Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 17:50
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

Z cyklu: Okrakiem - Malewski jest wielki! (When I'm Sixty-Four)

Z cyklu: Okrakiem - Malewski jest wielki! (When I'm Sixty-Four)

Tomszowianin, mój przyjaciel - EDWARD WÓJCIAK - pisarz obu narodów (Polski i Kanady) zmarły trzy lata temu (2 sierpień 2019r) pozostawił po sobie napisanych i wydanych kilka książek, powieści (m.in, "Akademię Politury", "Zupę" z Króla" czy "Siwy Dym") wiele artykułów pisanych do kanadyjskiej gazety GAZETA, opowiadań a także wiele felietonów. Felietony o stałej nazwie tego cyklu, pod tytułem - OKRAKIEM publikował także na łamach portalu NaszTomaszow.pl. Jeden z nich, EDWARD, poświęcił mojej osobie pt. "Malewski jest wielki (When I'm Sixty Four)". By uczcić Jego pamięć i wyzwolić się z mojej próżności, pozwoliłem sobie zamieścić tekst felietonu i moje dziękczynne podziękowanie, z uwzględnieniem zawartego w tytule liczebnika "64", o co w nim chodzi. A więc... a więc ZAPRASZAM do przeczytania. 26.11.2022 10:34    5    2
Nowe nazwy rond już w najbliższy czwartek

Nowe nazwy rond już w najbliższy czwartek

Rada Miejska w Tomaszowie Mazowieckim na sesji, która odbędzie się w najbliższy czwartek zajmie się projektami uchwał dotyczącymi nadania nazw kilku rondom na terenie miasta. Propozycje od kilku tygodni wywołują sporo emocji. We wtorek zebrały się w tej sprawie połączone komisje Rady. Przez pierwsze półtorej godziny radni dyskutowali intensywnie na temat procedur, sposobów głosowania, Nikt przy tym nie wspomniał ani słowem o Regulaminie Rady, który takie kwestie powinien regulować. Może radni go nie znają a może dokument nie nadąża za kreatywnością samorządowców. Dyskusje o samych sobie stają się więc normą. 24.11.2022 20:50    4
Powiat w tarapatach finansowych. Czy grozi nam zarząd komisaryczny?

Powiat w tarapatach finansowych. Czy grozi nam zarząd komisaryczny?

Powiaty w całej Polsce alarmują o swoich problemach finansowych. Kryzys gospodarczy zagląda w okna samorządowcom. Ci, którzy przez ostatnie lata prowadzili racjonalną politykę wydatkową mają się nieco lepiej. Rozrzutność w czasie hossy, zaciągane kredyty ciągną pozostałych na przysłowiowe dno. Szereg jednostek zgłasza problemy z dopięciem budżetu i wykazuje w projektach deficyt w wydatkach bieżących. Podobnie jest w powiecie tomaszowskim. Już pobieżna analiza przedstawionego radnym projektu budżetu na 2023 rok budzi poważny niepokój. Pokazywany w nim deficyt sięga kilkunastu milionów. Jego kosz, uwzględniający odsetki od koniecznego kredytu to prawie 30 milionów złotych. No cóż, członkowie Zarządu Powiatu zapewne nadal będą występować na konferencjach prasowych mówiąc, że... bardzo się cieszą. Niestety cieszyć nie ma się z czego, bo powiat w dół ciągną między innymi nieprzemyślane decyzje inwestycyjne. 18.11.2022 12:14    4    2
Czego uczy Adrian Witczak? Czy to dobry przykład dla uczniów?

Czego uczy Adrian Witczak? Czy to dobry przykład dla uczniów?

Adrian Witczak to tomaszowski radny miejski, równocześnie lider powiatowej Platformy Obywatelskiej oraz... nauczyciel w prywatnej szkole prowadzonej przez Fundację Proem. Przez cztery lata zasłynął przede wszystkim z internetowych wpisów, w których co poniedziałek informuje swoich fanów o tym, że właśnie wypił kawę i wyprasował koszulę. Przy okazji porusza w mocno napastliwym tonie różne sprawy dotyczące miasta. Rzadko mają te wpisy merytoryczny i twórczy charakter, czemu trudno się dziwić, ponieważ nastawione są na budzenie negatywnych emocji i autopromocję. Znajdują one spory poklask wśród pewnej grupy odbiorców, tym większy, że posty są oznaczone jako sponsorowane, a więc ich autor opłaca zwiększenie zasięgów. Wpisy pod tekstami zaskakują swoją "jednomyślnością". Robią wrażenie, jakby cały świat zgadzał się z radnym Witczakiem. I nie ma się co dziwić, bo każdy odbiegający od wyznaczonego kierunku jest natychmiast usuwany. Zresztą może to i dobrze, bo agresywni akolici szefa tomaszowskiej Platformy gotowi są zamordować każdego, kto ośmiela się myśleć inaczej i poddawać krytyce działalność ich idola. 15.11.2022 08:03    48    54
Do sadzenia drzew niezbędny jest: garnitur, krawat i oczywiście aparat fotograficzny

Do sadzenia drzew niezbędny jest: garnitur, krawat i oczywiście aparat fotograficzny

Wybory parlamentarne, samorządowe i do parlamentu europejskiego... Przez najbliższe półtora roku czeka nas fala wyborczych ekscesów i dziwnych akcji, mających otumanić ludzi, którzy i tak już się pogubili w swoich ocenach rzeczywistości. Do wciskania przysłowiowej ciemnoty przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że nie robi ona na nas wrażenia i przyjmujemy ją za coś oczywistego. Przaśność i prymitywizm przekazu przestały nas razić. Przewijamy kolejne fotki oglądane na Facebooku bez większej refleksji. Co ciekawe bezmyślnie klikamy przycisk "lubię to" i... przechodzimy do kolejnego newsa o rozterkach sercowych Dody albo apostazji tego lub innego celebryty. Niestety przy okazji tworzenia medialnych "szopek" zabija się cenne często idee i autentyczne inicjatywy społeczne, poprzez ich totalne upolitycznienie. Ostatnio w Tomaszowie obserwujemy kolejne akcje, które u przyzwoitych ludzi budzić mogą jedynie zażenowanie. 14.11.2022 09:39    13    7
Domy Pomocy Społecznej - łączyć lub likwidować

Domy Pomocy Społecznej - łączyć lub likwidować

Prace nad budżetem powiatu na kolejny rok ponoć trwają już od kilku miesięcy. Różowo nie jest. Cięte są wydatki inwestycyjne, chociaż mają ponoć powstać parkingi przed kościołem i cmentarzem w Będkowie. Zaskakujący pomysł, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czasy w jakich przyszło nam żyć. Wciąż brakuje racjonalizacji wydatków bieżących i mądrego strategicznego podejścia do zarządzania w ujęciu wieloletnim. Doskonałym przykładem są prowadzone prze powiat domy pomocy społecznej. Na początku ubiegłego roku było głośno o groźbie zamknięcia jednego z tomaszowskich DPS. Powodem miała być mała liczba pensjonariuszy i wysokie koszty utrzymania. Od tego czasu minęły prawie dwa lata. Wciąż są wolne miejsca, koszty wzrosły a Zarząd Powiatu ze starostą na czele nie zrobił nic, by sytuacji zaradzić. Po nowym roku koszty wzrosną jeszcze bardziej, a pracownicy (zresztą słusznie) od roku domagają się podwyżek. Przykro to stwierdzić ale brak działań ze strony Zarządu powiatu to najprostsza droga do tego, czego wszyscy chcielibyśmy uniknąć, a więc do likwidacji DPS 07.11.2022 20:10    1
JERRY LEE LEWIS nie żyje

JERRY LEE LEWIS nie żyje

WIELKIM BÓLEM, W WIELKIM ZALU INFORMUJĘ, że Wczoraj 28 października 2022 roku odszedł od nas na zawsze 87-letni "LAST MAN STANDING - Ostatni stojący mężczyzna", killer rock'n'rolla - JERRY LEE LEWIS. 29.10.2022 16:57    1
Czy szpital zredukuje oddział położniczo - ginekologiczny?

Czy szpital zredukuje oddział położniczo - ginekologiczny?

Planowane unieważnienie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej nowego bloku operacyjnego w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, to jak zapowiadaliśmy nie jedyny problem, z jakim przychodzi się borykać naszemu szpitalowi. Jak się dowiadujemy aktualnie rozważana jest możliwość redukcji części łóżek na oddziale położniczo ginekologicznym. Oficjalnie powodem likwidacji łóżek jest niskie obłożenie, będące na poziomie 30%. Prawdziwe powody są dwa: tomaszowianki w Tomaszowie nie chcą rodzić a oddział generuje gigantyczne straty finansowe, które do końca roku mogą sięgnąć nawet 3 milionów złotych. Za to w Opocznie wydaje się, że położnictwo złapało drugi oddech, po sporych kłopotach poszło mocno do przodu. Niestety, złe wyniki finansowe pogłębiły jeszcze ustawowe podwyżki dla pielęgniarek. Koszt jednego porodu szacuje się obecnie na poziomie 4,5 tysiąca złotych. Tymczasem opieka nad kobietą ciężarną przez cały okres ciąży w ramach tzw. KOC to ok. 8 tysięcy złotych. Pieniądze jednak szpital dostaje pod warunkiem, że w placówce odbędzie się poród. Ale zacznijmy od początku 26.10.2022 20:09    8    1
WAKACYJNE, WSPOMNIENIOWE LATO (1962r) - TAK BYŁO

WAKACYJNE, WSPOMNIENIOWE LATO (1962r) - TAK BYŁO

Był rok 1962, początek wakacji - czerwiec/lipiec – otrzymuję telegram z Gdańska od przyjaciela, tomaszowianina Andrzeja Tokarskiego, który w większości swój czas wolny w wakacje i ferie (wiosenne zimowe) spędzał u starszego brata na Wybrzeżu. 20.10.2022 08:26    3
Komunalne, czyli jakie?

Komunalne, czyli jakie?

Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką, która realizuje zadania miasta związane z gospodarką mieszkaniową. Oznacza to, że jej zadaniem jest wypełnianie jednego z tzw. zadań własnych gminy, którym jest zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych mieszańców. Spółkę powołano do życia kilkanaście lat temu w związku z przyjęciem ustawy o wpieraniu niektórych form budownictwa mieszkaniowego i mieszkaniowym zasobie gminy. Ustawa regulowała formułę TBS-ów i poprzez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy umożliwiała budowanie nowych mieszkań na wynajem. 15.10.2022 10:32    2
Szpital nie dopatrzył się korupcji?

Szpital nie dopatrzył się korupcji?

Tak twierdzi Prezes Wiesław Chudzik i trudno mu się dziwić, bo przecież trudno się przyznać do własnych błędów. Niestety Pan Prezes mija się z prawdą w rozmowach z dziennikarzami nie podając żadnych faktów a jedynie wspominając o własnych mglistych domniemaniach. Zarządzanie szpitalem od dłuższego czasu budzi liczne pytania, nie tylko w zakresie polityki personalnej ale i podejmowanych decyzji o charakterze zarządczym. Bo co można powiedzieć o usługach dezynsekcji i deratyzacji, które realizowane mają być w TCZ na powierzchni 15 tys. m. kw. za kwotę niespełna 500 zł? Taka sama usługa w osiedlowym spożywczaku kosztuje 300 zł. A tu firma jeszcze dojechać musi z Łodzi 12.10.2022 19:39    3
Pytanie, czy dokuczanie?

Pytanie, czy dokuczanie?

Hejt, hejterstwo, mowa nienawiści, to terminy, który wprost uwielbiają posługiwać się politycy. Kilka lat temu modne było pisanie na własnych profilach internetowych "HejtStop". Zabawne jest to, że hasłem posługiwali się często ludzie, którzy sami na co dzień parali się hejterstwem w jego różnorakich odmianach. Hasełka łatwo podchwytywać i sprzedawać bezmyślnej gawiedzi. Pod postem, który jakoby miał być przeciwko "mowie nienawiści" tryskały całe gejzery brutalnych komentarzy, na które autor nie reagował. Najciekawszym przykładem był wpis byłej już rzeczniczki ds. równego traktowania Prezydent Hanny Zdanowskiej, w którym nazywa mnie "ludzkim śmieciem". Cóż sama sobie wystawia świadectwo, podobnie jak Prezydent Łodzi, która na tego rodzaju zachowanie nie reagowała. Odczłowieczanie ludzi to typowo totalitarne praktyki rodem z Bełżca albo Auschwitz. Z pozoru liberalne a więc wolnościowe środowiska nie pojmują znaczenia podstawowych pojęć nie mówiąc o posiadaniu czegoś, co kiedyś nazywano kindersztubą. Zasada jest prosta: gdy ktoś wyraża się krytycznie o nas, to jest hejterem, gdy my kogoś obrzucamy wyzwiskami, poddajemy tę osobę krytyce. Hipokryzja czy po prostu niewiedza. Brat wspomnianej wyżej rzeczniczki w jednym ze swoich wpisów stwierdza natomiast, że hejter to ktoś anonimowy, a przecież jak się pisze pod własnym nazwiskiem, to się hejterem nie jest. Hm... poważnie? No ok, zdaniem tego pana wolne media to tylko te, które go chwalą... inne niekoniecznie 04.10.2022 21:01    1    17
Biedny jak... pracownik samorządowy

Biedny jak... pracownik samorządowy

Inflacja szaleje. Polski Rząd wskazuje coraz to nowych winnych, samemu oczywiście nie poczuwając się do żadnej winy. Tymczasem liczby mówią całkiem co innego. Na co innego wskazują też kursy walut obcych. Polska gospodarka tak słaba była chyba tylko w czasach PRL. Rządzący nie chcą się do tego przyznać, ale mamy do czynienia z głęboką recesją. W ciągu najbliższego roku znikną w kraju setki a może nawet tysiące firm. Nie wierzycie? No to się zdziwicie... Dodrukowywać pieniędzy w nieskończoność się nie da. Pojawiają się za to coraz to nowe obciążenia, które z zyskami (ponadnormatywnymi) niewiele mają wspólnego. Zaczęłam od przedsiębiorców ale tak naprawdę temat dotyczyć ma pracowników samorządowych. Skąd takie zestawienie? Otóż mamy do czynienia z systemem wymagającym równowagi. Urzędnik świadczy usługę na rzecz obywatela, a ten mu za nią płaci w formie odprowadzanych podatków. Mniej firm, to mniej podatków. Nadmiar pieniędzy z rynku szybko zniknie, dzięki zastosowaniu najprostszego z mechanizmów, a więc dewaluacji. 29.09.2022 10:39    3    6
Totalne wariactwo na rondzie. Kłótnia na lewoskręcie

Totalne wariactwo na rondzie. Kłótnia na lewoskręcie

- Czy możesz mi wyjaśnić o co chodzi z tym rondem, bo nie za bardzo to pojmuję - zapytał mnie wczoraj jeden z liderów totalnej opozycji w Tomaszowie Mazowieckim. Odpowiedziałem, że oczywiście mogę, bo już wcześniej kilkanaście osób dzwoniło do mnie w tej sprawie. - Ktoś miał portfel, ktoś inny mu go podpieprzył a teraz kłócą się o to, czyj ten portfel tak naprawdę był. 29.09.2022 07:37    4    7
Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?

Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?

Wydatki na promocję powiatu okazują się jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic, Mariusza Węgrzynowskiego. Radnym odmawia się udzielenia informacji, nie udostępnia się żądanych dokumentów, nawet w czasie trwania kontroli prowadzonych przez komisję rewizyjną. Czy to oznacza, że Starosta ma tak naprawdę coś do ukrycia? Czy mamy do czynienia jedynie ze zwykłą partyjniacką złośliwością, którą wzmacnia osobista próżność? 22.09.2022 13:38    4    16
Zabrakło tylko dziarskich chłopców

Zabrakło tylko dziarskich chłopców

Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia. 20.09.2022 17:55    2    14
Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.

Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.

Setki tysięcy złotych wydaje Powiat Tomaszowski na tzw. promocję. Wydatki ujęte są nie tylko w kosztach ujmowanych przez wydział merytoryczny. Są one także "poukrywane" w innych wydziałach. Osobnymi funduszami dysponuje Powiatowe Centrum Rodziny, szpital i najprawdopodobniej w jakimś zakresie także szkoły. Pieniądze płyną szerokim strumieniem i nikt nie troszczy się o cel, sensowność i przede wszystkim efektywność. Na pytania zadawane przez radnego Grzegorza Glimasińskiego nikt nie potrafi odpowiedzieć a na odpowiedzi zawarte w interpelacjach czeka się całymi tygodniami, przy okazji spotykając się z aroganckim lekceważeniem ustawowych terminów. Radni z komisji rewizyjnej chcieli ostatnio sprawdzić ile kosztowały portrety Matki Boskiej Częstochowskiej i jakiem celowi miał służyć ich zakup. Weryfikowali też inne wydatki Wydziału Promocji. Kontrole wciąż prowadzą, ponieważ niektórzy z nich zażądali uszczegółowienia przedstawionych danych 16.09.2022 18:58    13    1
Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela

Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela

Kilka lat temu głośna była w całej Polsce afera tzw. łowców skór. Najkrócej ujmując, dla tych, którzy nie do końca ją pamiętają, proceder polegał na sprzedawaniu danych osób zmarłych zakładom pogrzebowym na terenie Łodzi. Za każdego zmarłego, czyli tzw. "skórkę" (jak nazywano zmarłych) pracownicy pogotowia ratunkowego otrzymywali oczywiście finansowe gratyfikację. Mało kto wie, ale podobnie funkcjonowały firmy pogrzebowe w naszym mieście i chyba we wszystkich innych miastach w całej Polsce. Pogrzebowa gangsterka kwitła. W Tomaszowie płonęły nawet zakłady pogrzebowe, bito i zastraszano ludzi. W Łodzi jednak zrobiono krok, który wykroczył poza zwykłą w służbie zdrowia korupcję. Dla pieniędzy uśmiercano ludzi, podając im pavulon. Nikt nie zna prawdziwej liczby ofiar. 15.09.2022 10:40    12    8
W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe

W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe

Wiele osób w ostatnich kilku dniach pytało mnie, co zainspirowało mnie do napisania artykułu na temat Archidiecezjalnej Szkoły Podstawowej, która posiada status szkoły publicznej. Odpowiedź na to jest prosta. Przyczynkiem były maile, jakie otrzymywałem od rodziców po publikacji bardzo jednostronnego artykułu w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym. Według piszących do mnie rodziców jego autor wykazał się skrajną nierzetelnością, nie zadając sobie trudu przedstawienia stanowiska dyrekcji szkoły. Nie przyszło m do głowy aby o szczegóły dopytać Urząd Miasta. Nie chcę oceniać cudzej pracy dziennikarskiej, ale faktycznie prezentacja stanowiska jednego radnego, który w dodatku związany jest ze szkołą konkurencyjną, można uznać za mocno dyskusyjne. Pominięcie wielu istotnych dla rzetelnej oceny sytuacji faktów przypomina raczej produkcje z telewizji Jacka Kurskiego i raport Antoniego Macierewicza. Przyznam, że ja w swoim artkule również nie przytoczyłem kilku ważnych kwestii. Nie dlatego, bym chciał coś ukrywać, ale artykuł byłby po prostu zbyt długi. Stąd niniejszy suplement. 13.09.2022 20:59    5
Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?

Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?

Pytanie postawione w tytule może być zaskakujące, bo przecież pieniądze płynące szerokim strumieniem z Unii Europejskiej przez wiele lat stymulowały polską gospodarkę. To dzięki nim udało nam się, jako "zielona wyspa" przetrwać poprzedni kryzys gospodarczy. Dzisiaj te same wydatki będą ciągnąć nas nieuchronnie w dół i to nie dlatego, że częściowo były pokrywane z zaciąganych i drożejących kredytów, ale głównie z powodu swojej nieracjonalności, energochłonności i... pomnikowości. 11.09.2022 15:22    2    2
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacji Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533

Cena: Do negocjacji Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama