Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 03:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Felietony

Prawym okiem: kąpiel na styropianie

Prawym okiem: kąpiel na styropianie

Od jakiegoś czasu na stronach internetowych policji widnieje ogłoszenie o stale prowadzonym naborze do służby. W całym kraju funkcjonariuszy brakuje, a odkąd zniesiono możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach służby chętni do przywdziania munduru nie pchają się drzwiami i oknami. Trudno się oprzeć wrażeniu, że przyjmuje się wszystkich jak leci, byle jakoś tam sprawni fizycznie byli. Pojęcie służby wygasa. W sobotę jeden z funkcjonariuszy wezwanych przeze mnie na interwencję stwierdził, że przyjechał w mojej prywatnej sprawie. Ręce po prostu opadają. Może czas tych ludzi lepiej wynagradzać i prowadzić mocną selekcję przy naborze? No ale po kolei.... 16.10.2017 19:46    18
Wietnam - kraina skondensowanym mlekiem i kawą płynąca

Wietnam - kraina skondensowanym mlekiem i kawą płynąca

Jeśli Wietnam kojarzy Wam się z bardzo oryginalnymi podróbami markowych produktów i spodniami, które pękają przy pierwszej próbie zajęcia miejsca siedzącego, to na pewno niczego złego nie można powiedzieć o wytwarzanej w tym kraju kawie. 14.10.2017 18:16
J. Batorski: Czy "ratujmy kobiety" ratuje kobiety?

J. Batorski: Czy "ratujmy kobiety" ratuje kobiety?

We wtorek, 3 października, odbyły się w wielu miastach całej Polski demonstracje i marsze w ramach tzw. "czarnego protestu". Stanowiły one swoisty punkt kulminacyjny akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawodawczym, obejmującym m.in. liberalizację przepisów prawa dotyczącego aborcji, dość przewrotnie nazwanego, "ratujmy kobiety". Miały również nawiązywać do zeszłorocznych protestów spod znaku czarnej parasolki. Tym razem jednak już frekwencja tak nie dopisała... 04.10.2017 01:49    77
Kultura jazdy na rondzie

Kultura jazdy na rondzie

Tak sobie siedzę w moim pierdzikółku przy włączonym radiu i ups....„Radio kierowców”. Czekając na możliwość użycia sprzęgła, gazu oraz spuszczenia hamulca ręcznego słucham sobie o wyczynach moich rodaków za kierownicą. Czasu mam sporo Nowowiejska od Grota Roweckiego do samego ronda mocno zatłoczona. 04.10.2017 00:11    15
Wietnam (Hue) - Przypadkowe spotkania

Wietnam (Hue) - Przypadkowe spotkania

W każdym kraju, są takie miejsca, których mimo że zmienione są w pułapki turystyczne, nie można ominąć. W Wietnamie, jednym z takich miejsc jest historyczno-artystyczne Hue. 28.09.2017 08:21
Wietnam (Dong Hoi) - Dni w stylu Barei

Wietnam (Dong Hoi) - Dni w stylu Barei

Albo autostop w Wietnamie nie należy do najłatwiejszych, albo w ostatnim czasie miałem po prostu pecha. Po pierwsze, główna trasa (AH1), łącząca północ z południem kraju, czasem ma dwa pasy, czasem jeden, czasem w ogóle nie ma żadnych linii, a w niektórych miejscach, asfalt ustępuje miejsca glinie w kolorach od pastelowo-pomarańczowego do karmazynowego. 23.09.2017 14:00
Wietnam - Hai Phong i Ha Long

Wietnam - Hai Phong i Ha Long

W Hai Phong, prawie cały tydzień spędziłem w towarzystwie Phuong i jej rodziny. Miałem dużo szczęścia bo akurat trafiłem na końcówkę obchodów Chińskiego Nowego Roku, więc jedzenia w lodówce nie brakowało. Phuong, powoli wprowadzała mnie w realia Wietnamu i próbowała wpoić mi język nawet wtedy, kiedy na to specjalnie nie miałem ochoty. Jak jednak stwierdziła, bardzo szybko zapamiętuję nowe słowa. Według mnie to raczej zasługa wietnamskiej kawy. Amerykanie podczas wojny w tej części świata, podobno, dodawali żołnierzom do kawy amfetaminy. Biorąc pod uwagę, że udało mi się zapamiętać zwroty, które nie wiem, czy będę kiedykolwiek potrzebował, niewykluczone, że coś z tego zostało również wietnamskim restauratorom. 19.09.2017 17:50    3
Prawym okiem: przed postępem nie da się uciec

Prawym okiem: przed postępem nie da się uciec

Do napisania tego felietonu zabierałem się od kilku tygodni. Właściwie odkąd przeczytałem w TIT artykuł o przedsiębiorcach, którzy będą zmuszeni wyprowadzić się z budynków przy skrzyżowaniu ulicy Tkackiej i Św. Antoniego. Nieruchomość jest własnością miasta i została przeznaczona na sprzedaż. 16.09.2017 09:54    61
Chiny/Wietnam - No to fru...

Chiny/Wietnam - No to fru...

- Nigdy w życiu nie czułem się aż tak bogaty. I to pracując po kilka godzin - powiedział mi Goeff - Amerykanin, którego poznałem w miejscowości Mong Cai, oddzielonej tylko rzeką od chińskiego krańca prowincji Guangxi. 15.09.2017 09:00
Chiny (Yangchun) - naszpikowane symbolami wesele po chińsku

Chiny (Yangchun) - naszpikowane symbolami wesele po chińsku

Jak może wyglądać ceremonia zaślubin pary ateistów? Wydawałoby się - urząd, herbatka i kantońskie bye-bye. Choć, z z wierzchu, nie jest tak wystawnie, tanecznie, długo i duchowo jak np. na Bliskim Wschodzie, dzięki naszpikowaniu symbolami odnoszącymi się do pradawnych tradycji oraz rytuałów religii orientu, Chińskie wesele to prawdziwe YinYang. Tutaj, każdy element, ma swoje znaczenie. 10.09.2017 14:00
Prawym okiem:  warto przypomnieć

Prawym okiem: warto przypomnieć

Bardzo dobra wiadomość dotarła do nas w tym tygodniu z Łodzi. Zakończył się etap oceny formalnej i merytorycznej wniosków składanych w związku z programami rewitalizacji. Dwa z nich będą realizowane na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Przy tej okazji warto przypomnieć kilka istotnych kwestii. 09.09.2017 10:29    7
Za biurkiem od Środka - podsumowanie pracy w Chinach

Za biurkiem od Środka - podsumowanie pracy w Chinach

Przez kilka miesięcy pracowałem w Chinach jako nauczyciel angielskiego. W tym czasie, nie tylko niczego mi nie brakowało, ale udało mi się zarobić..... więcej niż mi potrzeba. Dzięki temu, że poznałem właściwe osoby, miałem możliwość, podpisania dwóch kontraktów na, nieprzyzwoite, jak na moją sytuację kwoty. 07.09.2017 08:25    4
Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

Pułkownik, co w obronie Tomaszowa życie oddał

W Tomaszowie jego imię noszą III Liceum Ogólnokształcące oraz jedna z ulic. We wrześniu 1939 roku dowodził 45 Pułkiem Piechoty Strzelców Kresowych, który walczył z wojskami niemieckimi na terenie naszego miasta. Mowa o pułkowniku Stanisławie Hojnowskim. 06.09.2017 20:00    24    1
Czy nauczyciel koniecznie musi mówić tym samym językiem co uczniowie?

Czy nauczyciel koniecznie musi mówić tym samym językiem co uczniowie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak i nie. Zdecydowanie, trzeba z uczniami nadawać na tych samych lub podobnych falach. To, co dla osoby dorosłej będzie rzeczą oczywistą, niekoniecznie musi takie być dla 6-latka i na odwrót. 03.09.2017 19:05    3
Dla kogo Mieszkanie TM Plus?

Dla kogo Mieszkanie TM Plus?

Nasz program TM Plus jest kolejnym krokiem do wyjścia miasta z marazmu, zwłaszcza lat 2004-2014, który był ostatnio szeroko opisywany. Projekt ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania lub osiedlania się w mieście. To pierwszy projekt w Tomaszowie, w którym będzie można dojść do własności. Powstanie 138 nowych mieszkań. Nie bez przyczyny jednym z punktowanych kryteriów przy przydziale mieszkań jest zwolnienie lokalu komunalnego. Dzięki temu chcemy uwolnić mieszkania, z których będą mogli skorzystać Ci, których nie stać na zakup własnego. 31.08.2017 12:52
Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Krajobraz po politycznej nawałnicy. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Wielka polityka, która korzystając z zaproszenia wystosowanego nieoczekiwanie przez nieuprawnioną do tego nawałnicę, zawitała do Chojnic i okolicznych wsi. Wielu z zapartym tchem oczekiwało słów wsparcia, które miały spłynąć z ust tych wszystkich ważnych ludzi, których Chojniczanie na co dzień oglądają w TV. No bo i Minister Spraw Wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej, no i Szefowa Rządu to w końcu nie byle kto. 28.08.2017 23:47    12
Pieszy wariat drogowy

Pieszy wariat drogowy

Tak sobie siedzę w środę wieczorem i czytam „Kierowca bombowca jadący samochodem marki „X” spowodował wypadek na przejściu” „Kierowca bombowca marki Y potrącił pieszego”. 26.08.2017 22:48    9
Anglista potrzebny od zaraz - szukamy pracy w Chinach.

Anglista potrzebny od zaraz - szukamy pracy w Chinach.

Już niedługo, antyperspiranty Rexona czekają życiowe egzaminy. Niezależnie, czy tegoroczni studenci uczelni wyższych dadzą plamę czy nie, tysiące z nich opuści kampusy z dyplomami ukończenia różnych kierunków, m.in. filologii angielskiej. Co z takim dyplomem można zrobić? 26.08.2017 13:00    1
Prawym okiem: zabawa ludzkim nieszczęściem

Prawym okiem: zabawa ludzkim nieszczęściem

Co jakiś czas docierają do nas nowe, sensacyjne, informacje dotyczące wypadku drogowego, w którym zginął tomaszowski poseł, Rafał Wójcikowski. Niestety, wydaje się, że znalazła sie grupa ludzi, która próbuje zbijać na tym nieszczęściu kapitał polityczny. Określić ich zachowanie mianem żenującego, to chyba sporo za mało. 25.08.2017 21:13    19
Nie ma Cię na Facebooku? Nie istniejesz! A jak to wygląda w Chinach?

Nie ma Cię na Facebooku? Nie istniejesz! A jak to wygląda w Chinach?

W myśl popularnego porzekadła, jeśli nie ma Cię na facebooku, zastanów się czy na pewno masz na miejscu wszystkie części ciała a w lustrze widzisz swoje odbicie. Możliwe, że jeśli Twój profil został usunięty, zniknąłeś, a jeśli nigdy nie miałeś konta, nigdy się nie urodziłeś. Mogłoby się wydawać, że od paru lat, dzieci jeszcze na etapie kiedy wyglądają jak kręcące fikołki orzeszki ziemne w kiślu, wykształcają powoli swoje internetowe EGO, które po śmierci automatycznie jest kasowane. Może i dziwnie to zabrzmi, ale za Wielkim Murem, sprawy mają się podobnie. Tyle tylko, że elektroniczne Ja nie nazywa się facebook, a QQ. 24.08.2017 20:00    6
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama