Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 22:10
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Mojsza niż Twojsza. Jeszcze tylko 3 dni

Mojsza niż Twojsza. Jeszcze tylko 3 dni

Poczta Polska dostarcza w ostatnim czasie do skrzynek listowych ulotki sygnowane przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Andrzeja Dudy. Budzą one (i słusznie) już nie tylko kontrowersje ale i oburzenia. Nie wiem kto w kwestiiach marketingu politycznego doradza Prezydentowi, ale delikatnie to ujmując, nie był to najlepszy wybór. 08.07.2020 23:21    39
Bezzębny i niebezpieczny: faszysta i wyborca PiS

Bezzębny i niebezpieczny: faszysta i wyborca PiS

Zastanawialiście się na kogo zagłosować w 2. turze wyborów prezydenckich? Nie zadaję tego pytania wyznawcom (celowo używam tego słowa) jednej z dwóch grup, które coraz bardziej przypominają sekty, ale osobom, które poza emocjami, kierują się także pogłębionymi analizami i nie lubią, kiedy traktuje się ich niczym kompletnych... idiotów. Od dawna już wmawia się nam, że musimy iść na wybory, że powinniśmy wybierać, że to obowiązek, że nawet jeśli kandydat nam się nie podoba, to i tak powinniśmy się zdecydować na tak zwane mniejsze zło. Nazywam to neologizmem politycznym. Czy aby na pewno musimy? Sam akt głosowania w systemie demokratycznym ma charakter dobrowolny, a nie wzięcie w nim udziału może być również wyrażeniem własnej opinii. Czyż nie absurdalnym jest wybierać jakiekolwiek zło, kiedy tego robić nie musimy. Czy mniejsze, czy większe... nie ma to w tym przypadku różnicy. Przecież zło dobrem należy zwyciężać. Że pozwalamy wybierać w ten sposób innym? Z etycznego punktu widzenia, może okazać się to najwłaściwsze, szczególnie kiedy obserwujemy to, w jaki sposób prowadzona jest kampania wyborcza jednego i drugiego kandydata. Imperatywna może być tu więc jedynie negacja niegodziwości. 06.07.2020 15:09    69    4
Reprezentują Warszawę w Radzie Miejskiej Tomaszowa. Polska "A" kontra Polska "B"

Reprezentują Warszawę w Radzie Miejskiej Tomaszowa. Polska "A" kontra Polska "B"

Chyba większość z nas nie może doczekać się końca trwającej obecnie kampanii wyborczej. Mamy dużo emocji a mało merytorycznej dyskusji. Wszyscy mają swoje sympatie i antypatie. Wspierają jednego albo drugiego kandydata. Wczoraj Andrzeja Dudę wspierał Maricn Witko. To nie za bardzo spodobało się zwolennikom drugiego kandydata, z miejskimi radnymi na czele. Wyprowadzono więc ataki kompletnie nie na temat i nieco poniżej pasa. Wyszło te na to, że tomaszowskiej Platformie bardziej zależy na budżecie miasta stołecznego Warszawy niż własnego miasta. Do tego do "dyskusji" włączyły się osoby, które ani nie obejrzały wystąpienia prezydenta Tomaszowa, ani nawet nie rozumieją czym jest subwencja wyrównawcza, "janosikowe" i dlaczego płacą je bogate aglomeracje miejskie. To nie przypadek, że Duda wygrywa z miastach powiatowych a przegrywa w wielkomiejskich skupiskach. Podział na Polskę "A" i "B" jest nadal aktualny i ludzie to po prostu czują 03.07.2020 13:12    161    11
Prawym okiem: subiektywnie o pierwszej turze wyborów

Prawym okiem: subiektywnie o pierwszej turze wyborów

Niedzielne głosowanie było chyba najdziwniejszym, w jakim przyszło nam brać udział. Ci wszyscy, którzy liczyli, że uda się przełamać aktualny partyjniacki duopol srogo się zawiedli. Była na to szansa, zanim dwa polityczne bulteriery doprowadziły do zmiany kandydata w komitecie jednego z nich. Czy było to cynicznie zaplanowane? Wiele osób tak twierdzi. Być może to jednak tylko (nie)pomyślny zbieg okoliczności. Na gorąco więc krótkie subiektywne podsumowanie. 29.06.2020 19:50    115    12
Żenada, to mało powiedziane. Subiektywnie o obradach miejskiego samorządu

Żenada, to mało powiedziane. Subiektywnie o obradach miejskiego samorządu

Dużo słów mało treści. Bufonada, fanfaronada, narcyzm i uwielbienie dla brzmienia własnego głosu. Tak, w największym skrócie można podsumować wczorajszą "debatę" o raporcie o stanie miasta, jaką mieli okazję przeprowadzić radni miejscy. W debacie było dużo "ja", krytyki formy prezentowanego dokumentu, a mało istoty czyli dyskusji o prawdziwych problemach i sposobach na ich rozwiązanie. Zadziwiające, że młody człowiek, jakim jest Adrian Witczak, posiadł umiejętność wielogodzinnego mówienia o... niczym. Być może wyjaśnieniem tego zagadkowego zjawiska, byłyby wnioski płynące z badań, prowadzonych przez naukowców zajmujących się problematyką płci mózgu. Nieco prościej ujmując, zapewne znacie sytuację, kiedy facet w sposób nad wyraz komunikatywny wyraża coś w 5 słowach, a kobieta, by powiedzieć to samo używa kilkuset wyrazów. Nic dziwnego, że dyskusja w temacie trwała ponad 5 godzin, zamiast 50 minut. I... nic z tego nie wynikało. Na tym zakończę (póki co) złośliwości i przejdę do meritum. 27.06.2020 23:21    20    13
Zła wiadomość. Zdrożeje żywność. Prezydent podpisał ustawę

Zła wiadomość. Zdrożeje żywność. Prezydent podpisał ustawę

Dzisiejszy felieton miał być zupełnie o czymś innym. Ale niestety Money.pl od rana niemal bombarduje mnie push upami z informacją o tym, że Rząd podnosi podatek VAT na żywność. Do tego screeny zamieszczane przez dziesątki ludzi na FB. Nagłówki krzyczą, a ja mam wrażenie, że ludzie nic poza tymi nagłówkami nie czytają. Możliwe też, że wiele osób z premedytacją zamieszcza obrazki wprowadzające w błąd. Mam wśród swoich znajomych zwolenników niemal wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta. Sam też mam jakieś preferencje i zamierzam głosować w pierwszej turze na Krzysztofa Bosaka, do czego niedawno przekonał mnie swoim internetowym wpisem niejaki Jakub Wątły. Ale chciałbym abyście zwrócili uwagę na manipulacje, jakich ofiarami często się stajecie. Dziwicie się starszym ludziom, że są oszukiwani metodą "na wnuczka". Partyjne, zorganizowane grupy... interesów robią Wam to na co dzień. Zgadzadzacie się na to i akceptujecie, a nawet reagujecie emocjonalnie, kiedy ktoś zakłóca Wam idylliczny obraz, kiedy coś "kupiliście" i trudno się Wam przyznać, że daliście sobie wcisnąć bubla. Niejako w promocji.... Ale do rzeczy.... 23.06.2020 09:46    32    5
Internetowa sensacja tygodnia

Internetowa sensacja tygodnia

Linka do strony patriot24.net przyslało nam w tym tygodniu co najmniej kilkadziesiąt osób. Informacja, jaką zawierał dotyczyła jednego z tomaszowskich nauczyciieli, który według autora porwał własne dziecko i wbrew wyroki Sądu nie chce go oddać matce. - Nauczyciel z Tomaszowa Mazowieckiego Jacek D. porwał matce 3,5-letnią córkę w czasie zdalnej pracy! Kolejny pseudo-inteligent szydzi z polskiego Wymiaru Sprawiedliwości! - woła tytuł przesłanego materiału. Niestety artykuł zawiera także bardzo poważne błędy. Wśród nich i ten, że nauuczyciel pracował w szkole katolickiej. Jakby nie patrzeć nie każda szkoła chrześcijańska musi byc od razu szkołą katolicką. Tu przekłamanie jest o tyle poważne, że w Tomaszowie funkcjonują dwie szkoły katolickie. W dodatku przeciwko ostatnio otwartej prowadzona jest ostra negatywna kampania, w którą artykuł się wspisuje. Informacja ta na szczęście została po jakimś czasie na stronie skorygowana. 20.06.2020 15:47    39    3
Ciemność... ciemność widzę

Ciemność... ciemność widzę

Dostępne w sieci platformy streamingowe zamierzają zdjąć ze swojej oferty "Seksmisję". Komedia wszech czasów nakręcona przez Mistrza gatunku, Juliusza Machulskiego, biła (i wciąż bije) rekordy popularności odkąd mieliśmy okazję obejrzeć jej premierę w 1984 roku. To, co dla ówczesnego odbiorcy było nie tylko zabawnym filmem ale i symbolem walki z systemem komunistycznym, dzisiaj okazuje się anachroniczne, seksistowskie, homofobiczne i generalnie mówiąc... passe... 18.06.2020 19:43    10    4
Poseł PO chce zrobić PiS-owi niespodziankę. Namawia partyjnych kandydatów do rezygnacji z kandydowania

Poseł PO chce zrobić PiS-owi niespodziankę. Namawia partyjnych kandydatów do rezygnacji z kandydowania

Mój ulubiony poseł KO z Łodzi Krzysztof Piątkowski (nieustające źródło mej inspiracji) opublikował dzisiaj kolejny post, który warto chyba nieco skomentować. 17.06.2020 19:27    6    1
Moja nienawiść jest lepsza niż Twoja

Moja nienawiść jest lepsza niż Twoja

"Chamska hołota", "gorszy sort", "jesteście kanaliami", "nie wycierajcie sobie mord zdradzieckich moim bratem". Ten pierwszy cytat jest chyba dzisiaj najbardziej popularny. Widziałem gdzieś chyba nawet, że w ramach protestu ludzie w ten sposób podpisują własne zdjęcia. No cóż słowa wypowiedziane w parlamencie, są faktycznie mało "parlamentarne". Są jednak przede wszystkim bardzo emocjonalne. Wypowiadane w chwilach silnego wzburzenia. Nie ukrywam, że i mnie zdarza się wybuchnąć i nie przebieram wtedy w słowach. Nie chodzi jednak o to, by J. Kaczyńskiego usprawiedliwiać, ale abyśmy odróżnili emocje od cynicznego, zorganizowanego w sposób usystematyzowany i zaplanowany hejtu. Trzeba pamiętać, że ofiarą tego drugiego przez całe lata byli obaj bracia Kaczyńscy. Pokażę Wam kilka przykładów z ostatnich dni. 11.06.2020 20:52    49    9
Sąd ukarał księdza za mszę... naganą

Sąd ukarał księdza za mszę... naganą

- Nie ma, żadnego znaczenia czy naruszenia przepisów dokonuje duchowny, polityk tej czy innej partii, policjant, lekarz, urzędnik czy jakakolwiek osoba. Kogokolwiek by to nie dotyczyło moja reakcja i zainteresowanie sprawą byłoby takie same. Wobec prawa wszyscy jesteśmy równi. Przynajmniej powinniśmy być. A czy tak jest? To już niech ocenią mieszkańcy naszego miasta mówi dziennikarz TiT, Krzysztof Krasnodębski o sprawie ukarania przez Sąd karą nagany proszcza z kościoła przy ulicy Słowackiego. 05.06.2020 11:38    80    3
PiS, czyli PRL Bis

PiS, czyli PRL Bis

Rząd chce przejmować mniejsze sieci spożywcze i stworzyć z nich dużą państwową spółkę. Resort aktywów, ktorym kieruje Jacek Sasin, zabrał się ostro do pracy - tak przynajmniej informuje portal Money.pl, a przedstawiciele partii rządzącej tych informacji nie dementują. Czego możemy się spodziewać? Zapewne ktoś zarobi, podatnik jak zawsze, straci. Miliony złotych wypłyną z publicznej kasy i nikt za to odpowiedzialności nie poniesie (tak jak w przypadku wydatkowania kilkudziesięciiu milionów złotych Poczty Polskiej na przygotowanie wyborów, których nie było). Co będzie następnym pomysłem? Zacżątek reformy rolnej już zrobiono, ograniczając możliwość zbywania gruntów rolnych, więc może już niedługo pojawiać będą się pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne, które zaopatrywać będą sieć sklepów w ramach programu "Warzywniak Plus". Wraca komuna i co gorsza wielu osobom u nas się to podoba. 03.06.2020 20:28    45    12
Awangarda populizmu

Awangarda populizmu

Rzadko zdarza mi się pisac dwa felietony jedno dnia. W dodatku oba o tym, że "ciemny lud wszystko kupi". Dodam tylko, że kupi wszystko to, co ten czy inny polityczny szaman mu jako prawdę objawioną podsunie. Tym razem zainspirował mnie Facebookowy wpis posła PO, Krzysztofa Piątkowskiego. Aż przykro patrzeć co ludzie zrobili z partii, która w chwili założenia miała być nowowczesną w działaniu konserwatywną światopoglądowo, liberalną gospodarczo i w dodatku opartą na pragmatyzmie i zdrowym rozsądku. Nie zostało z tego kompletnie nic. Przez lata stała się taką samą populistyczną formacją, jaką jest PiS, a momentami mam wrażenie, że w tej dziedzinie partię z Nowogrodzkiej próbuje przegonić. 30.05.2020 20:44    33    7
Ceny nieruchomości zaniżane? Wręcz przeciwnie

Ceny nieruchomości zaniżane? Wręcz przeciwnie

Oglądanie obrad Rady Miejskiej bywa czasem koszmarnie nudne. Jak długo można słuchać ludzi narcystycznych, lubiących upajać się brzmieniem własnego głosu, i nie mających nic sensownego do powiedzenia? Zdarzają się jednak "rodzyneczki". które zasługują na komentarz, ponieważ wynikają one z kompromitującej niewiedzy lub cynicznej manipulacji. Dzisiaj kolejna (chociaż nie ostatnia, o jakiej napiszę), jaką udało mi się wychwycić w tym tygodniu. Dotyczyła szacowania nieruchomości, którą miasto zamierza zbyć. Radny zadając pytanie w tej sprawie, równocześnie sugerował, że wycena może być zaniżona. Dosyć to zaskakujące. Obserwuję działalność miasta od 20 niemal lat. W tym czasie doszukałbym się może jednego przypadku bezczelnego zaniżenia wartości nieruchomości, gdzie sprzedaż została poprzedzona sporządzeniem ekspertyzy technicznej obniżającej jej wartość. Zarówno ówczesny prezydent, jak i osoba sporządzająca ekspertyzę, ale i kilka innych zaangażowanych osób było ze sobą powiązanych relacjami towarzyskimi i biznesowymi. Drugi przykład dotyczył sprzedaży Wistomu, która powinna odbywać się na innych zasadach (ale o tym może kiedyś jeszcze kilka słów wspomnę). Częściej jednak dochodzi do zawyżania wartości nieruchomości. Dlaczego? Otóż bierze się to z praktyki zawyżania wycen na potrzeby kredytowe (z którymi na szczęście mamy do czynienia coraz rzadziej). 30.05.2020 12:37
Lanie wody na szpitalnym parkingu

Lanie wody na szpitalnym parkingu

Często słyszymy o konieczności ograniczenia liczby sprawowanych kadencji przez samorządowców. Teoretycznie wydaje się to dosyć słusznym pomysłem, szczególnie, kiedy spotyka się osoby, których aktywność ogranicza się jedynie do podnoszenia ręki, lub pospolitego pieniactwa, które nie przynosi żadnych wymiernych efektów. Z drugiej strony spotykam często ludzi, zasiadających w radach po 20 lat i nie mających podstawowego pojęcia o funkcjonowaniu samorządu. To nie żart, ludzie nie znają nawet samorządowego elementarza. Często braki w wiedzy można nadrabiać kreatywnością, ciekawymi pomysłami itp. Niestety i tu najczęściej mamy do czynienia z festiwalem populistycznych wniosków, tworzonych "pod publiczkę". Niektóre mądrzejsze, inne głupsze, a jeszcze inne bezmyślnie skopiowane z innych samorządów, nie mające żadnego odniesienia do tomaszowskiej rzeczywistości. W radzie miejskiej naszego miasta w tym względzie przoduje radny Adrian Witczak. Od razu napiszę, że nie chodzi o to, że reprezentuje taki czy inny komitet, zwyczajnie irytują mnie pospolite cwaniactwo i głupota. 28.05.2020 20:55    26    11
Przez Twe oczy, Twe oczy zielone...

Przez Twe oczy, Twe oczy zielone...

Niestety (a może na szczęscie) mamy takie czasy, które wymuszają na nas przewartościowanie myślenia dotyczącego wielu aspektów naszego życia. To, o czym wspomina Prezydent w wywiadzie dla NaszTomaszow.pl (który przeczytacie jutro), a więc zmiany podejścia do kultury, dla uważnych obserwatorów jest oczywiste od dawna. Często na ten temat pisaliśmy na łamach naszego portalu. Niestety wydatkowanie dużych pieniędzy na festyny i wydarzenia kulturalne stosunkowej niskiej jakości, to nie przypadłość Tomaszowa Mazowieckiego, ale niemal wszystkich samorządów. U nas i tak jest z tym w sumie nienajgojrzej  27.05.2020 23:18    18    10
Przedsiębiorców ci u nas... niedostatek

Przedsiębiorców ci u nas... niedostatek

Polska to kraj niezwykłych paradoksów. Schizofrenia społeczna, jakiej jesteśmy wszyscy "udziałowcami" zatacza coraz szersze kręgi. Jeszcze nie tak dawno temu otrzymywaliśmy setki maili krytykujących pracę pielęgniarek, ratowników i lekarzy (część z nich nie nadawała by się do publikacji). Tymczasem wystarczyło kilka dni epidemii strachu, by wychodzić na balkony i bić brawo. Niewiele więcej czasu było potrzeba, by ci sami ludzie zaczęli spotykać się z ostracyzmem i by spoglądać na nich jak na trędowatych. Polski naród jest dziwaczny, ale nie o lekarzach i pielęgniarkach ma być ten felieton. Rzecz będzie o przedsiębiorcach. 25.05.2020 12:23    18    5
Wiarygodność w ostrym cieniu mgły

Wiarygodność w ostrym cieniu mgły

Wszystko wskazuje na to, że Platforma Obywatelska dokonała wczoraj genialnego posunięcia, mającego na celu znaczące ograniczenie kosztów zbliżających się w Polsce wyborów prezydenckich. Trudno dzisiaj stwierdzić to na 100 procent, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten wyścig zakończy się w pierwszej turze. To spore oszczędności w skali całego kraju. Po raz pierwszy, od nie pamiętam jak dawna, partia opozycyjna numer jeden wykazała się zdrowym rozsądkiem i pragmatyzmem ekonomicznym. A zaczęło się niewinnie... od ciężarnej zakonnicy... 16.05.2020 10:18    57    10
 Celebryci na traktory…

 Celebryci na traktory…

Jako specjalista od dzisiejszego PR, czyli od budowania wizerunku i relacji z otoczeniem, czy też jak kto woli pielęgnowania stosunków z bliższym i dalszym otoczeniem jestem pod wielkim wrażeniem działań politycznych speców w branży. Płacz, rapowanie, "tiktokowanie". Nie jestem pewna czy zamierzone, skierowane do określonych grup odbiorców, często mnie szokują. Młodzież ma na to nieco sarkastyczne określenia. Mowi się "lansik", lub nieco archaicznie "szpan". Działacze polityczni się więc lansują, puszą i oczywiście... fotografują. Ludziom się podoba, więc wymyśla się coraz to nowsze sposoby na pozyskiwanie lajków i udostępnień. Nieważne jest przecież, jak o tobie mówią, jak przestaną będziesz martwy... jak mózgi Twoich wyborców.  15.05.2020 21:40    5    3
Nie taki PiS straszny jak go malują

Nie taki PiS straszny jak go malują

Są w naszej lokalnej polityce ludzie "niezatapialni". Właściwie pozbawieni jakichkolwiek poważniejszych osiągnięć, często mówiący dużo słów zawierających niesłychanie mało treści. Właściwie nie posiadają żadnych poglądów. Co innego mowią, co innego myślą i co innego jeszczze robią. Często określają się mianem totalnej opozycji, "antypisem", równocześnie temu samemu PiS-owi się podlizując dla osobistych korzyści. Wszak nie pro publico bono. Niezależnie od tego kto dzierży ster władzy zawsze znajdą się gdzieś obok, aby załatwić coś sobie, rodzinie, a często wręcz coś zwyczajnie "podwędzić". Kompromitują się w jedym miejscu, idą w drugie, następnie w trzecie itd. Zawsze w poczuciu własnej bezkarności, bo przecież skoro raz się udało, to uda się i po raz kolejny... 14.05.2020 19:32    14    19
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama