Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 18:49
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

MODA I ROCK’N’ROLL  lat 60-tych w PRL i.... w Tomaszowie

MODA I ROCK’N’ROLL  lat 60-tych w PRL i.... w Tomaszowie

Wraz z przedzieraniem się w połowie lat 50-tych minionego wieku XX -zza żelaznej kurtyny - w wielkich bólach, z nieopisanymi trudnościami (z obyczajowo „zepsutego i dzikiego Zachodu”) -  obyczajowej, rewolucyjnej i kultowej społecznej inności  do naszego kraju nastąpił ogromny opór rządzącego reżimu komunistycznego  Przenikał coraz śmielej zza Oceanu Atlantyckiego styl muzyczny o dziwnej, egzotycznej nazwie "Rock’n’Roll".  Za sprawą tego stylu również przenikała młodzieżowa, i nie tylko, MODA. 02.07.2022 10:42    1    2
Elvis wciąż żyje... w wielu ludzkich sercach

Elvis wciąż żyje... w wielu ludzkich sercach

O Boże, jak ten czas szybko leci, jeszcze nie tak dawno, niczym okamgnienie, młody 19-leni wówczas Wojtek „Szymon” Szymański, zaraził wszystkich najbliższych, również moją osobę, wywołując epidemię rock’n’rolla w naszym mieście trwającą do dziś … a teraz kończy 80 lat. W sobotę  25 czerwca 2022 długo rozmawialiśmy na komputerowym messengerze - o wszystkim, o naszym mieście, kolegach i koleżankach, ale także o… o Elvisie. O ironio, a dlaczego o Presleyu??? Dlatego, bo Wojtek „Szymon” w kinie w Nowym Jorku a ja w tomaszowskiej  Galerii TOMASZÓW w kinie HELIOS, w piątek 24 czerwca 2022r wspólnie, jednocześnie, on u siebie ja u siebie, oglądaliśmy światową premierę filmu o naszym idolu. Zadziałała jakaś, niewytłumaczalna siła wyższa, że Elvis po ponad 60 laty za sprawą fenomenalnego, biograficznego filmu, równocześnie ponownie nas połączył. Dla uczczenie tej chwili pozwoliłem sobie przypomnieć  postać Wojtka „Szymona” Szymańskiego wykorzystując fragmenty pierwszej, mojej publikacji „Moje miasto w rock’n’rollowym widzie”. 29.06.2022 20:26    1    1
1000 win Marcina Witko

1000 win Marcina Witko

Po słynnych "winach Tuska", które mają już swoją kilkunastoletnią tradycję, pojawia się lokalna konkurencja rynkowa. Wszystko wskazuje na to, że mamy szansę na rodzimą markę win Marcina Witko. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego odpowiada za wszystko. Za smog, wiek nauczycieli, ocieplenie klimatu i napaść Rosji na Ukrainę. Brakuje tylko oskarżeń o koklusz i kradzieże adidasów w niemieckich supermarketów. No ale to ostatnie to raczej domena działaczy Platformy Obywatelskiej oraz członków ich rodzin. Do zagranicznych przygód pewnego znanego u nas "samorządowca", za które trafił wraz z żoną za kratki, jeszcze wkrótce powrócę. Póki co kilka subiektywnych spostrzeżeń na temat debaty absolutoryjnej. Spróbuję ująć to chronologicznie 28.06.2022 11:00    1    3
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „3”

Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „3”

W poprzednim „2” odcinku „Tomaszowianie w Fundacji Sopockie Korzenie” przeoczyłem bardzo ważną część dotyczącą konkursu V Edycji. W trakcie wręczania nagród uczestnikom konkursu, odbyło się uhonorowanie czterema maczugami (takie jak od zbója Madeja z tomaszowskich grot) „ambasadorów rocka”. Otrzymali je; Marek Piekarczyk (TSA), Jerzy Skrzypczyk (CzG), menedżer zespołu ŻUKI, Mirosław Baibuza oraz Artur Gadomski (IRA) …. za co przepraszam bardzo.   25.06.2022 14:29    1    2
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „2”

Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „2”

Kolejna część wspomnień z niedalekiej przeszłości 20.06.2022 12:54    1    1
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „1”

Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „1”

Z wielką niecierpliwością oczekiwałem na dzień 20 września 2013 roku, dzień w którym miało dojść do jubileuszowego benefisu Fundacji Sopockie Korzenie 15.06.2022 21:24    1    1
PRZESYŁKA z Nowego Jorku

PRZESYŁKA z Nowego Jorku

Na mój wizerunek, muzyczną działalność, pisarstwo miało wpływ wiele wydarzeń, przeróżnych przypadków, życiowych sytuacji, między innymi słynna przesyłka z Nowego Jorku, o której Szymon opowiedział w liście z 18 września 2006 roku. Ten list Wojtek napisał do mnie już po inauguracji cyklu, w którym osobiście uczestniczył, Herosi Rock’n’Rolla w Galerii ARKADY przy ulicy Rzeźniczej. Pamiętałem o niezwykłej przygodzie Wojtka z płytową przesyłką ze Stanów. Ta korespondencja wskrzesiła w mojej pamięci wydarzenia z tamtych lat i zgadzam się, że te dwie płyty miały ogromne znaczenie zbudowaniu wokół jego osoby grupy przyjaciół, słuchaczy rock’n’rolla, którzy w konsekwencji zarazili się miłością do tego gatunku muzyki. 14.06.2022 20:20    1    1
Matrix na Barlickiego. Co najmniej "dziwny jest ten swiat"

Matrix na Barlickiego. Co najmniej "dziwny jest ten swiat"

Budowanie alternatywnej rzeczywistości przez polityków różnych partyjnych frakcji to specjalność nie tylko tomaszowska, ani nawet nie Polska (chociaż u nas jest ona nieco przaśna i prowincjonalna). 09.06.2022 23:54    25    24
Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...

Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...

Nie ma chyba nic gorszego niż niefrasobliwy stosunek do pieniędzy publicznych. W polskich samorządach nigdy nie było z tym najlepiej, ale z czasem jest coraz gorzej. Traktowanie wspólnego majątku, jak łupu, marnotrawstwo stało się normą i celem kolejnych samorządowych wyborów. Zasada "teraz k... My" wciąż obowiązuje i ma się dobrze, mimo wysiłków różnych organizacji społecznych, jak Transparency International. Obecnie ta niefrasobliwość jest z jednej strony infantylna, z drugiej wyjątkowo cyniczna. Co gorsza dotknęły nas bardzo trudne czasy. O oszczędnościach przetargowych możemy jedynie pomarzyć, o ile w ogóle udaje się znaleźć wykonawcę inwestycji, to cena oferowana przez niego, wymaga korygowania budżetowych zapisów. To co dwa lata temu można było wykonać za milion, dzisiaj potrafi kosztować 2 miliony. W tej sytuacji powinno się każdą wydawaną złotówkę oglądać kilka razy, ciąć zbędne wydatki, ograniczać wszystko to, co jest zbędne. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Bo łatwo jest wydawać nie swoje pieniądze, a publiczne znaczy nadal "niczyje". Sposób myślenia rodem z komuny wciąż jest aktualny. 04.06.2022 14:48    17    13
Święto Dzieci bez... dzieci

Święto Dzieci bez... dzieci

Nie da się ukryć, że często zdarza mi się krytykować Zarząd tomaszowskiego Powiatu. I to wcale nie jest tak, że "kiedy chce się uderzyć psa, to kij się zawsze znajdzie"... Chyba zwyczajnie... tak jakoś... ot po prostu... nie potrafię docenić geniuszu. Jego błysk być może mnie oślepia. A okazuje się, że nowatorstwo, pomysłowość, zmyślność stawia rządzących naszym powiatem w prawdziwej awangardzie wśród samorządowców. Zrozumiałem dziś, że rozwiązania, jakie mam okazję obserwować, są wyjątkowe, nie spotykane nigdzie indziej. Ani w Polsce, ani nawet w całym cywilizowanym świecie. Nie wierzycie? No to wyobraźcie sobie, że można zorganizować święto dzieci... bez udziału dzieci. Ktoś zapyta co w tym genialnego? Prostota! Na co komu "rozwydrzone bachory", w dodatku często z patologicznych rodzin. Na święcie dzieci najważniejszy nie jest ten, kto ma prezent otrzymać, ale ten, kto ma go wręczać (bo przecież nawet sam tego prezentu nie kupował). Obecność dzieci mogłaby zakłócić sielankową atmosferę i rzucić cień na blask fotoreporterskich fleszy. 02.06.2022 19:12    9    13
Rock’n’Roll ? A co to takiego

Rock’n’Roll ? A co to takiego

Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Mazowieckim według Antoniego Malewskiego 01.06.2022 20:33    2    2
Zawsze bywa w cenie strategiczne myślenie. Tylko nie u nas

Zawsze bywa w cenie strategiczne myślenie. Tylko nie u nas

Każda jednostka samorządu terytorialnego (JST) mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Projekty inwestycyjne można było zgłaszać w kategoriach odpowiednio do 65 mln zł, 30 mln zł oraz obligatoryjnie do 5 mln zł. Przekazane fundusze samorządy mogą przeznaczyć na dowolne cele, które uznają, że mają znaczenie kluczowe dla rozwoju lub bezpieczeństwa. To, jakie pomysły artykułują samorządowcy mówi wiele o nich samych, o ich kreatywności, zdolnościach nie tylko zarządczych ale i wyobraźni i umiejętności perspektywicznej oceny. Przeglądając listę kilkuset projektów widzimy, kto działa w sposób przemyślany, analizując dostępne dane demograficzne, makroekonomiczne, potrzeby i trendy społeczne. Staje się jasne kto działa w sposób przypadkowy i pod tzw. publiczkę, a kto ma faktycznie "głowę na karku" 31.05.2022 21:21    1    13
Tomaszowianin w Non Stopie

Tomaszowianin w Non Stopie

50 lat NON STOPU w Sopocie  (Część Druga) 28.05.2022 11:07    1    4
50 lat NON STOPU w Sopocie  (Część Pierwsza)                   

50 lat NON STOPU w Sopocie  (Część Pierwsza)                   

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2011 roku były jubileuszowe obchody, 50 lat Non Stopu w Sopocie”. Ta nowatorskie miejsce powstało dzięki ogromnym wysiłkom, pertraktacjom z władzą PRL pana Franciszka Walickiego – ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla. Czekałem na to wydarzenie ponad czterdzieści dziewięć (od 1962) lat. Nie mogłem w okresie powstawania ostatniej publikacji dotyczącej kultowego lokalu dla mojego pokolenia, jakim była w Tomaszowie Mazowieckim kawiarnia LITERACKA, pominąć jubileuszu miejsca, które miało wpływ na całe moje życie. Dziś wiem jedno, że moja, wakacyjna przygoda uczestnictwo i praca przed laty na tanecznych fajfach  w sopockim Non Stopie, o których opowiedziałem we wcześniejszych publikacjach, zadecydowała o właściwym wyborze życiowej drogi i przerwało monotonię peerelowską całego, powojennego pokolenia w naszym mieście. 22.05.2022 16:55    4    5
Cesarz to ma boskie życie

Cesarz to ma boskie życie

Rozdział Kościoła od Państwa to niby oczywista oczywistość. Przynajmniej powinno tak być już od czasów "chrystusowych", gdzie atrybuty cesarskie przysługiwały Cesarzowi, uosabiającemu starożytną państwowość, oddzielone zostały od boskich, niematerialnych i duchowych. Mając na względzie fakt, że wielu Cezarów lubi swojej osobie przypisywać prawdziwie boskie pochodzenie, przez co mieszano sacrum i profanum, a równocześnie usprawiedliwiano wszelkie niegodziwości, miało to głębszy sens, niż opisana w Nowym Testamencie prowokacja werbalna. 10.05.2022 20:00    17    10
I ten brzydki i ten gładki.... celebryci sadzą kwiatki

I ten brzydki i ten gładki.... celebryci sadzą kwiatki

I jak to bywa w przypadku polskich celebrytów wszystko postawione jest na głowie. Kwiatków bowiem nie sadzą w ogródku ale w dziurach na powiatowych drogach. 02.05.2022 23:57    42    13
Pomysły radnego Łuczaka zadziwiają Świat

Pomysły radnego Łuczaka zadziwiają Świat

Radny powiatowy Paweł Łuczak z Koalicji Obywatelskiej proponuje, by zabrać pieniądze przeznaczone na niepełnosprawne dzieci i wydać je na procedury in vitro. Trudno powiedzieć skąd radni PO biorą tak genialne pomysły, ale ten nie jest pierwszym i chyba nie będzie ostatnim. Niedawno ten sam radny sugerował, by uchodźców z Ukrainy lokować w budynku dawnej stołówki Ośrodka Wypoczynkowego Borki. Zarząd Powiatu miał przynajmniej rozważyć taką możliwość i oszacować koszty realizacji tego pomysłu. Gdyby radny interesował się więcej sprawami powiatu, to wiedziałby, że budynek jest ruiną, pozbawioną podstawowych elementów infrastruktury, instalacją elektryczną grożącą pożarem i dachem wymagającym wymiany. Cóż... pomysł zawsze można zgłosić i... niech się świat śmieje 29.04.2022 19:50    14    9
Wartburgiem na przemyt, samolotem do więzienia

Wartburgiem na przemyt, samolotem do więzienia

Przeglądając archiwa Instytutu Pamięci Narodowej można natknąć się na przeróżne ciekawe informacje. Przykładem może być wykaz nazwisk osób, które posiadały "zastrzeżenie" wyjazdu za granicę. Brzmi to może nieco egzotycznie w czasach, kiedy do większości europejskich krajów jeździć można tylko z dowodem osobistym lub prawem jazdy. Jednak w latach 80 i 90-tych ubiegłego wieku by przekroczyć graniczny szlaban potrzebny był paszport. Bez niego podróżowanie nie było możliwe. "Zastrzeżenie wyjazdu" znaczyło więc tyle samo, co zakaz wydania paszportu. Zawnioskować o niego mogły przeróżne instytucje. Wielorakie były też przyczyny takich wniosków. Niektóre z nich zaskakują. Podobnie, jak nazwiska, wciąż bardzo znanych w Tomaszowie osób. 25.04.2022 20:05    7
Prasa, świetlice i kluby w PRL

Prasa, świetlice i kluby w PRL

  Ogromną rolę w utrzymaniu jedynie słusznego kierunku odgrywała  w PRL prasa. Dzienniki, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki – dzięki nim nietrudno było w kraju utrzymać w ryzach socjalistyczną dyscyplinę. 10.04.2022 17:12    2
Dzień 10.04.2010r. - Polska apokalipsa

Dzień 10.04.2010r. - Polska apokalipsa

Jest sobotni ranek, 10 kwietnia 2010 roku, siedzę przed komputerem i kończę rozdział  książki “A jednak Rock’n’Roll” zatytułowany „Rodzina - Radek Majchrzak”. Zbliża się dziewiąta, włączam telewizor, za chwilę ma się zacząć transmisja z uroczystości żałobnych w Katyniu - z udziałem Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego - związanych z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. 10.04.2022 11:39    14    3
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama