Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 03:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Shinkenwagen? Bella bestia? Fajwoklok? A może tańsza alteratywa? - Mały przegląd chińskiej motoryzacji.

Shinkenwagen? Bella bestia? Fajwoklok? A może tańsza alteratywa? - Mały przegląd chińskiej motoryzacji.

Siedząc przez chwilę w Chinach, nie sposób nie zauważyć ciągle wzrastającej ilości nowych aut na drogach. Tutaj nie ma miejsca dla spalinowych zabytków z XIX, czy choćby końca XX wieku. Ten kraj, po ogromnej biedzie, którą był dotknięty jeszcze nie tak dawno temu, przeżywa właśnie swój gospodarczy rozkwit. Ludzie, pamiętając czasy głodu, łapią jak mogą chwilę dobrobytu. Coraz więcej osób awansuje nie tylko społecznie, ale i motoryzacyjnie, przesiadając się z roweru na skuter, ze skuteru na motor, aż w końcu z motoru na samochód. Oczywiście, powszechnie panuje moda na samochody amerykańskie i niemieckie. Chińscy producenci jednak również mają spory udział w rynku, już nie tylko rodzimym, ale i międzynarodowym. Niektóre firmy motoryzacyjne wykupiły spore udziały w znanych zachodnich korporacjach, albo podkupiły ich czołowych pracowników. Z dziewięcioma liczącymi się firmami motoryzacyjnymi, mającymi razem w ofercie kilkadziesiąt modeli aut - od superminiaturowych kompaktów, przez hybrydy i pojazdy elektryczne dla zieleńców, po wielkie kilkudziesięciotonowe ciężarówki, Państwo Środka ma szansę wkrótcę stać się czołowym producentem pojazdów. 21.08.2017 11:00
Alergia na Tomaszów

Alergia na Tomaszów

Alergia to bardzo powszechne schorzenie. Dotyka wielu z nas w różnym wieku. Jest niestety chorobą przewlekłą i wymaga wielokierunkowego leczenia. Uczulenie bowiem wywołuje nieprawidłowa reakcja naszego układu odpornościowego na określone czynniki. We wszechogarniającej nas chorobie uczulone mogą być zarówno dzieci, jak i dorośli. Proces może przebiegać dość łagodnie, ale również bardzo gwałtownie, nawet z zagrożeniem życia, dlatego nie należy alergii bagatelizować. 19.08.2017 09:47    4
Sami o sobie...

Sami o sobie...

Od jakiegoś czasu przetacza się przez nasz kraj fala epitetów w stylu : „ zdradzieckie mordy, gorszy sort, komuniści i złodzieje” etc. Mówią to ludzie – Polacy , którzy aktualnie rządzą naszym krajem w kierunku pozostałych Polaków, czyli tych, którzy przegrali wybory. To gorszące zjawisko przerodziło się w modę mówienia o sobie „my zdradzieckie mordy", bądź „ jestem gorszego sortu i dobrze mi z tym”. 18.08.2017 03:00    3
Szybką koleją ŁKA do Łodzi

Szybką koleją ŁKA do Łodzi

Wśród moich priorytetów jako radnego Sejmiku na czele stawiam na drogi, przede wszystkim tomaszowską w713. Inne priorytety to między innymi "Uchwala Antysmogowa" dla Województwa Łódzkiego i w tym Tomaszowa, szereg działań w ramach inicjatywy "Czysty Tomaszów", stałą legalizację ruchu motorowego na Zalewie Sulejowskim, lobbing o budowę s74 w wariancie tomaszowskim. Do tych spraw należy uruchomienie połączeń szybkich kolei z Łodzi do Tomaszowa poprzez ŁKA. I do tego wracam dzisiejszym felietonem. 17.08.2017 08:37    26
Do 4 tysięcy zł na każdego mieszkańca?

Do 4 tysięcy zł na każdego mieszkańca?

Niestety 4 tysiące, ale do spłaty w przyszłości na każdego mieszkańca miasta. To szacunkowo liczona wartość kapitału i odsetek do spłaty. Prowokacyjna, bardzo szacunkowa. Limit prawny zadłużenia jest indywidualny dla każdego samorządu, ale nie wlicza się do niego obligacji. Limit to skomplikowany wzór. Prezydent i Rada Miasta z PIS zadłużają obecnie nas do 2030r. Ostatni pomysł 34 mln zł OBLIGACJI obchodzi ustawowe limity i zadłuża rekordowo Tomaszów do 2030 roku. Musimy o tym rozmawiać. 14.08.2017 20:50    29
To jak w końcu jest z tymi rankingami?

To jak w końcu jest z tymi rankingami?

Kilka dni temu pojawił się nowy ranking podsumowujący sytuację społeczno - gospodarczą średnich miast w Polsce. Wnioski płynące z rankingu są bardzo przykre dla Tomaszowa, który znalazł się w niechlubnej grupie 122 miast na 38 miejscu najbardziej zagrożonych miast, którym grozi zapaść gospodarcza. A ja obawiam się, że sytuacja jest jednak dużo bardziej przykra, a wręcz tragiczna. 12.08.2017 17:07    15
Jak bezstresowo przedłużyć wizę chińską?

Jak bezstresowo przedłużyć wizę chińską?

Chiny to ogromny, ciekawy i zróżnicowany kraj, w którym wiele osób, uzna, że przydzielony na wizie, którą akurat mają czas pobytu jest zbyt krótki. 10.08.2017 08:03
Karać, karać i jeszcze raz karać. Bez litości

Karać, karać i jeszcze raz karać. Bez litości

Od jakiegoś czasu toczy się dyskusja dotycząca smogu w Tomaszowie Mazowieckim. Powraca ona niczym bumerang z początkiem każdego nowego sezonu grzewczego. Organizowane są konferencje a miasto i województwo proponują coraz to różne nowe formy wsparcia finansowego dla inwestycji "ekologicznych". Dlaczego ujmuję je w cudzysłów? Bo tak naprawdę nic one nie są warte. Zarabiają na nich bankowcy, a efektu wciąż nie widać. 07.08.2017 17:25    18
Test medycyny wschodnio - zachodniej zaliczony

Test medycyny wschodnio - zachodniej zaliczony

Podobno katar nieleczony trwa tydzień, a leczony, siedem dni. W moim ostatnim przypadku, zajęło to trochę dłużej. Przez ten czas, zdążyłem się porządnie wystraszyć, pograć w badmintona i przekonać o nieocenionej skuteczności autosugestii w medycynie :-). 04.08.2017 11:30
Apel Bogny Hes o rondo Orzeszkowa z Zawadzką

Apel Bogny Hes o rondo Orzeszkowa z Zawadzką

Tym razem wyjątkowo nie mój felieton tylko NAGŁOŚNIENIE inicjatywy - radnej powiatowej Platformy Obywatelskiej z Niebrowa Bogny Hes - dotyczącej budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Zawadzka i Orzeszkowa. 28.07.2017 00:05    16
Od dołka do dołka i jeszcze dalej

Od dołka do dołka i jeszcze dalej

Czy jeśli dostrzegam głupotę współczesnego polityczno-celebryckiego życia oraz głupotę innych ludzi zostanę mizantropką? 25.07.2017 10:59    2
Prawym okiem: system do gruntownej renowacji

Prawym okiem: system do gruntownej renowacji

Już prawie tydzień trwa spektakl pt. reforma sądownictwa w Polsce. Większość ludzi niewiele z tego rozumie i tak naprawdę mało ich Sądy obchodzą. Dla przeciętnego naszego rodaka Sąd jest czymś, od czego należy trzymać się z daleka i unikać niczym diabeł święconej wody. Taka jest prawda i nie da się zaklinać rzeczywistości. Ludzie Sądom nie ufają, stąd powiedzenie, że idziemy do nich po wyrok a nie sprawiedliwość. Sądy to wciąż bezduszne twory przypominające prozę Franza Kafki /zawsze aktualną/. Większość z nas nie pojmuje mechanizmów ich funkcjonowania. Oczywiście idea trójpodziału władzy jest słuszna co do zasady, jednak w naszej polskiej praktyce sprawdza się raczej średnio. 22.07.2017 11:54    19
Prawym okiem: telewizja zamiast sali obrad

Prawym okiem: telewizja zamiast sali obrad

Od jakiegoś czasu prowadzę dyskusję z prezesem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia i Starostą Powiatu Tomaszowskiego za pomocą mediów. Nie tak to powinno wyglądać, ale taka formuła została mi narzucona. W ubiegłym tygodniu dla lokalnej TV obaj panowie udzielali wywiadu, w którym rzekomo mieli odpowiadać na moje pytania. Na żadne nie odpowiedzieli. Z drugiej strony ekipa Amazing zaprosiła mnie, by dać możliwość odnieść się do wypowiedzi Mirosława Kuklińskiego i Krzysztofa Zarychty. Program, mimo, że trwa ponad 40 minut, nie dał mi wystarczającej ilości czasu, bym odniósł się do wszystkich poruszanych kwestii. Dlatego część z nich znajdziecie poniżej, a do innych jeszcze powrócę. 19.07.2017 22:30    14
Chiny (Yangchun, Guangdong) - "Szkolna" wycieczka do Guangzhou.

Chiny (Yangchun, Guangdong) - "Szkolna" wycieczka do Guangzhou.

Zgodnie z ostatnią pieczątką wjazdową, po 12 listopada (czy coś koło tej daty), nie powinno mnie już być w Chinach. Po przyjeździe do Yangchun, zdecydowałem skorzystać z okazji, zatrzymać się i, przed wyruszeniem w dalszą podróż, trochę popracować i spędzić tutaj zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Tylko, że...... o ile nic się nie zmieniło, Boże Narodzenie nadal wypada 25 grudnia, czyli, jakby nie patrzeć, nieco po 12 października. Trzeba zająć się sprawami paszportowymi. 18.07.2017 19:30
Kino superbohaterskie w pełnym rozkwicie

Kino superbohaterskie w pełnym rozkwicie

Kino superbohaterskie jest obecnie w pełnym rozkwicie. Choć przygody komiksowych herosów próbowano przenosić na ekran niemal od samego początku ich istnienia, to naprawdę udane produkcje, nie licząc kilku wyjątków, zaczęły pojawiać się dopiero na początku dwudziestego pierwszego wieku. 18.07.2017 10:38
Ryby, Grześ i sądy

Ryby, Grześ i sądy

Jest niedziela. Dojeżdżamy nad piękne, malownicze jezioro komercyjne. Wędkarzy jeszcze niewielu. Za tydzień zawody o Puchar Prezydenta, więc jest okazja na trening i test zanęt. Pogoda idealna, niebo lekko zachmurzone - nie za gorąco. Zanosi się że dzisiejszy dzień przyniesie nam niezłą zabawę. 17.07.2017 18:19    12
Cześć. Jestem Ning Mang.

Cześć. Jestem Ning Mang.

Posiadacze białych pośladków, poza ogromnym zamiłowaniem do usuwania z nich owłosienia, cechują się niepojętym wręcz uwielbieniem do urządzania wszystkiego na własną nutę. 14.07.2017 09:13
Janusz Dębowski – Cichy Fan

Janusz Dębowski – Cichy Fan

23 czerwca 2017 roku zmarł przeżywszy 70 lat, Janusz Dębowski. Janusz był moim bliskim kolegą, fanem rock’n’rolla, moich cyklicznych spotkań w Galerii ARKADY oaz publikacji. W połowie kwietnia jeden z jego sąsiadów oznajmił mi, że mój kolega miał wylew i jest po części sparaliżowany. W swoich domowych szpargałach odnalazłem jeden z felietonów z „Subiektywnej Historii Rock’n’Rolla w Tomaszowie Mazowieckim”, w którym poświęciłem kilka wspomnień o moim przyjacielu. Dziś chciałem swoim czytelnikom, rodzinie, znajomym, kolegom Janusza przypomnieć tę wielce szlachetną postać, uczciwego człowieka, kochającego dom, rodzinę, nierozerwalnie związanego z lokalnym i światowym stylem, egzotycznie nazwanym ROCK’n’ROLL. Zapraszam do przeczytania felietonu, który powstał w okresie kiedy ani ON ani ja nie zakładaliśmy co się może stać pod koniec czerwca 2017 roku. 09.07.2017 13:40    1
M. Witko: To teraz czas na fakty

M. Witko: To teraz czas na fakty

Ostatnio czytam, że za mojej kadencji zadłużenie jest rekordowe i rekordowo wzrasta. Te rewelacje są tak samo prawdziwe jak te, że wybieram się za rok na stanowisko ambasadora Mołdawii. Choć bardzo sobie cenie przyjazne stosunki z Mołdawią, a Mołdawianie to wspaniali ludzie, to Tomaszów jest dla mnie najważniejszy i nie mam zamiaru zostawiać go w połowie drogi. Teraz czas na fakty. 06.07.2017 22:23    109
Dementi w sprawie rzekomej Chrystianofobii na Bliskim Wschodzie

Dementi w sprawie rzekomej Chrystianofobii na Bliskim Wschodzie

Ostatnimi czasy, jeden z dziennikarzy zaprzyjaźnionego portalu (NaszTomaszow.pl), wykopał artykuły na temat zjawiska tzw. Chrystianofobii, pochodzące ze strony Głos Prześladowanych Chrześcijan. Z ciekawości, przejrzałem stronę główną organizacji. 06.07.2017 21:26    15
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama