Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 23:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Prawym okiem: wolne Sądy w ogniu

Prawym okiem: wolne Sądy w ogniu

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja o polskim sądownictwie toczyć się będzie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Ustawy trafią teraz do Senatu, gdzie opozycja ma teoretyczną wiekszość. Dlaczego teoretyczną? Bo senatorowie także mogą się spóźniać, zapominać i podróżować z rodzinami w celach relaksacyjnych. To odrobinę złośliwe stwierdzenie, ale wcale nie na wyrost. Zachowanie części posłów z mijającego tygodnia jest symboliczne. Wyraża stosunek do własnych opinii i pracy ale przede wszystkim do wyborców. Bo tak naprawdę nie chodzi o to, by ustaw nie przyjąć, ale by pokazać, że się z nimi walczy i pogadać podgrzewając jedynie emocje biedaków, którzy dają się nabrać i przećwiczone przed lustrem slogany traktują poważnie. Jak pewien radny powiatu tomaszowskiego, który na spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowaczego, zapewniał iż będzie niczym Rejtan rozrywał szaty i nie dopuści do ograniczenia funkcjonowania szkolnego internatu. No i faktycznie internat zostanie jaki jest (miejmy nadzieję, że wkrótce doinwestowany), tyle że wspomniany blagier w tej sprawie żadnych działań konkretnych nie podjął. Przynajmniej nie ma po nich żadnego fizycznego śladu w formie wniosku do budżetu lub chociażby interpelacji czy zapytania. Żenujące? Jak najbardziej... Zgniłe jabłko w mętnej wodzie. Podobnie jest w przypadku protestów w sprawie wymiaru sprawiedliwości. 21.12.2019 10:50    23    7
Co kupić dziecku pod choinkę? Sztuka kupowania klocków LEGO

Co kupić dziecku pod choinkę? Sztuka kupowania klocków LEGO

Zapraszamy na trzecią część naszego cyklu dotyczącego prezentów dla najmłodszych. Po grach i zabawkach militarnych, przyszedł czas na klocki LEGO. Wydaje ci się, że nie ma nic prostszego jak kupno klocków dla dziecka? Jesteś w błędzie. 15.12.2019 02:25
Co kupić dziecku pod choinkę? Nowoczesny wymiar zabawy w wojnę

Co kupić dziecku pod choinkę? Nowoczesny wymiar zabawy w wojnę

Zapraszamy na drugą część naszego cyklu dotyczącą prezentów pod choinkę dla młodszych mieszkańców naszego miasta. Po grach, tym razem bierzemy pod lupę popularną zabawę w wojnę. 11.12.2019 00:46
Klęska Opoczna może być szansą dla Tomaszowa. Trzeba ją tylko uchwycić

Klęska Opoczna może być szansą dla Tomaszowa. Trzeba ją tylko uchwycić

Oddziały ginekologiczno - położnicze w całej Polsce przeżywają prawdziwy kryzys. Co kilka tygodni docierają do nas informacje o tym, że któryś z nich zostaje zamknięty lub planowane jest jego zamknięcie. Dużą winę za to ponosi demografia i wyludnianie się miast powiatowych takich jak Tomaszów czy Opoczno. Liczba porodów w naszym szpitalu spada niemal każdego roku. W 2019 do końca listopada było ich niespełna 600. To drastyczny ubytek w stosunku lat ubiegłych. Oczywiście ten trend można było przewidzieć, o ile badało się i analizowało na bieżąco strukturę wiekową ludności oraz poziom migracji. 10.12.2019 20:27    18    6
Co kupić dziecku pod choinkę? Zaczynamy od gier

Co kupić dziecku pod choinkę? Zaczynamy od gier

Już tylko dwa tygodnie pozostały do Wigilii, dzieciaki hurtowo piszą listy do Mikołaja, a dorośli zalani propozycjami z gazetek i reklamą zastanawiają się, który prezent będzie najlepszy. Moje poszukiwana trwały całą sobotę, spostrzeżeniami podzielę się z wami. Zapraszamy na cykl naszych artykułów, w którym postaramy się pomóc w wyborze. Na pierwszy strzał bierzemy gry. 09.12.2019 22:29
Petycja... ale do kogo

Petycja... ale do kogo

Adwokat Renata Sutor z Rabki Zdroju rozesłała (chyba do wszystkich samorządów w Polsce) petycję, zawierającą żądanie przeprowadzenia szeregu zmian legislacyjnych. Trafiła ona także do skrzynek radnych powiatu tomaszowskiego. Nawet o ile część postulatów uznamy za zasadne, to jednak prawnik powinien wiedzieć, kto powinien być ich prawdziwym adresatem, bowiem niemal wszystkie nie dotyczą prawa miejscowego. Niektóre z nich jednak wydają się być dodatkowo dosyć absurdalne 01.12.2019 10:04    17    3
Przywłaszczyli portfel niedowidzącej emerytki. Zostawili 5 groszy

Przywłaszczyli portfel niedowidzącej emerytki. Zostawili 5 groszy

Niedzielne (24.11.2019) południe nie było szczęśliwe dla 68-letniej niedowidzącej mieszkanki naszego miasta. 29.11.2019 11:51    2    3
Zamordystycznie

Zamordystycznie

Tydzień temu część radnych Rady Powiatu Tomaszowskiego wzięła udział w szkoleniu na temat samorządności. Nauki i wiedzy nigdy za dużo. Jest oczywiście jeden warunek... musi mieć ona sens i nie wprowadzać w błąd. A w przypadku samorządu także posiadać jakieś podstawy prawne. Kiedy ich nie ma... wszelkie dywagacje pozbawione są sensu i stanowią marnotrawstwo czasu. Tymczasem w czasie kilkugodzinnego wykładu dowiedzieliśmy się na przykład, że radni nie mają prawa dyskutować w czasie sesji, że jedynym miejscem do zadawania pytań i prowadzenia sporów są komisje problemowe, a sesja służy jedynie do głosowania. Co ciekawe, prowadząca wykład na pytanie o podstawę prawną do głoszonej tezy, podała szybko artykuł z ustawy o finansach publicznych, który... regulował zupełnie inną tematykę. Zwrócenie na ten fakt uwagi poskutkowało stwierdzeniem, że Pani "nie ma czasu teraz szukać przepisów i że znajdzie je w przerwie, jeśli są one takie ważne". Otóż właśnie są! Pani "profesor" przepisu w antrakcie nie znalazła, czyli cały wykład okazał się kompletną... kompromitacją. 29.11.2019 09:18    10    1
Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu

Pomysł na przeniesienie zarzewiem konfliktu

Wszystko zaczęło się ponad trzy lata temu. Warsztaty Terapii Zajęciowej otrzymały wówczas wypowiedzenie umowy najmu pomieszczeń, jakie użytkują (do dziś) w dawnej szkole podstawowej numer 2 przy ulicy Warszawskiej. Były listy, protesty i wystąpienia w trakcie obrad Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. 15.11.2019 19:22    31    2
WOŚP: Chce daję, nie chce nie daję

WOŚP: Chce daję, nie chce nie daję

Za oknem co raz częściej szaro i zimno. Co raz bardziej czuć już zbliżającą się zimę, w sklepach już czuć zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Niby listopad, ale marketing działa pełną parą. Ten cały nastrój od wielu lat psuje jednak konflikt, która chyba na dobre zagościł w naszych domach, przy wigilijnym opłatku 08.11.2019 23:10    11    5
Jest mi wstyd, chociaż wstydzić powinien się ktoś inny

Jest mi wstyd, chociaż wstydzić powinien się ktoś inny

Starosta Mariusz Węgrzynowski uznał, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest w Tomaszowie Mazowieckim niepotrzebna. Dlaczego? Pan Bóg jeden raczy wiedzieć, ale mnie jest zwyczajnie wstyd.... 08.11.2019 07:57    49    25
By się chciało chcieć...

By się chciało chcieć...

Zapewne wiele osób zastanawia sie w jaki sposób działają samorządowe gremia. Rada Miejska, Rada Powiatu i tym podobne twory. W swoim założeniu mają służyć wspólnotom samorządowym. W rzeczywistości bywają jedynie zbiorowiskiem osób w sposób automatyczny przegłosowujących wszystko, co tylko im się podsunie. Słyszymy koalicja - opozycja, a na koniec okazuje się, że nie ma między nimi różnicy. Rzecz bowiem jest w ludziach i w tym co im się tak naprawdę chce. A mnie się wydaje, że musi się jeszcze chcieć tego, aby coś chcieć. I tu się pojawia problem 04.11.2019 19:54    5    3
W dzień zaduszny

W dzień zaduszny

W dzień zaduszny wspominamy Ryszarda Chachułę 02.11.2019 19:29    3    3
„Tato, a kto to jest gej?”

„Tato, a kto to jest gej?”

Edukacja seksualna i parady LGBT to ostatnio gorący temat wałkowany w codziennej prasie, mediach internetowych, czy też społecznościowych. Ile głosów ekspertów, tyle opinii  jednak słuchając tego wszystkiego mam wrażenie, że eksperci ci zapomnieli o najważniejszym tj. o wrażliwości dzieci. 31.10.2019 23:58    2    5
System niewydolny, ale tworzymy go wszyscy a nie tylko instytucje

System niewydolny, ale tworzymy go wszyscy a nie tylko instytucje

Nieco ponad dwa tygodnie temu, trójka młodych ludzi zniszczyła elewację naszego budynku, gdzie mieści się zresztą także redakcja portalu. Budynek w tym roku przeszedł odbiór i uzyskał zgodę na użytkowanie. Ściany więc są świeżo otynkowane. Widok bohomazów każdemu podniósł by ciśnienie. Nie ukrywam, że gdybym sprawców przyłapał na gorącym uczynku, nie skończyłoby się na puszczeniu ostrej wiązanki, jaką można było przeczytać w moim wykonaniu na Facebooku. No, cóż pewnie wóczas to ja musiałbym chodzić tłumaczyć się tam, gdzie chodzić za bardzo nie lubię. W każdym razie dwie godziny zajęło ustalenie sprawców. Po publikacji zdjęcia razem z mocno niecenzuralną "wiązanką" zaczęli do mnie pisać i telefonować ludzie, którzy wskazali sprawców. Za każdym razem słyszałem to samo: niech Pan im nie odpuszcza, bo to są niezłe ziółka. I to słowo wywołujące u mnie odruch buntu: patologia. Tak, więc bardzo szybko, nie tylko uzyskałem informację o nocnych malarzach (za co dziękuję) ale też wiedziałem o nich niemal wszystko. Okazało się, że dwoje spośród nich to wychowankowie tzw. pieczy zastępczej, a więc niejako i w jakiś sposób moi podopieczni. Trzeci gagatek okazał się uczniem w firmie mojego znajomego. Tomaszów okazał się jeszcze mniejszy niż nam się wydaje. 21.10.2019 17:43    6    8
Farmy trolli także w Tomaszowie

Farmy trolli także w Tomaszowie

W Tomaszowie Mazowieckim powstała ostatnio "farma trolli". Trudno powiedzieć, czy powstające masowo konta internetowe w ramach portalu społecznościowego Facebook to dzieło jednej osoby, czy zorganizowane działanie wielu osób. Faktem jest, że konta te są wszystkie dosyć podobne do siebie. Niektóre z nich, choć nie wszystkie, służą do internetowych dyskusji na najniższym poziomie. Samo tworzenie takich fikcyjnych i anonimowych profili nie jest zabronione, jednak niektóre z nich powstają z drastycznym naruszeniem prawa. Niektóre są "klonami" prawdziwych osób, inne wykorzystują zdjęcia prawdziwych mieszkańców Tomaszowa. W ostatnich dniach udało nam się znaleźć kilka takich przypadków. Jeden z naszych czytelników napisał do nas, że był bardzo zaskoczony, kiedy wśród licznych komentarzy wśród osób biorących udział w dyskusji zobaczył samego siebie. Należy stwierdzić krótko: użycie cudzych danych jest przestępstwem i to bardzo poważnym. Ścigane jest na wniosek osoby pokrzywdzonej. Kara, jaka za to grozi sięga 3 lat. Jednak należy pamiętać, że jeśli fałszywe konto doprowadzi do tego, że ktoś targnie się na swoje życie, można trafić za kratki nawet na lat 10. Uwaga! Próba samobójcza może być tylko próbą, nie musi zakończyć się śmiercią. Wystarczy, że istnieje realne zagrożenie życia. 19.10.2019 21:14    2    4
Klatka pełna hipokryzji

Klatka pełna hipokryzji

Początkowo tekst ten miał stanowić część większego felietonu podsumowującego wybory parlamentarne oraz wyników, jakie osiągnęli lokalni kandydaci. Doszedłem jednak do wniosku, że warto, aby tematowi poświęcić osobny tekst, ponieważ dotyczy on hipokryzji o niespotykanej wręcz (moim zdaniem) skali. Umieszczenie wątku przy innych kandydatach byłoby dla nich po prostu niesprawiedliwe. W czym rzecz? W internetowym hejcie, którym ponoć się wszyscy brzydzimy. Niektórzy, jak się okazuje tylko na pokaz. 16.10.2019 20:22    91    23
Prawym okiem: dla myślących inaczej... kochających też

Prawym okiem: dla myślących inaczej... kochających też

Nie jest łatwo podsumować minioną kampanię wyborczą. Jest tak wiele wątków, że nie wiadomo od czego zacząć. Warto omówić zarówno mechanizmy socjotechniczne, jak i wyniki poszczególnych komitetów i kandydatów lokalnych. Może najlepszą metodą będzie przejście od "ogółów do szczegółów". Dlaczego głosujemy? Bo jedni kłamią a inni nie? A może dlatego, że często wyłączamy myślenie i nie dokonujemy analiz. Szukamy uproszczeń i schematów. Dlatego ważne jest to jaki krawat założy kandydat do debaty a nie to, o czym chce powiedzieć lub ocena czy w ogóle ma coś do powiedzenia. Kiedyś, kandydując w wyborach prezydenckich również brałem udział w debacie telewizyjnej. Było to dosyć ciekawe doświadczenie, po którym przeprowadziłem pewien eksperyment. Na czym polegał? Otóż różnym grupom osób pokazywałem materiał filmowy z debaty, a następnie zadawałem pytanie, kto ich zdaniem najlepiej wypadł. Większość twierdziła, że Andrzej Barański. Jednak nikt z moich rozmówców nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie numer 2. Brzmiało ono: co mówił kandydat, który Waszym zdaniem wypadł najlepiej? Żadna z tych osób nie potrafiła powtórzyć nic, poza pojedynczymi słowami i zdaniami wyrwanymi z kontekstu. Prawda, że to ciekawy mechanizm? Dajemy się na niego nabierać wszyscy. 16.10.2019 11:50    7    5
Po co, na co i dla kogo?

Po co, na co i dla kogo?

Piłkarska Lechia Tomaszów pokazała dzisiaj, że trzecioligowe boiska są obecnie niestety nie dla niej. Oczywiście jak to w sporcie, raz się wygrywa, raz przegrywa i nie o rezultat meczu (meczów) tutaj chodzi. Tym bardziej, że nieoficjalnie sami działacze klubu przyznają, że najlepiej byłoby zaliczyć jak najszybszy spadek i powrócić na murawy niższych klas rozgrywkowych. nie tu jednak leży problem. Rzecz w tym, że utrzymanie klubu kosztuje nas (nie znam dokładnych danych) kilkaset tysięcy złotych rocznie. Efekt wydatkowania tych pieniędzy jest tak naprawdę żaden. Kasa wyrzucana w błoto i chyba najwyższa pora zastanowić się nad tym, czy to w ogóle ma jakiś sens. Dzisiaj oficjalna strona klubu podała, że na meczu było 311 widzów. Już samo to daje wiele do myślenia. A przecież ta niska frekwencja jest na Nowowiejskiej nie od dzisiaj. Na poprzednim meczu było 297 kibiców. Naprawdę... w Lubochni więcej ludzi na wesela przychodzi... Żartowałem. Chodziło mi o mecze LKS. Jeszcze trochę a za obecność na meczu będziemy "kibicom" płacić" a w wejściu dokładać butelkę wódki, by się na trybunach nie nudzili. Jaki poziom taka frekwencja? Chyba nie o to chodzi. 13.10.2019 19:10    46    4
Policja pomaga... pomaga i wójt.... tylko nie wiadomo komu

Policja pomaga... pomaga i wójt.... tylko nie wiadomo komu

Taka się złożyło, że mieszkam od kilku lat na bardzo sympatycznym podmiejskim osiedlu. Bliskość lasów i mili ludzie w sąsiedztwie. Wszyscy tu mówią sobie "dzień dobry" nawet jeśli znają się tylko "z widzenia". Kiedy powstawało osiedle gmina zbudowała uliczkę. Położono asfalt, wykonano odwodnienia i... po dosyć krótkim czasie nawierzchnia wymaga już naprawy. Dlaczego? Ponieważ osiedle to, jest także miejscem, które upodobał sobie jeden z sąsiadów do parkowania własnych ciężarówek. Oczywiście ulica najgorzej wygląda przed jego domem, gdzie pojawiają się już nie tylko ubytki w asfalcie ale także porozjeżdżane są pobocza i krawężniki. Ale wciąż jest ona dobrem wspólnym. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że osiedlowa uliczka nie ma odpowiedniej podbudowy do tego, by poruszały się po niej TIR-y. Nie jest też miejscem odpowiednim do tego, by olej opałowy z cysterny przetankowywać do zbiorników samochodowych. Okazuje się jednak, że nikomu to nie przeszkadza. Ani policji ani też władzom gminy Tomaszów z wójtem Franciszkiem Szmiglem na czele. 12.10.2019 23:42    38    7
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama