Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 23:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Prawym okiem: śmierć za śmierć?

Prawym okiem: śmierć za śmierć?

Zabójstwo 10 letniej dziewczynki wstrząsnęło całą Polską. Mamy kolejną historię, gdzie (jak wynika z medialnych doniesień) zbrodnie starannie (można mieć tu sporo wątpliwości) zaplanowano i doprowadzono do skutku. Czy nie przypomina Wam ta historia czegoś, co słyszeliście już wcześniej? Pamiętacie Katarzynę W., która zamordowała swoją 1,5 roczną córeczkę. Kiedy jej sprawstwo wyszło na jaw miliony ludzi pałało żądzą zemsty. Podobnie jest i teraz. Obserwuję na profilach internetowych moich znajomych, z pozoru rozsądnych ludzi "wlepki" nawołujące do przywrócenie kary śmierci. Ze zdziwieniem można wyczytać, że kara taka ma wymiar humanitarny... 18.06.2019 21:40    13    4
Posągi naszej cywilizacji, nic więcej....

Posągi naszej cywilizacji, nic więcej....

Czy kupować samoloty F-35? Czy wybudować port lotniczy w Baranowie? Czy odkrywka węgla brunatnego w Złoczewie to dobry pomysł? Na wszystkie te pytania rząd PiS odpowiada „tak”. A ja odpowiem Wam historię Wyspy Wielkanocnej. 18.06.2019 19:39    6    3
Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje

Z myślenia o Polsce wyłączyć trzeba emocje

Z Dominikiem Kupisem administratorem strony Tomaszow Yizkor Book rozmawiamy na temat... no właśnie. Zachęcamy Was do lektury i wyrażania swoich opinii 16.06.2019 22:05    11    2
Prawym okiem: lepiej było za "komuny"

Prawym okiem: lepiej było za "komuny"

Do napisania tego felietonu zainspirował mnie artykuł z lokalnego tygodnika poświęcony wysokim cenom mieszkań w naszym mieście. Ciekawe są też internetowe komentarze, z których wynika, że wiele osób nie pojmuje najprostszych praw ekonomii. To prawda, że ceny znajdują się na gigantycznie wysokim poziomie, czemu jednak nie należy się dziwić, bo reguluje je prawo popytu i podaży. Jak czegoś brakuje, to jest drogie i... już 10.06.2019 19:51    33    7
Gdy jem mięso gorzej się czuję

Gdy jem mięso gorzej się czuję

Fleksitarianizm to stosunkowo młody, ale powoli, także w Polsce, wkraczający do mainstreamu trend żywieniowy. Związany nie tylko ze stylem życia, czy wyższą świadomością, niebywale aspiracyjny, przez co chyba coraz bardziej popularny. 05.06.2019 12:51    22    6
Temat dnia: szkoła, czy klubokawiarnia

Temat dnia: szkoła, czy klubokawiarnia

Kilka dni temu zadzwoniła do mnie nauczycielka z jednej z tomaszoskich szkół ponadgimnazjalnych. Postanowiła się do mnie odezwać, ponieważ oglądała w internecie moją wypowiedź na temat funkcjonowania m.in. szkoły, w której pracuje. - My już nie jesteśmy szkołą, My już nie uczymy. Jesteśmy placówką kulturalną, która żyje od imprezy do imprezy, od akademii do akademii. Impreza goni imprezę, nie ma czasu na naukę. Myśli Pan, że to jest każda impreza to kilka godzin lub jeden dzień? Nieprawda. Za każdym razem to kilka dni wyjętych z procesu dydaktycznego. Próby, przygotowania, pieczenie ciast, ustawianie krzeseł, a później ich sprzątanie. Przecież to wszystko robią uczniowie, którzy w tym czasie powinni być na lekcjach. A programów nie można zrealizować, bo... nie ma kiedy - mówiła nie kryjąc emocji. 29.05.2019 23:23    10
Temat dnia: Edukacja... głupcze. W Tomaszowie nie ma pomysłu na oświatę?

Temat dnia: Edukacja... głupcze. W Tomaszowie nie ma pomysłu na oświatę?

Na ostatniej sesji Rady Powiatu udzielono absolutorium Zarządowi i przyjęto raport o stanie powiatu. Dokument taki to nowość. Kilkadziesiąt stron danych z pozoru znanych, jednak ujętych w formie syntetycznej, dzięki czemu stanowi dobry punkt wyjścia do oceny działań samorządu. Wnosząc z przebiegu dyskusji niewiele osób materiał przeczytało. 29.05.2019 23:21    6    1
Prawym okiem: oświata na oślep

Prawym okiem: oświata na oślep

Na portalu mamy dzisiaj prawdziwie oświatowy dzień (obiecuję, że jutrzejszy poświęce zdrowiu). Nie jest to przypadek. W moim przekonaniu oświata w powiecie tomaszowskim jest źle zarządzana i przyszła pora, by zrobić  z tym porządek. Nad edukacją ponadgimnazjalną nikt nie panuje od dłuższego czasu. Nie ma spójnej wizji uwzględniającej współczesne trendy, demografię, oraz geolokalizację miasta. 29.05.2019 23:19    3
Czy komuś przeszkadza radny Batorski?

Czy komuś przeszkadza radny Batorski?

W ostatnim numerze TIT ukazał się artykuł pt. "Radny Batorski powinien stracić mandat?". Co prawda na końcu tytułu postawiono znak zapytania, jednak zapomniano poprzedzić go zaimkiem pytającym. Z pozoru jest to pytanie ale jednak mocno sugerujące odpowiedź. Odpowiedź zresztą nieprawdziwą. Dlaczego? Zaraz spróbuję to w miarę przystępnie wyjaśnić na konkretnych, tomaszowskich przykładach. O wiele ważniejsze wydaje się pytanie postawione przeze mnie w tytule. Sam Batorski nie ma sobie nic do zarzucenia i uważa, że przeszkadza radnym PO, bo to jeden z nich składał zapytania w jego sprawie. Jest to dosyć dziwne, bo de facto jedyną osobą, co do której ważności mandatu w tomaszowskiej Radzie Miejskiej można mieć jakiekolwiek wątpliwości jest jego koleżanka partyjna. Do rzeczy jednak.... 28.05.2019 21:27    24    8
Prawym okiem: jak się dba, tak się ma

Prawym okiem: jak się dba, tak się ma

No to się narobiło.... Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły druzgocącą klęskę Platformie Obywatelskiej... To kolejna porażka a politycy tej partii nadal nie wyciągają żadnych wniosków. Co gorsza porażkę próbują prezentować jako... sukces. Tymczasem należy odważnie spojrzać prawdzie w oczy. Zajrzeć do własnego politycznego kotła, zamiast opowiadać o korupcji politycznej, kupowaniu wyborców i tym podobne androny. Jest to zwyczajnie niepoważne. Nie chcę specjalnie rozwodzić się i wymądrzać, komentarzy (dużo mądrzejszych od mojej głów) usłyszycie zapewne dzisiaj co niemiara. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na pewne analogie lokalne, ponieważ są one dosyć charakterystyczne dla całego obozu, który sam siebie określa mianem "antypisu". 27.05.2019 16:42    8    8
Prawym okiem: zbliża się bunt mrówek

Prawym okiem: zbliża się bunt mrówek

Zaintrygował Was tytuł? I bardzo dobrze, bo właśnie o to chodziło. Niestety rozczaruję wszystkich tych, którzy liczyli na felieton o tematyce ekologicznej. Wskazane w nim owady stanowią metaforę. Symbolizują ludzi, których często nie dostrzegamy, a dzięki którym wiele urzędów i instytucji nadal sprawnie funkcjonuje. Dzięki, którym politycy mogą brylować w mediach. 23.05.2019 23:57    12    4
Prawym okiem: klawiatura za kratami

Prawym okiem: klawiatura za kratami

W polskim prawie karnym istnieje przepis, który zdarza mi się często określać mianem "reliktu komunizmu". Jest to art. 212, na mocy którego można zostać ukaranym za "pomówienia" (prawdziwe lub domniemane). Kodeks przewiduje tu nawet karę pozbawienia wolności.  Co prawda, o ile dobrze pamiętam był w Polsce w okresie ostatnich 30 lat tylko jeden (nagłośniony) przypadek skazania na karę bezwzględnego więzienia dziennikarza,  świadczy on jednak o tym, że taka realna groźba istnieje. 23.05.2019 13:58    4    3
Cztery dni w Edynburgu II (87)

Cztery dni w Edynburgu II (87)

Na prośbę Antoniego Malewskiego powtarzamy jeden z jego felietonów. Powodem jest fragment poświęcony kapralowi o imieniu Wojtek. Wojtek był osieroconym niedźwiadkiem, którego podarowano stacjonującej Armii Polskiej gen. Andersa w Iranie. Przeszedł z armią cały szlak bojowy docierając z żołnierzami z Iranu aż na Wyspy Brytyjskie. Niedźwiedź był najbardziej wytrwałym żołnierzem podczas okrutnie krwawej bitwy o Monte Casino (podawał pociski dla polskiej artylerii). Kapral Wojtek (dożył 1963 roku) wrócił właśnie na łamy mediów i ... o tym warto przeczytać 15.05.2019 15:28    2    1
Radny Witczak prezentuje Konstytucję i cenzuruje wpisy!

Radny Witczak prezentuje Konstytucję i cenzuruje wpisy!

Są momenty, w których polityka przybiera formę kabaretu. Są chwile, w których człowiek nie ma nawet ochoty włączać telewizji, gdyż tą zalewają wątpliwej jakości programy polityczne polegające na rzekomej debacie, a bardziej przypominaj formę zwykłej dziecięcej piaskownicy. Dziś – chcąc nie chcąc – przypadkiem trafiłem na komiczny wpis radnego Adriana  Witczaka (PO) dotyczący Konstytucji 05.05.2019 20:04    27    11
Prawym okiem: po owocach ich poznacie

Prawym okiem: po owocach ich poznacie

Jeden mój znajomy, mający żonę nauczycielkę zamieścił dzisiaj na swoim facebookowym profilu dosyć emocjonalny wpis dotyczącego aktualnego strajku pracowników oświaty. Pisze między innym o tym, jaki wpływ na życie rodzinne ma wykonywanie zawodu nauczyciela ale i... mieszanie się polityków do oświaty. (W sumie ten fragment jest jedynym, jakiego nie da się zacytować na naszych łamach z jego wypowiedzi.) Niestety to prawda. Obecny strajk został upolityczniony do granic możliwości. Podobnie jak w innych sprawach mamy do czynienia z partyjniackimi gangami wymachującymi maczugami, robiącymi marnej jakości show. Dzięki czemu emocje biorą górę a istota sporu się zaciera. Dzieje się tak od szczytów władzy w naszym kraju aż po polityczne, samorządowe "niziny". Nauczyciele zarabiają za mało? To prawda, ale to tylko wierzchołek oświatowego problemu. Chory jest cały system. I nie dotyczy to tylko oświaty. Nie wierzycie? Przypomnijcie sobie protest matek dzieci niepełnosprawnych w sejmie. Minęło od niego wiele miesięcy, gdzie dzisiaj są posłowie i politycy, którzy głośno krzyczeli w obronie praw osób niepełnosprawnych? Jakie działania podejmują? Otóż ... żadnych. Podobnie będzie i tym razem. Chodzi o to, by na ogniu upichcić polityczną pieczeń. Nie wierzycie? 09.04.2019 20:04    32    16
Nie płacą... a smog gęstnieje

Nie płacą... a smog gęstnieje

Od kilku lat w mediach przewija się dyskusja na temat jakości powietrza w naszym mieście. Odkąd po raz pierwszy opublikowano listę najbardzej zanieczyszczonych miejscowości w Europie i okazało się, że Tomaszów Mazowiecki znalazł się na niej bardzo wyosko, bijemy na alarm. Trudno się dziwić, bo krótko mówiąc w niewielu polskich miastach jest gorzej. Na naszych ulicach zwyczajnie nie daje się oddychać. Do takiego stanu rzeczy w dużej mierze przyczyniają się właściciele domków jednorodzinnych, którzy w przydomowych kotłowiach spalają dosłownie wszystko. Ale czy tylko? Okazuje się, że miejskie kamienice nie są podłączane do miejskiej ciepłowni, nawet jeśli istnieje taka techniczna możliwość. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w wyjaśnieniach przesłanych na interpelację radnego Piotra Kucharskiego. Dotyczą one wierzytelności wobec TTBS, czyli długów, jakie mieszkańcy "komunałek" posiadają w stosunku do miasta 06.04.2019 08:31    47    6
Prawym okiem: nie tylko Warszawska

Prawym okiem: nie tylko Warszawska

Zmienili się ludzie, ich nawyki i sposób zachowania. Zmieniają się także oczekiwania. Wystarczy krótki spacer, by pojąć o czym piszę. Lokale, które stoją opuszczone być może kiedyś były atrakcyjne dla wynajmujących pod działalność gospodarczą, ale dzisiaj już takie nie są. I problem ten nie dotyczy jedynie ulicy Warszawskiej ale wszystkich innych ulic w naszym mieście. Warszawska może jeszcze tętnić życiem, ale aby tak się stało potrzebne jest mądre zarządzanie i przede wszystkim wizja tego, jak chcemy aby całe miejskie obszary wyglądały. Pokażę to na dwóch przykładach z prowadzonej przez moją rodzinę działalności. 11.03.2019 20:00    1    2
Gerber, Rudź, Kotewicz… z dziejów tomaszowskiej archiwistyki

Gerber, Rudź, Kotewicz… z dziejów tomaszowskiej archiwistyki

W 2019 roku przypada setna rocznica podpisania Dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami przez Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego. Ten akt prawny stworzył podwaliny do organizowania od podstaw archiwów państwowych w odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej. Na mocy dekretu powołano wówczas do życia pięć archiwów centralnych zlokalizowanych w Warszawie oraz cztery archiwa terenowe. Jednym z nich było Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które rozpoczęło swoją działalność jeszcze w styczniu 1919 r. Wydarzenia sprzed stu lat są ważne choćby w kontekście tomaszowskiego archiwum. To właśnie utworzone w 1950 r. Powiatowe Archiwum Państwowe w Tomaszowie Mazowieckim weszło w skład Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, najpierw jako Ekspozytura, a następnie Oddział Zamiejscowy. 26.02.2019 21:01    1    4
Prawym okiem: miało być dobrze, a wyszło jak zwykle

Prawym okiem: miało być dobrze, a wyszło jak zwykle

Dawno, dawno, temu... A dokładnie w ubiegłym tygodniu... pisałem felieton poświęcony jednemu z artykułów w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym. Wspominałem o tym, że rzadko komentuję treści publikowane w innych mediach a tu proszę mija tydzień i jest kolejna okazja. Za chwilę z "rzadko" zrobi się często. Oby nie... bo jest wiele ciekawszych tematów do analizowania. Jak mawiał klasyk "Nie chcem ale muszem", bo co począć, kiedy znajduję treści, których autor rozmija się ze stanem faktycznym. Artykuł nosi tytuł "Wydatki i dochody powiatu" i jest... w sumie nie wiadomo o czym. Dlaczego? Już wyjaśniam... 15.02.2019 22:45    7    2
Prawym okiem: wyrok został wydany

Prawym okiem: wyrok został wydany

Rzadko komentuje treści, jakie ukazują się w innych lokalnych mediach. Chociaż czasem ręce opadają, to staram się powstrzymywać, bo co by się nie działo, to jakaś zawodowa solidarność powinna obowiązywać. Tyle, że zdarzają się przypadki czegoś, co ja zwykłem określać słowem zaczynającym się ch... Tego rodzaju dziennikarstwo nie tylko nie wypełnia misji, jest dalekie od rzetelności i stoi w sprzeczności ze sztuką, ale także szkodliwe ze społecznego punktu widzenia. 11.02.2019 23:57    22    4
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama