin, jest ona rozmyta poprzez ustanowienie wieloosobowego zarządu, który tak czy inaczej działa najczęsciej pod bozpośrednie dyktando Starosty. Jak jest dobrze, to do zdjęć pozuje Starosta, jak źle, pojawia się odpodmiotowiony Zarząd. 27.03.2020 11:36    13    18
W czarnej dziurze bezsilności

W czarnej dziurze bezsilności

Ależ się narobiło... Po dzisiejszej informacji na temat dziecka z terenu Opoczna, na tomaszowskim oddziale pediatrycznym, zarażonego koronawirusem, omal mnie nie zlinczowano. Prym w ataku na mnie wiedli urzędnicy i politycy pochodzący z tego miasta. Cóż... nie obrażając nikogo, nie najlepiej świadczy to o nich samych. Czy Opoczno zaraża koronawirusem Tomaszów? Oczywiście! Tak samo jak samo Opoczno zostało zarażone przez Nowe Miasto. Za coś trzeba przepraszać? Nie sądzę. Przepraszać powinny osoby, które doprowadziły do tego, że stworzono zagrożenie na oddziale pediiatrycznym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Doprowadzono do jego faktycznego wyłączenia (nie wiadomo na jak długo) oraz do kwarantanny personelu. Część dzieci ewakuowano do Łodzi. To, że to ode mnie wymaga się przeprosin i straszy prawnikami byłoby być może zabawne, gdyby nie było zwyczajnie głupie. Wydaje mi się, że jest to sprawa dla prokuratury ale z zupelnie innych powodów.   26.03.2020 21:48    46    33
Dzielne dziewczyny z POZ. Dziękujemy za walkę

Dzielne dziewczyny z POZ. Dziękujemy za walkę

Nierzadko bez masek, bez skafandrów, bez większych zabezpieczeń. Każdego dnia dyżurują po kilkanaście godzin na dwie zmiany.   24.03.2020 20:37    13    10
SPOTKAŁEM EMILA KAREWICZA

SPOTKAŁEM EMILA KAREWICZA

Oto fragment mojej trzeciej publikacji "Rodzina LITERACKA '62" w której (str. 64-66) poświęciłem rozdział zmarłemu dzisiaj Panu Emilowi 18.03.2020 22:37    2    4
Tak należało się zachować

Tak należało się zachować

Dzisiejszy tekst o koronawirusie będzie nieco bardziej optymistyczny. Dotyczył on będzie pewnego poziomu odpowiedzialności, do którego każdy z nas powinien być zobowiązany. Oprę się na przykładzie młodego człowieka, u którego wykryto koronawirusa. Myślę, że warto tych parę zdań przeczytać. 14.03.2020 12:06    37    34
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama