Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 04:39
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

W polskiej republice nietolerancyjnej

W polskiej republice nietolerancyjnej

Mam 22 lata. Od 7 lat walczę; mniej lub bardziej skutecznie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, nerwicą lękową, depresją spowodowaną ww. oraz nawracającymi napadami paniki, szczególnie w nocy. 08.04.2017 19:46    5
Świątynie, forty i odstraszacze komarów

Świątynie, forty i odstraszacze komarów

Wyjazd terenu z bazy wojskowej okazał się dziecinnie prosty. Na pasie wjazdowym jest gęsta kontrola, ale pas wylotowy jest już wolny. Nie mniej jednak, gdyby przyłapali mnie w tym miejscu, skończyłoby się na wielogodzinnym przesłuchaniu i możliwie deportacji (czego nie chciałbym mieć w papierach). 26.03.2017 11:53
Tomaszowianie Wyklęci cz.4 - Jan Czarnecki

Tomaszowianie Wyklęci cz.4 - Jan Czarnecki

Po rozwiązaniu plutonu Kubiaka- "Babinicza", łącznik oddziału Jan Czarnecki, nie ujawniając się, pozostał w Tomaszowie. Z polecenia komendanta powiatowego K.W.P., we wrześniu 1945 roku, spotkał się w Częstochowie z kapitanem Sojczyńskim - "Warszycem" i został przez niego, jak sam wspomina, awansowany na podporucznika oraz zmienił pseudonim na "Pirat". 24.03.2017 17:37    8    1
A. Malewski - Moje subiektywne spojrzenie na współczesność. Czy powiem sobie: jestem Polakiem?

A. Malewski - Moje subiektywne spojrzenie na współczesność. Czy powiem sobie: jestem Polakiem?

To co się dzieje z moją ojczyzną przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie. Czy aby jest to pojęcie ludzkie? Chciałbym by w tym temacie, jeżeli jest to tylko możliwe, mogła wypowiedzieć się fauna. Nie wiem tylko, czy człowiek mógłby ją zrozumieć, bo choć zwierzęta nie mówią po "naszemu" i nie posiadają duszy tylko instynkt, to jak głosi polskie przysłowie i tradycja, w wieczór wigilijny nawet i one mówią "ludzkim" głosem. Jeżeli mówimy o zabijaniu, to człowiek zabija drugiego człowieka z przyczyn różnych - zaborczych lub politycznych podbojów, dla zysku, z zemsty, dla sławy, z różnicy poglądów czy przekonań religijnych i światopoglądowych. A jeśli zwierzę zabija, nie będąc głodne, to czy możemy powiedzieć, że jest to wtedy odruch... ludzki? 24.03.2017 08:03    15
Zielony Punjab

Zielony Punjab

Z Lahore, uciekłem od razu na wieś. Po zgiełku, chaosie i paraliżu Karachi miałem ochotę odetchnąć trochę świeżym powietrzem. Zatrzymałem się na jednej z małych wiosek Punjabu, u Adnana, gospodarza wielkiego folwarku i, praktycznie, właściciela całej wioski 22.03.2017 21:53
Tomaszowianie Wyklęci cz.3

Tomaszowianie Wyklęci cz.3

W maju 1945 roku, w Górach Trzebiatowskich powstaje oddział złożony z byłych partyzantów 25 pp AK z Tomaszowa i okolicy. Dowództwo nad nim obejmuje były dowódca drużyny w oddziale porucznika Kazimierza Załęskiego "Bończy", syn leśniczego z Gór Trzebiatowskich, sierżant Marian Kubiak ps. "Wicherek". 20.03.2017 19:23    44    1
Herosi Rock’n’Rolla IV – Chuck Berry

Herosi Rock’n’Rolla IV – Chuck Berry

Wczoraj zmarł Chuck Berry. Jedna z największych postaci w historii rocka. Przypominamy artykuł autorstwa Antoniego Malewskiego 19.03.2017 13:00    2
Tomaszowianie Wyklęci z.2 - Tadeusz Bartosiak ps. Wilk

Tomaszowianie Wyklęci z.2 - Tadeusz Bartosiak ps. Wilk

Kolejnym dowódcą plutonu KWP czynnie działającym, zwłaszcza w okolicy Tomaszowa, był urodzony 23 października 1919 roku na Kaczce, Tadeusz Bartosiak ps. Wilk. 18.03.2017 16:34    8
Tomaszowianie Wyklęci cz.1

Tomaszowianie Wyklęci cz.1

Po wkroczeniu na nasze tereny w styczniu 1945 roku armii sowieckiej, tylko część członków zbrojnego podziemia ujawniła się, nie chcąc pogodzić się z narzuconym siłą ustrojem i podporządkowaniem kraju Związkowi Sowieckiemu. Samo ujawnienie wcale nie chroniło przed aresztowaniem przez organy bezpieczeństwa i stosowaniem różnych form represji. Nowa władza z niezwykłą gorliwością zaczęła zapełniać więzienia, niedawnymi żołnierzami podziemia, upatrując w nich główne zagrożenie dla budowanego systemu. Aby temu zapobiec samorzutnie zaczęły powstawać oddziały, których zadaniem miała być ochrona byłych partyzantów przed aresztowaniami i represjami, a w szczególności przed wywozem do sowieckich łagrów. 17.03.2017 12:00    19    1
Pakistan - Gdzie by tu dalej..... może Karachi?

Pakistan - Gdzie by tu dalej..... może Karachi?

Po przeanalizowaniu mapy Pakistanu w kafejce internetowej, poczułem się trochę jak Szymon Majewski w reklamie któregoś z banków - po prostu, palcem na mapie wybrałem sobie miasto, od którego chcę zacząć podróż przez Pakistan - Quetta leży mniej więcej po środku kraju - zły wybór; ja jadę na północ, więc postanowiłem zacząć....... na południowym krańcu. Mój wybór na pierwszy przystanek padł na Karachi. 16.03.2017 21:32
Facet jak... cebula

Facet jak... cebula

W celu zrozumienia pierwiastka męskiego i istoty jego funkcjonowania w naszym ekosystemie, my kobiety obrałyśmy sobie za cel dogłębną analizę, studium przypadków, i w ogóle badania biochemiczne mierzące szybkość rozpadu i reakcji z innymi substancjami. A sprawa jest prosta, bo... facet jest jak cebula. 16.03.2017 17:59    6
Zmartwychwstanie...

Zmartwychwstanie...

Tytułowy termin, iście biblijny – ZMARTWYCHWSTANIE - wyjęty wprost z Pisma Świętego nie dotyczy tym razem wielkanocnego zakończenia CHRYSTUSOWEJ golgoty lecz niewyobrażalnych przemian duchowych, powracających z głębokiego świata ciemności do życia kobiet i mężczyzn dotkniętych nieuleczalną chorobą, jaką jest alkoholizm. 16.03.2017 11:00    2
Arena Lodowa stanie się z pewnością znakiem rozpoznawczym Tomaszowa Mazowieckiego

Arena Lodowa stanie się z pewnością znakiem rozpoznawczym Tomaszowa Mazowieckiego

Co jakiś czas odgrzewana jest w Warszawie informacja o budowie zadaszonego toru na Stegnach. Władze stolicy nie ukrywają, że ich zdaniem Tomaszów jest "gorszy" i Ministerstwo w pierwszej kolejności powinno inwestować w Warszawę. Wysyłane są kolejne pisma, oczywiście do wiadomości dziennikarzy. Może zamiast je wysyłać, należało zakasać rękawy i wziąć się za budowę. Tak jak zrobiliśmy to my. O tej inwestycji w Warszawie mówiło się przecież od kilku lat. Tomaszów Mazowiecki w wyścigu o zadaszenie toru, za czasów rządów PO-PSL, przegrał. Czemu wtedy prace nie ruszyły? 15.03.2017 23:59    57
Niezwykłe zjawisko na polu pod Goleszami

Niezwykłe zjawisko na polu pod Goleszami

W czwartek 2 lutego 1871 roku nauczyciel wiejski gminy Golesze wyjeżdżając około 3 po południu z Golesz w kierunku Wolborza spostrzegł w oddali ogromną ilość wojska zalegającego pole pod lasem. Wojsko nie było niczym dziwnym w owych czasach, ale zastanowiła go jego ilość. Wystraszony wpadł do najbliższej chałupy i opowiedział co się stało. Momentalnie cała wieś była zaalarmowana, wszyscy wybiegli, widząc na własne oczy, jak dwa nieprzyjacielskie wojska toczą śmiertelny bój. Całe to niewytłumaczalne dla zgromadzonych zjawisko trwało blisko dwie godziny, aż do zachodu słońca. Jak czytamy w relacji wikariusza wolborskiej parafii, księdza Justyna Gryglewskiego wyglądało ono tak: 15.03.2017 14:09    11
Do łóżka, czy na herbatkę?

Do łóżka, czy na herbatkę?

Selekcjonując facetów bardzo często musimy podjąć kluczową decyzję niezwykle szybko. Czasami nawet najprzystojniejszy i najbardziej elokwentny przedstawiciel tego przedziwnego i pełnego zagadek gatunku może trafić do zaklętej strefy friendzone. I naprawdę selekcja ta przebiega bardzo niewinnie. Mężczyźni oczywiśćie bardzo tego nie chcą, ale prawda jest taka,że do krainy przyjaciół trafiają z własnej winy 15.03.2017 07:59    9
Zaginiony średniowieczny kościół w tomaszowskich Nagórzycach

Zaginiony średniowieczny kościół w tomaszowskich Nagórzycach

Nagórzyce, niegdyś wieś, tworząca obecnie część Tomaszowa Mazowieckiego, rozłożyła się na kilku łączących się z sobą wzgórzach, tworzących łańcuch wzgórz nagórzyckich, aż do brzegów Pilicy. Mało kto wie, że miejscowość ta miała kiedyś swoją parafię, którą założył w XV stuleciu jeden z biskupów kujawskich, budując modrzewiowy kościółek. 14.03.2017 18:04    27    1
Listopadowy zryw i jego tomaszowskie odpryski (część druga)

Listopadowy zryw i jego tomaszowskie odpryski (część druga)

Powstanie listopadowe to nie tylko działalność Antoniego hr. Ostrowskiego czy też mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. To również udział młodszego brata, synów oraz zięcia właściciela Dóbr Ujezdzkich i Tomaszowa. Warto pochylić się nad ich poczynaniami w czasie walki z zaborcą, aby nie zaginęły w świadomości mieszkańców naszego miasta. 13.03.2017 11:55    12
Przez auta szybę: koniec z tomaszowskim złomowiskiem komunikacyjnym

Przez auta szybę: koniec z tomaszowskim złomowiskiem komunikacyjnym

Miasto wzbogaci się wkrótce o 25 nowoczesnych autobusów marki Solaris. Łączny koszt zakupu to ok. 46 milionów złotych. Do nowego taboru dołoży nam Unia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt dla miasta to około 20 milionów złotych. Spora to kwota i każdy to przyzna. Nic dziwnego, że parę osób lamentuje. Bo po co miastu nowe autobusy. A może ich za dużo? A ile będzie kosztować eksploatacja? A czy kierowców ktoś przeszkoli? 11.03.2017 23:08    10
Listopadowy zryw i jego tomaszowskie odpryski (część pierwsza)

Listopadowy zryw i jego tomaszowskie odpryski (część pierwsza)

Czy, jako tomaszowianie wiemy jak wyglądało zaangażowanie Antoniego hr. Ostrowskiego i mieszkańców naszego miasta w próbie wyrwania się z więzów zaborców, czyli w powstaniu listopadowym? 11.03.2017 16:49    13
Prawym okiem: przez nieszczelne szpitalne okno

Prawym okiem: przez nieszczelne szpitalne okno

Fajnie, że Polak został ponownie "Królem Europy", bo właściwie czemu miałoby nie być fajnie. Tusk, czy Saryusz Wolski, dla mnie, jako obywatela RP w sumie bez różnicy. Dobrze, że nie jakiś francuski socjalista i tyle. Problem jednak w tym, że informacje o wyborze Donalda Tuska zdominowały wszystkie przekazy medialne. Tymczasem dzieją się wokół nas rzeczy naprawdę ważne, które przechodzą prawie niezauważone. 11.03.2017 16:16    15
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama