Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 23:04
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Dzień z życia wzięty

Dzień z życia wzięty

Mądry Polak po szkodzie? Oby nie tym razem... 13.03.2020 01:59    7    7
 Kaszel po flaszce? Zyga ma koronawirusa

Kaszel po flaszce? Zyga ma koronawirusa

Temat koronawirusa w Polsce to obecnie temat numer jeden w mediach, w rozmowach między mieszkańcami miasta, czy też domownikami. Martwi mnie jednak co innego, a mianowicie w mieście szerzy się panika związana z koronawirusem, co doprowadza ludzi do dziwnych zachowań. O ile tyczy się to nas to jeszcze pół biedy, ale głupim zachowaniem można zrobić komuś krzywdę i jedna z mieszkanek naszego miasta taką krzywda "nieświadomie" wyrządziła swojemu sąsiadowi. 12.03.2020 21:26    5    2
Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.

Koronawirus w natarciu. Żarty się skończyły.

Dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana w Starostwie Powiatowym miała uspokoić mieszkańców miasta i powiatu. Zwołano na nią "Wszystkich Świętych", nawet tych, którzy w temacie niewiele mieli do powiedzenia. Na moją uwagę usłszałem, że nie będzie mi Strzępek mówił co mam robić. No pewnie, przecież chodzi o to, by pokazać, żeśmy są Silni, Zwarci i Gotowi.... Znacie to skądś? Pamiętacie? Jeśli znacie, to wiecie, jak się skończyło głoszenie podobnych haseł. Mnie ta konferencja nie uspokoiła ani trochę, wręcz przeciwnie, niepokój mój wzrasta. Główne zalecenie, to obserwacja samych siebie i nie wychodzenie z domu. Na pytanie ile osób telefonuje do SANEPiD-u usłyszeliśmy, że to jakieś tajne dane. Zapewne, psują idylliczny obraz przedapokaliptycznego świata. Jesteśmy spokojni, zabezpieczeni, niczego nie brakuje... Jeśli obejrzeliście relację, to czy poczuliście się przekonani i uspokojeni? Odetchęliście z ulgą? Odpowiedzcie... Tylko szczerze... 11.03.2020 22:04    29    11
Jak to się robi na wschodzie

Jak to się robi na wschodzie

Koronawirus pojawił się na na poczatku w Chinach. Co prawda Tajlandia nie lezy w bezpośrednim sąsiedztwie najliczniejszego państwa świata, jednak zagrożenie zachorowaniami jest tam dużo większe niż w Polsce. Jak sobie radzą mieszkańcy tego miasta. Pisze o tym nasz przyjaciel, od jakiegoś czasu mieszkający i studiujący w Bangkoku. 29.02.2020 10:37    1    1
Czy zaplanować już wakacje? Za co zapłacić ubezpieczycielowi?

Czy zaplanować już wakacje? Za co zapłacić ubezpieczycielowi?

W dzisiejszych czasach zaplanowanie wypoczynku wydaje się dość skomplikowane. Narażeni jesteśmy bowiem na szereg zagrożeń. Oczekiwana przyjemność, jak wskazują statystyki, jest obarczona obecnie sporym ryzykiem. 28.02.2020 21:49    1    7
Raz jeszcze o ulicy Smugowej

Raz jeszcze o ulicy Smugowej

Kontynujemy nasz drogowy cykl. 25.02.2020 21:48    33    1
Warto sprawdzić zanim się coś napisze

Warto sprawdzić zanim się coś napisze

Zdarza mi się polemizować z artykułami publikowanym w lokalnej gazecie. Najczęściej bierze się to stąd, że z przedstawianymi treściami się nie zgadzam lub staram się prostować nieścisłości, by mieszkańcy Tomaszowa nie byli wprowadzani w błąd. W ostatnim numerze pojawił się artykuł o problemie, którego... nie ma. W dodatku okazuje się, że z działań komisji, którą kieruje nic nie wynika. Co jest kosmicznym wręcz przekłamaniem. Czasem ręce opadają. Może pora, by ktoś publikowane w gazecie treści zaczął wreszcie weryfikować pod kątem zgodności z prawdą 24.02.2020 23:33    10    6
W tomaszowskim TTBS naliczają VAT zgodnie z prawem

W tomaszowskim TTBS naliczają VAT zgodnie z prawem

Zdarza mi się czasem trafić na tekst, który irytuje mnie osobiście, jako zarządcę nieruchomości, wieloletniego przewdsiębiorcę, ale i dziennikarza. Co prawda nie wykonuję obecnie czynnie pracy zawodowej i część przepisów ulega dynamicznym zmianom, ale pewne zasady pozostają niezmienne, jak chociażby sposób naliczania podatku od towarów i usług, gdzie mamy podatek należny i naliczony, kwoty netto, brutto, płatnika, podatnika, podstawę opodatkowania itd. W artykule, jaki niedawno przeczytałem opisano proceder "podwójnego" naliczania VAT dla dzierżawców pomieszczeń garażowych, zarządzanych przez miejską spółkę. Prowadząc od 1990 roku dzialalność gospodarczą nie jestem sobie w stanie wyobrazić mechanizmu, który pozwoliłby VAT dwa razy naliczać, a dziennikarz w swoim artykule tego w żaden sposób nie wyjaśnił, poprzestając na prostym stwierdzeniu, że tak się dzieje i że w jego ocenie jest to niezgodne z prawem. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to naliczenie podatku od kwoty brutto, zamiast netto. Czy to jest niezgdne z prawem? Wydaje się, że tak, ale w artykule zabrakło informacji na ten temat. Szkoda, bo być może się mylę, nie mam racji i powinienem coś jeszcze doczytać. 22.02.2020 10:43    16
Kontrowersyjne pomysły? Może nie do końca

Kontrowersyjne pomysły? Może nie do końca

Mam okazję często rozmawiać z radnymi, którzy krytykują zbyt małą intensywność działań w zakresie likwidacji w naszym mieście smogu. Domagają się między innymi od TTBS inwestycji w wymianę źródeł ciepła w zarządzanych przez spółkę budynkach. Niestety prawdą jest, że inwentaryzacja przeprowadzona niedawno przez magistrat pokazuje, że komunalne mieszkania, zlokalizowane w kamienicach wyposażone są głównie w stare piece węglowe. Gdyby spojrzeć na problem w sposób liniowy krytyka mogłaby się wydawać uzasadniona. Zawsze jest jednak jakieś "ale"... 16.02.2020 20:00    17    4
Wszędzie znajdzie się Lichocka

Wszędzie znajdzie się Lichocka

Czy to nie przerażające, że od dwóch dni, cała Polska żyje wyciągniętym w geście cynicznego triumfu środkowym palcem Joanny Lichockiej? Mnie to przeraża, bo z jednej strony mamy w Polsce poważniejsze tematy do dyskusji, z drugiej drażni mnie hipokryzja. Mało oglądam telewizji, za to słucham sporo radia i czytam niemało w sieci. Przez te ostatnie 48 godzin temat jest właściwie jeden (o pieniądzach na leczenie onkologoczne w osobnym felietonie). Jesteśmy wręcz zasypywani memami, wpisami, artykułami i Bóg wie czym jeszcze. Wszędzie środkowy palec i wszechobecna krytyka. Zachowanie posłanki niestety odzwierciedla to, co dzieje się w Sejmie, programach publicystycznych i na polskich uliicach i nie jest to wcale usprawiedliwienie. Nie chcę komentować również tłumaczeń byłej dziennikarki, bo zwyczajnie były śmieszne. Czy powinna przeprosić, zapewne tak. Ja Wam jednak opiszę sytuację, która dotyka mnie i moją rodzinę. Jedną z bohaterek jest też niegdysiejsza dziennikarka z ambicjami politycznymi... no ale po kolei. 15.02.2020 20:52    37    19
„Rynkacze”  i łapki w górę

„Rynkacze” i łapki w górę

Oczywiście pewnie pojawią się pytania „co to takiego?”. Też nie wiedziałam, ale mama pewnego nastolatka mi wytłumaczyła. 12.02.2020 20:51    3    13
Komu zależy na tym, by nie powstała S74. Patelnią przez las

Komu zależy na tym, by nie powstała S74. Patelnią przez las

Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła w miniony czwartek zmiany w budżecie na 2020 rok. Wśród nich 100 tysięcy złotych na opracowaie koncepcji przeprowadzenia południowej obwodnicy miasta. Kolejne 200 tysięcy ma pochodzić od miasta oraz od gminy Tomaszów Mazowiecki. Planowana inwestycja od początku budzi liczne kontrowersje. Dzielnica przemysłowa położona jest po drugiej stronie miasta, podobnie jak droga krajowa numer 48 oraz ekspresowa S8. Ponadto budowa, co podkreślał były starosta a obecnie dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mirosław Kukliński, nie wyeliminuje z tomaszowskich ulic samochodów ciężarowych. Co gorsza, budowa nowej drogi, mającej pełnić rolę obwodnicy, najprawdopodobniej zniweczy w przyszłości plany budowy drogi S74 w wariancie tomaszowskim, zatwierdzonym już przez Komisję Europejską i umieszczonym w sieci TEN-T. 03.02.2020 21:32    39    12
”Jesieniara” czy liberalne podejście do seksu

”Jesieniara” czy liberalne podejście do seksu

Jesieniara potocznie nazywana przez młodzież kobieta lub mężczyzna, która/który wykonuje „typowo jesienne czynności”, czyli czytanie książek pod kocem i picie ulubionej herbaty w dużym kubku” to słowo uplasowało się na drugiej pozycji w konkursie wydawnictwa Naukowego PWN na najpopularniejsze słowo młodzieżowe w 2019 r. 03.02.2020 19:24    5    12
Dwie szkoły do zamknięcia. Czy nam się to podoba czy nie.

Dwie szkoły do zamknięcia. Czy nam się to podoba czy nie.

Nie pamiętam, czy felieton na podobny temat już pisałem. Tworzę ich sporo, więc być może nie wszystko dokładnie pamiętam. Na pewno często o oświacie rozmawiam z wieloma osobami, więc może mi się co nieco mieszać. Temat jest jednak niezwykle poważny, bo od kilku co najmniej lat obserwujemy zapaść w tym zakresie i brak pomysłu na to, jak niekorzystne trendy odwrócić. Niektórych już się po prostu nie da. Napisałem wczoraj na szybko tekst o spotkaniu rodziców z dyrekcją Zespołu Szkolno Przedszkolnego w skład którego wchodzi m.in. Przedszkole numer 8. Przyczynkiem były internetowe wpisy na profilach internetowych TIT oraz radnego Adriana Witczaka. Oba nazwałbym populistyczno infantylnymi. Dlaczego? W sposób, być może dla niektórych nieco kontrowersyjny spróbuję to wyjaśnić. 01.02.2020 14:48    55    8
Krasnal na niedźwiedziu

Krasnal na niedźwiedziu

Szybkimi krokami zbliża się Wielka Powiatowa Gala Samorządowa, zwana także Powiatowym Spotkaniem Noworocznym. Tym razem Starostwo Powiatowe organizuje ją w restauracji Arboretum w Studziankach. Najprawdopodobniej, wzorem lat ubiegłym, w trakcie imprezy wręczane będą wyróżnienia "Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego". Czy tak się stanie i kto zostanie wyróżniony tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Rok temu pojawiło się sporo kontrowersji, ponieważ wyróżnienie to otrzymał Antoni Macierewicz. Jego nazwisko zdradzono w ostatniej chwili. Zamiast statuetki, która jednoznacznie kojarzyć powinna się z miastem i powiatem, dla laureatów przygotowano figury przedstawiające Św. Antoniego Padewskiego, które wielu osobom do złudzenia przypominały ogrodowe krasnale. Kto wpadł na ten genialny pomysł marketingowy? Pozostaje to tajemnicą. Na szczęście impreza (mimo że powiatowa) ma charakter kameralny i nie przyjeżdżają na nią dziennikarze ogólnopolskich mediów. Powiat miałby wówczas szansę na zdobycie nagrody za największy samorządowy "obciach" roku. 29.01.2020 14:47    13    13
Ty "wredna suko"....

Ty "wredna suko"....

„Walki”, tak bym nazwała nieprzyjemne sytuacje, których doświadczam nie tylko w życiu zawodowym. Doświadczają ich urzędnicy, pracownicy każdego szczebla, podróżujący, kupujący, sprzedający, pomagający bezinteresownie i Ci co pomagają odpłatnie. 27.01.2020 19:30    27    23
(LIVE) Spędzam dzień z TVN:  Fakty i Wiadomości

(LIVE) Spędzam dzień z TVN: Fakty i Wiadomości

Telewizja to nie jest moje hobby. Kanapa i patrzenie w szklany ekran (o ile to nie jest materiał naukowy, czy sportowy, czy Ranczo) uważam za stratę czasu, który mógłbym spędzić na innych czynnościach jak np zabawa w dzieckiem  Czytając kłótnie w internecie specjalnie dla was postanowiłem jednak spędzić dzień przed TV, każdy dzień z inną stacją TV, aby sprawdzić co ciekawego do zaproponowania ma telewizja TVP, POLSAT, TVN dla swoich widzów. Na pierwszy rzut bierzemy kanały grupy TVN, która niedawno odwiedziła Tomaszów Mazowiecki goszcząc w Arenie Lodowej. 21.01.2020 22:22    13    3
Z lunetą i tłumikiem

Z lunetą i tłumikiem

Trafiam ostatnio ma różnego rodzaju rzeczy w internecie (którego przecież nie lubię). Czasem trafiam a kiedy indziej ktoś mi coś interesującego podsyła. Wczoraj dostałem link do profilu Szymona Hołowni, który komentuje przyjętą przez Sejm ustawę popularnie zwaną „Lex Ardanowski”. Przyznam, że mądrego miło czasem posłuchać lub przeczytać. Przepisy, które mają chronić przed Afrykańskim Pomorem Świń przed niczym nie chronią, a mogą przyczynić się do jego rozprzestrzeniania. Hołownia wspomina wątpliwości jakie miały Biura Legislacyjne Sejmu i Senatu, liczni naukowcy, ekolodzy, a nawet sami myśliwi. 19.01.2020 21:02    10    3
Bez komentarza? A szkoda...

Bez komentarza? A szkoda...

Kiedyś wszystkiemu winien był Tusk, dzisiaj jest Kaczyński. Jak mówi jedna moja znajoma: niektórzy ludzie powinni mieć zakaz pisania i publikowania w Internecie. Dlaczego? Ponieważ zdarza im się zbyt często rozmijać z prawdą. Budują alternatywną rzeczywistość opartą na półprawdach i całkowitych fałszach. Niektórzy świadomie, inni będąc zmanipulowanymi, fałsz jedynie powielają. Bodajże wczoraj wyświetliła mi się informacja udostępniona przez jednego mojego znajomego radnego wojewódzkiego, dotycząca podwyżki cen energii, jakie nas dotknęły i jakie jeszcze nas czekają. Link opatrzony jest podpisem "bez komentarza". I to właśnie mnie najmocniej zaskakuje, bo radny wyjątkowo "kumaty" i jednak o rzetelny komentarz pokusić się powinien, tym bardziej, że artykuł nie wyjaśnia niczego a informuje jedynie o tym, że za energię zapłacimy o prawie 20% więcej. No ale po kolei.... 18.01.2020 22:17    50    51
Świat nie zginie dzięki nim

Świat nie zginie dzięki nim

Nienawidzę internetu. Może to trochę zaskakujące stwierdzenie w przypadku kogoś, kto od lat prowadzi internetowy portal informacyjny i niemalże żyje w sieci, ale naprawdę tak jest. Ilość agresji, jakiejś nieuzasadnionej nienawiści jest tak ogromna, że przenika nawet najbardziej, wydawałoby się odporne osoby. Za taką się uważałem, ale... do czasu. Pewnie zauważyliście, że jakiś czas temu zrezygnowałem z moderacji komentarzy. To nie przypadek. Czytanie wpisów bywało już ponad moje siły. Obecnie usuwamy już tylko to, co zostało zgłoszone lub, co wychwytują nasze filtry. Cóż, tak naprawdę Internet jest jedynie narzędziem, zło tkwi w ludziach. Nielicznych ludziach, ale oni potrafią złymi emocjami zarażać. Na szczęście są ci drudzy, którzy zarażają też dobrem, bo przecież jak śpiewał nieodżałowany Czesław Wydrzycki, znany bardziej jako Niemen, ludzi dobrej woli jest więcej. 18.01.2020 22:06    8    4
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama