Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 00:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Prawym okiem: nie wiedzą o co chodzi... a może nie chcą wiedzieć

Prawym okiem: nie wiedzą o co chodzi... a może nie chcą wiedzieć

Niedawno złożyłem jako radny powiatowy wniosek o przystąpienie do procedur związanych z objęciem przez gminę miasto Tomaszów Mazowiecki udziałów w należącej do Powiatu spółce Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Chodziło mi o to, że właściwy wydział starostwa (i żeby bylo jasne: nie jest to wydział zdrowia) przygotował kilka możliwych wariantów objęcia udziałów w spółce przez nowego wspólnika, którym ma być miasto Tomaszów Mazowiecki. Myślałem, że to sosunkowo proste dla prawników zadanie. Sam jestem w stanie taką wielowariantową koncepcję przygotować w jeden wieczór. Okazało się jednak, że się pomyliłem. To, co mnie się wydaje łatwe i oczywiste, dla urzędników wymaga... doprecyzowania. Zapewne najlepiej byłoby, abym zrobił to za nich i może nawet bym to uczynił, bo jak mówi Prezydent "zawsze robię więcej"... ale "chwila, moment"... nie ja za to biorę przecież kasę. Mogę podzielić się pomysłami a reszta jest po stronie władzy wykonywaczej. Po raz kolejny przekonuję się, że mamy u nas nadmiar osób zajmujących się administrowaniem, co w Polsce nie jest równoznaczne z zarządzaniem. Szkoda... największe przekleństwo samorządów to niestety brak kreatywności i... pospolite lenistwo 05.02.2019 21:06    7
Ludzie petycje piszą... szkoda czasu i energii

Ludzie petycje piszą... szkoda czasu i energii

Każdy sezon grzewczy to docierające zewsząd głosy dotyczące wdychanego przez nas smogu. Ostatnio w Tomaszowie powstała petycja, którą mieszkańcy miasta ochoczo podpisywali. Skierowana była do Prezydenta Miasta. Po co? Uważam, że jest akt politycznej bezsilności i braku pomysłu na faktyczne działania. Dlaczego tak myślę? Bo większość samorządów ma ograniczone możliwości działania. 21.01.2019 23:57    10    4
Prawym okiem: wszyscy jesteśmy hejterami

Prawym okiem: wszyscy jesteśmy hejterami

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, wywołała liczne komentarze. Oczywiście wśród "gadających głów" dominują politycy. Organizowane są marsze i protesty przeciw przemocy, nie tylko tej fizycznej ale również werbalnej. Tu znowu na pierwszym planie ze swoim smutkiem pokazują się ci, którzy latami całymi generowali złe emocje i zaszczepiali je społeczeństwu. Sporo się mówi o internetowym hejterstwie, nienawiści i o tym, że zło rozprzestniło się niczym chwasty w niepielęgnowanym ogrodzie. Trudno przejść obojętnie wobec gorzkiej fali hipokryzji. 21.01.2019 23:57    18    5
Prawym okiem: w stylu konfidencjonalnym

Prawym okiem: w stylu konfidencjonalnym

Sprawa Barbary Klatki jeszcze nie trafiła pod obrady Rady Miejskiej ale pismem w tej sprawie zajmuje się Prokuratura. Bada nie tyle zasadność opisanych w nim wątpliwości co do prawa bycia radną, co fakt podszywania się pod osobę Sylwii Koszarnej, która sama o sobie mówi, że jest osobą publiczną. Co ciekawe, okazało się, że i ja znalazłem się w gronie osób podejrzewanych o "udawanie bycia nią". W ten oto sposób zostałem przesłuchany i pobrano ode mnie próbki mojego pisma. W ten sposób jako pani Sylwia podpisalem się nie tylko raz a nawet dwadzieścia razy. Cóż... skoro Kopernik była kobietą... a niech tam. Faktem jest, że posądzanie mnie o pisanie anonimowych donosów na radną PO jest kompletną bzdurą. Gdybym to zrobił to: po pierwsze skierowałbym do właściwego organu a po drugie podpisałbym się i następnego dnia na łamach NT bym się tym "pochwalił", bo uważam, że tego rodzaju formy nadużywania zaufania wyborców są nie na miejscu. Czy Barbara Klatka faktycznie przekroczyła tę granicę? To powinno zostać wyjaśnione przez Radę Miejską. I... już. Nie o tym jednak ma być ten tekst. O czym więc? O pewnej sklonności do pisania donosów. 12.01.2019 21:59    1    6
Wspólnota nie musi być tylko sloganem

Wspólnota nie musi być tylko sloganem

W krajach anglosaskich słowo community ma wiele znaczeń. Najprostsze z nich to społeczność, ale to też wspólnota, zbiorowość, osiedle, gmina, światek. Słowo to jednak w Polsce jest wytartym sloganem, a już powiedzenie nasza wspólnota budzi spore zainteresowanie i wiele pytań: co to takiego. 12.01.2019 19:31    1    4
Prawym okiem: Myśliwi są nieszczęśliwi

Prawym okiem: Myśliwi są nieszczęśliwi

Nie wierzycie? Naprawdę tak jest. Wyobraźcie sobie, że za grubą kasę, jeden z drugim kupuje sobie flinte, starannie wybiera celownik optyczny. Do tego wszystkie te akcesoria, torby, kamizelki, pasy, buty, kubraczki, tyrolskie kapelusiki, piórka do d... No nie... zgoda... z tymi piórkami przesadziłem. Przecież nikt piórek specjalnie nie będzie kupował. Ale przyznacie, że wszystko to sporo kasy kosztuje. Po co to wszystko? Przejrzyjcie fora internetowe dla myśliwych, to się dowiecie. Te wydatki robią tylko po to, by... móc troszczyć się o zwierzęta. By je dokarmiać... Wozić siano i słomę do lasu. Apetyczne kartofelki i co tam jeszcze sarny i dziki lubią. Ci ludzie poświęcają każdą swą wolną chwilę, kosztem rodziny, pracy zawodowej, meczu Kamboża - Pakistan w telewizji Trwam... Oni te wzystkie koszty osobiste i finansowe ponoszą dla zwierząt i... dla nas. Naprawdę. Oni to robią dla nas. A My... te nikczemne postacie, które lasy znają jedynie z dorocznych spacerów wielkanocnych nie potrafimy docenić wysiłków prawdziwym miłośników kniei. Mało tego, działamy niczym najgorsze szkodniki. Jesteśmy gorsi niż dzik, który uparł się, by niszczyć kawałek trawnika u mojego sąsiada za domem. Tak, tak... futrzak nie pojmuje, że ktoś posiał trawę tam, gdzie on lubi szukać zagrzebanych w ziemi pędraków. Zasługujemy więc na karę i wieloletnie wyroki więzienia, w czasie których zmuszani będziemy do niewolniczej pracy na rzecz lokalnych kół łowieckich.... 06.01.2019 09:42    16    10
Prawym okiem: w objęciach Zenona M.

Prawym okiem: w objęciach Zenona M.

Zenon M. to mężczyzna dla wielu kobiet pociągający. Okazuje się jednak, że gustują w nim także mężczyźni. Kontrowersyjną postacią okazuje się być w tej historii Agnieszka Ch., która mimo swej nieokiełznanej natury nie jest w stanie wyzwolić odpowiedniej ilości endorfin 02.01.2019 21:30    5    6
Subiektywne podsumowanie 2018 roku? NOW…

Subiektywne podsumowanie 2018 roku? NOW…

Tytuł nudny jak flaki z olejem, ale i tak wiemy, że wszyscy lubią podsumowania. A trzeba przyznać, iż 2018 obfitował w całą masę zdarzeń… (jak co roku) dobrych, złych. Jednych potraktowanych po macoszemu, innych z nawiązką! Publiczne pranie brudów jak co roku gwóźdź na miarę kupek wstydu! 27.12.2018 20:00    6    14
Chemia i autentyczność w rozpędzonym Pendolino

Chemia i autentyczność w rozpędzonym Pendolino

Europejska oktawa to 12 półtonów hinduska 22, a zatem „Bohemian Rapsody” to dla mnie rozpędzone Pendolino z 12 półtonami, to też kultowa , cudna muzyka, fenomen Freddiego i poprawne rzemiosło, a „Narodziny gwiazdy” to leniwy Orient Express, zwykły-niezwykły realizm i emocje. 20.12.2018 23:57    1    3
Prawym okiem: psia jego mać!

Prawym okiem: psia jego mać!

Zwykło się mówić, że osoba "publiczna", lub zatrudniona w miejscu finansowanym ze środków publicznych powinna mieć "grubą skórę". Co do zasady jest to oczywista oczywistość i nie ma o czym dyskutować. Problem pojawia się wraz z ludźmi, którzy nie pojmują, że ta "gruboskórność" dotyczy uzasadnionej krytyki i w żaden sposób nie może wiązać się z prawem do obrzucania obelgami czy oszczerstwami. 15.12.2018 16:01    11    11
Poczuć chemię do mądrych Kobiet… w polityce?!

Poczuć chemię do mądrych Kobiet… w polityce?!

Trend open source, który tak śmiało zaszczepiała Maria Skłodowskiej-Curie oznaczający szerokie, nieograniczone prawnie udostępnianie informacji, zdaje się pędzić w niewłaściwym kierunku. 13.12.2018 17:47    6    12
Prawym okiem: pro publico bono?

Prawym okiem: pro publico bono?

Bez wątpienia tematem minionego tygodnia jest wygaszenie mandatu radnej Barbary Klatki. Pojawił się on w związku z pismem, jakie dotarło do nas oraz do tomaszowskiego magistratu, którego autor, podszywając się najprawdopodobniej pod inną osobę, zarzuca radnej dokonanie oszustwa wyborczego. Pismo adresowane do Komisarza Wyborczego, jak udało się ustalić, nigdy do niego nie dotarło. Powstaje naturalne pytanie: co dalej? Komisarz nie jest organem właściwym do weryfikacji biernego prawa wyborczego. Kto nim jest: Rada Miejska. 08.12.2018 12:24    13    6
Prawym okiem: powiatowe puzzle powyborcze

Prawym okiem: powiatowe puzzle powyborcze

Dopiero wczoraj miałem okazję przeczytać relację z pierwszej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego, zamieszczoną w TIT. Cóż... miałem wrażenie, że zapoznaję się ze sprawozdaniem z rzeczywistości alternatywnej. Czuję się więc zobowiązany sprostować kilka istotnych faktów... 05.12.2018 17:27    24    3
Polska węglem stoi?

Polska węglem stoi?

„Organizator COP24, Katowice, "pokazuje palec" klimatowi, wychwalając swoją gospodarkę opartą na węglu i szczytowi sponsorowanemu przez (firmy) związane z paliwami kopalnymi, tą wystawą. Nawet mydło nie zmyje tej farsy” - napisała Baudish i przypieczętowała obrazkiem ze środkowym palcem. 05.12.2018 17:24    9
Różnorodność… Czy warto ją wspierać?

Różnorodność… Czy warto ją wspierać?

​​​​​​​Cudzoziemcy z Dalekiego Wschodu i Azji ratunkiem dla lokalnego rynku pracy. Firmy czekają na ułatwienia w ich zatrudnieniu i prostsze procedury. 28.11.2018 21:23    4    12
„Zostało nam 5 minut”

„Zostało nam 5 minut”

Wiadomość, jaką przekazała mi koleżanka o uderzeniu meteorytu w księżyc, postanowiłam sprawdzić za oknem ostatniej nocy (księżyc w pełni). Gołym okiem zmian nie zauważyłam. 24.11.2018 11:49    6    18
Ukraina teraz. #UkraineNow

Ukraina teraz. #UkraineNow

Jesteś z nami?, czy przeciwko nam zabrzmiało pytanie wypływające z mema znalezionego w mediach społecznościowych. Pojawiła się i odpowiedź. „Przeanalizowałam wszystko i mam swoje zdanie, swoją opinię”. Zwierzątko z mema jednak wykrzyknęło głośno zdenerwowane: „Ty zdrajco!”. 23.11.2018 21:24    3    5
Prawym okiem: lecznica czy płacopój

Prawym okiem: lecznica czy płacopój

Przez lata mojej działalności samorządowej i dziennikarskiej widziałem już różne rzeczy. Niektóre cieszyły inne złościły mniej lub bardziej. To, co zawsze denerwowało mnie najbardziej, to fakt, że samorząd stał się żerowiskiem dla różnego rodzaju cwaniaczków, którzy gdzie indziej nie za bardzo sobie dają radę. Kiedy im się bliżej przyjrzeć, to i w tej samorządowej działalności żadnych sukcesów nie widać. Kreatywni potrafią być jedynie wtedy, kiedy sprawa dotyczy ich osobistych korzyści. Wynajdują sobie miejsca w spółkach, radach nadzorczych albo innych jednostkach budżetowych. Z takich, czy innych względów (najczęściej przez partyjniackie układy) otrzymują etaty... tyle tylko, że w pracy widywani są niezwykle rzadko, a nawet jak się pojawią, to nikt nie wie, czym tak naprawdę w firmie się zajmują. "Mój mąż? Mój mąż jest z zawodu dyrektorem" - to cytat z genialnej komedii "Poszukiwany, poszukiwana" z fantastyczną rolą nieodżałowanego Wojciecha Pokory. Czas płynie, PZPR już nie ma, a mechanizmy wciąż te same... 21.11.2018 10:34    15    15
Prawym okiem: Ptaszek w Klatce, czy skowronek na dachu

Prawym okiem: Ptaszek w Klatce, czy skowronek na dachu

Ostatnie Sesje Rady Miejskiej i Rady Powiatu za nami. W przyszłym tygodniu zaprzysiężeni zostaną nowi radni. Pora więc na (kilka) krótkich pokampanijnych podsumowań. Celowo rozłożę je na kilka felietonów, bo jeden tekst byłby chyba zbyt obszerny. Zacznę od mojej ulubionej kandydatki, reprezentującej zjednoczone siły antypisowskiej koalicji, czyli Barbary Klatki. Główna konkurentka urzędującego prezydenta, jak zapewniali członkowie "mateczki partii", miała wygrać starcie z Marcinem Witko "w cuglach". Zapewnić to miała prowadzona "w amerykańskim stylu" kampania wyborcza. Jaki był tego efekt? Absolutna kompromitacja zarówno pretendentki, jak i całego sztabu wyborczego. Zważywszy na fakt, że szefowa Platformy Obywatelskiej popierana była ponoć także przez .Nowoczesną i inne polityczne podmioty, to druzgocąca klęska w pierwszej turze mówi sama za siebie. Ale od początku... 16.11.2018 11:52    4    51
Przechodziłem, Wstąpiłem, Zobaczyłem

Przechodziłem, Wstąpiłem, Zobaczyłem

Poranek 8 listopada 2018 roku, dochodziła godz. 9.30 jak wyszedłem z wieżowca (ten przy Biedronce, w którym przyszło mi mieszkać) przy ul. Dzieci Polskich, udając się w kierunku mojej, byłej dzielnicy Starzyce, w której się urodziłem, wychowałem, wyedukowałem (róg ulicy Warszawska/Zawadzka). Kiedy znalazłem się na wysokości mojej dawnej szkoły podstawowej nr. „3” na tzw „górce” (dziś Katolicka Szkoła Podstawowa przy ul. Warszawskiej 95/97), zobaczyłem, że na dziedzińcu szkoły znajduje się więcej samochodów niż zazwyczaj bywało. Wówczas przypomniało mi się, że pewnego dnia w rozmowie z Sylwkiem Lublinem (kolegą mojego syna Daniela) – wspomniał mi, że współorganizuje (gra zawodowo na gitarze i śpiewa, pełniąc w tej szkole funkcję instruktora, nauczyciela muzyki) szkolną akademie z okazji rocznicy 100–lecia odzyskania niepodległości przez państwo o nazwie – POLSKA. Spowodowało to, że natychmiast zadecydowałem i … i do budynku byłej, mojej szkoły podstawowej – WSTĄPIŁEM. 14.11.2018 12:05    1
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama