Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 01:33
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

J. Batorski: Sprawy ważne i ważniejsze...

J. Batorski: Sprawy ważne i ważniejsze...

Jesteśmy w trakcie roku wyborczego. Już są zawiązywane komitety, koalicje, jak również rozpoczyna się proces prezentacji aspirujących do fotela prezydenta naszego miasta. Są to oczywiście istotne wiadomości. Pamiętajmy jednak, że kampania jeszcze się nawet oficjalnie nie rozpoczęła, a tymczasem w naszym mieście dzieje się mnóstwo istotnych rzeczy. Oczywiście można oceniać według własnego uznania, które informacje powinny mieć większy priorytet, wszakże dla każdego są sprawy ważne i ważniejsze... 11.05.2018 14:24    22
Prawym okiem: A Ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz

Prawym okiem: A Ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz

Pewien znajomy podesłał mi niedawno film z "uroczystości" świętowania 1 Maja przez tomaszowskich działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Uważnie obejrzałem i wysłuchałem. Złośliwości trudno jest uniknąć. Oto niezależni i niezużyci przyszli koalicjanci liberałów z Nowoczesnej i konserwatywnych liberałów z Porozumienia Jarosława Gowina w maksymalnym i galowym składzie na imprezie nr 1 w tym środowisku rozpoczynają marsz po odzyskanie lokalnego samorządu. Pomyślałem, że jest w tym jakaś geriatryczna niemoc i starcze zdziwaczenie. 06.05.2018 14:20    39
Zapraszamy chętnych na 12 maja na Marsz Wolności do Warszawy

Zapraszamy chętnych na 12 maja na Marsz Wolności do Warszawy

Tomaszowska Platforma Obywatelska zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego wyjazdu na Marsz Wolności 12 maja do Warszawy. Gwarantujemy darmowy przejazd z Tomaszowa dla chętnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt na numer telefonu 504171446 lub email [email protected] . Ilość miejsc ograniczona. W drugim autokarze z Tomaszowa jest jeszcze wolnych ok 20 miejsc na dzisiaj. 06.05.2018 13:51    2
Prawym okiem: gadanie, czy działanie - oto jest pytanie

Prawym okiem: gadanie, czy działanie - oto jest pytanie

Pisałem ten felieton przez kilka dni z małymi przerwami. Zapowiadałem już nawet na moim profilu, że już się za niego zabierał... i musiał jednak poczekać. Taki mój świat. Jak zaczynam stukać w klawiaturkę, odzywa się telefon. Trzeba zostawić pisaninę i wyjść, bo każda ze spraw jest ważna, a kolejna jeszcze ważniejsza. Jutro jej załatwić się najczęściej nie da. Najlepiej spotkać się dziś. Każdy ma swoje priorytety... niestety. W sumie tekst miał być właśnie o priorytetach i tzw. lewicowej wrażliwości, która... nie istnieje. 26.04.2018 22:06    18
Prawym okiem: bo liczą na cudowne uzdrowienia

Prawym okiem: bo liczą na cudowne uzdrowienia

Trwa kolejny dzień protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w polskim Sejmie. Obserwuję go z niemałą złością. Dlaczego? No więc dlatego, że temat nie jest nowy. Nie od dzisiaj wiadomo, w jaki sposób traktowane są u nas osoby niepełnosprawne. Jest to poniżej jakiegokolwiek minimum ludzkiej godności. Niestety taka jest prawda i nic tego nie zmieni. Pytam więc do cholery, gdzie się podziały czarne parasolki? 22.04.2018 19:27    3
Prawym okiem: jak połączyć ogień i wodę

Prawym okiem: jak połączyć ogień i wodę

Jedzą, piją, lulki palą,. Tańce, hulanka, swawola;. Ledwie karczmy nie rozwalą,. Cha cha, chi chi, hejza, hola! No, ok... tańców to może tam i nie ma, zresztą kto ich tam wie. Wszak w Weselu nie takie rzeczy poeta Wyspiański opisywał. Ale nie o poezji dzisiaj chciałem kilka słów napisać, a o lokalnych układankach politycznych przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Sam w tych "zabawach" nie uczestniczę, jednak uważnie obserwuję i słucham tego, co działacze lokalni opowiadają... 21.04.2018 21:14    23
Sezon grzewczy się skończył, ale nadejdzie kolejny

Sezon grzewczy się skończył, ale nadejdzie kolejny

Sezon grzewczy na szczęście mamy już za sobą. Od dłuższego czasu kojarzy nam się on przede wszystkim ze smogiem i szkodliwymi substancjami unoszącymi się w powietrzu i które nasze organizmy chłoną niczym gąbka, wywołując liczne choroby. Wskazania czujników jakości powietrza obserwowane każdego dnia budziły przez całą zimę przerażenie. 10.04.2018 12:07    8
Prawym okiem: prezydent za 2 grosze

Prawym okiem: prezydent za 2 grosze

Bardzo nie lubię komentować ogólnokrajowych spraw i partyjniackich pomysłów na polską rzeczywistość. Niektóre z nich jednak powodują, że zalewa mnie przysłowiowa krew. Psucie Państwa jednak powinno mieć jakieś granice. Tymczasem okazuje się, że głupota nie zna żadnych granic. Unosi się w powietrzu niczym smród palonych śmieci. Wczoraj Jarosław Kaczyński wystąpił z kolejnym genialnym rozwiązaniem. Postanowił przypodobać się zawistnej tłuszczy, niszcząc przy okazji polską samorządność. Nie wiem czy wymyślunki, z jakimi mamy do czynienia pochodzą bezpośrednio od szefa PiS, czy może podsuwają mu je doradcy rodem z uczelni biznesmena z Torunia, ale widać wyraźnie, że ten do niedawna jeszcze błyskotliwy umysł, powinien już wybrać się na zasłużoną. emeryturę. 06.04.2018 10:08    21
Premie dla gigantów

Premie dla gigantów

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska wprowadziła nowy podział Tomaszowa Mazowieckiego na okręgi wyborcze. Zmiana ma związek z likwidacją tzw. JOW-ów, czyli okręgów jednomandatowych. Zaprezentowany przez Prezydenta Miasta projekt nie wzbudził większej dyskusji. Chyba tylko radny Cezary Krawczyk zdobył się na krytyczny komentarz dotyczący proponowanych zmian. On też, jako jedyny głosował przeciw. Dyskusja rozgorzała natomiast w internecie, głównie na portalu internetowym NaszTomszow.pl. Spór jest o tyle ciekawy, że obszar poszczególnych okręgów ma wpływ na wybór radnych. Jak zwykle znajdują się przeciwnicy i zwolennicy rozwiązań. Kto ma rację? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. W tego typu dyskusjach najczęściej jest tak, że obie strony mają rację i równocześnie jej nie mają... 05.04.2018 22:12    5
Wymuszona rewolucja dotknęła także Tomaszów

Wymuszona rewolucja dotknęła także Tomaszów

Druga wojna światowa doprowadziła do totalnego wyniszczenia Żydów i ogromnych zmian w polskim społeczeństwie. Żydzi stanowili około pięćdziesięciu procent polskiej warstwy bogatej burżuazji i ponad pięćdziesiąt procent drobnomieszczaństwa. Ta warstwa niknie, nikną Żydzi. Nie ma ich – zaznacza historyk i demograf historyczny prof. Krzysztof Zamorski. Wymordowanie Żydów – w głównej mierze, choć nie tylko, przez Niemców – pozostawiło nagle ogromną lukę w społecznej i ekonomicznej tkance polskiego społeczeństwa. Lukę, która szybko się wypełniała. Przede wszystkim na ich majątku dokonało się ogromne uwłaszczenie. Jeśli w setkach miasteczek mniej więcej sześćdziesiąt procent domów było zamieszkanych przez Żydów, to po ich zabiciu, domy te mogły być zamieszkane przez nowych właścicieli – zauważa prof. Andrzej Leder, autor „Prześnionej rewolucji: ćwiczeń z logiki historycznej”. 02.04.2018 10:36    101
Prawym okiem: przywileje, przywileje, przywileje...

Prawym okiem: przywileje, przywileje, przywileje...

Od kilku dni krąży po Facebooku link do petycji, której celem jest przywrócenie przywilejów kolejnej grupie zawodowej. Tym razem są to pracownicy Domów Dziecka, których kilka lat temu pozbawiono uprawnień wynikających z tzw. Karty Nauczyciela. Znajomi lajkują, głosują, klaszczą, mało kto ma jednak pojęcie o faktycznym funkcjonowaniu tego rodzaju placówek. W samym tekście petycji też nie znajdujemy za bardzo troski o dzieci ale wręcz ich instrumentalne traktowanie. Zabawne jest to, że petycję lajkują też członkowie PO, mimo, że stanowi ona bezpośredni atak na Rząd, który sami firmowali. Co to oznacza? Że lajkowanie leci jak... leci. Nikt nie zadaje sobie trudu związanego z czytaniem. 21.03.2018 19:37    6
Taniec w łańcuchach - także z tomaszowskim akcentem

Taniec w łańcuchach - także z tomaszowskim akcentem

Padraic Kenney, profesor historii na Uniwersytecie Indiana, autor m.in. książki „Budowanie Polski ludowej”, wyjaśniał w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (21.02.2018 r.) na czym polega fenomen więźnia politycznego. Perspektywa naukowa może być bliska działaczom tomaszowskiej „Solidarności”, np. Zygmuntowi Augustyniakowi. Po 13 grudnia 1981 r. kilkukrotnie zatrzymywanemu i przesłuchiwanemu, poddawanemu rewizjom. 23.02.2018 09:47
Zimna woda, zdrowia doda

Zimna woda, zdrowia doda

Takie makatki pamiętają nieliczni, którzy w domach swoich babć je widzieli. Tymczasem zmieniły się czasy i zimna woda ze studni już nie wystarcza. Jakość wody w naszych kranach może pozostawiać wiele do życzenia, albo i nie, tego tak naprawdę nikt z nas codziennie nie sprawdza. Ale dostępne na rynku oferty sprzedawców wód i filtrów wszelakich czasem potrafią zaskakiwać. 20.02.2018 21:21    5
Gwiazdy tomaszowskiego kina

Gwiazdy tomaszowskiego kina

Nie ma to jak wybrać się do kina, by miło spędzić wieczór. Kino to chyba główna w naszym mieście atrakcja w zwyczajny roboczy dzień. Osobiście nawet wolę te powszednie wieczory od tych weekendowych, bo ludzi mniej, a więc i mniejszy gwar. Można też sobie swobodniej wybrać odpowiednie miejsce. Staramy się z żoną odwiedzać naszego Heliosa co najmniej raz w tygodniu, o ile oczywiście czas nam na to pozwala. 16.02.2018 21:53    5
Prawym okiem: taniec głupca z szamanem

Prawym okiem: taniec głupca z szamanem

Polska polityka wygląda czasem, jak taniec głupca z szamanem. Obserwujemy te wszystkie podrygi i nie potrafimy odróżnić, kto znajduje się w euforycznym, religijnym uniesieniu, a kto tylko naśladuje w sposób bezkrytyczny jego ruchy. W ostatnim czasie mieliśmy okazję obserwować dwa takie tańce, którymi ekscytowała się cała Polska. Telewizyjne główki prawiły mądrości, od których często dostać można było gęsiej skórki. Okazuje się, że nawet ogólnie szanowane postacie potrafią w jakimś dziwacznym zaślepieniu bredzić. Dzisiaj kilka słów o nowelizacji ustawy o IPN, w następnym felietonie o projekcie "ratujmy kobiety". Oba wywołały prawdziwą histerię. Zapraszam do dzielenia się własnymi opiniami. 08.02.2018 11:52    42
Znak nikomu niepotrzebny

Znak nikomu niepotrzebny

Od jakiegoś czasu tomaszowianie zwracają uwagę na znak "nakazu skrętu w prawo" umiejscowiony na wyjeździe z tomaszowskiej galerii handlowej. Wiele osób pyta o celowość i sens jego ustawienia. Kto i po co go ustawił? 08.02.2018 11:34    16
Ludzie ludziom zgotowali ten los

Ludzie ludziom zgotowali ten los

Do napisania paru słów na temat jednego z kontrowersyjnych zapisów ustawy IPN skłonił mnie wpis tzw. komentarz pod newsem na WP „Mój przyjacielu Izraelczyku, kocham Cię i szanuję, ale nie próbuj urządzać mi życia w moim kraju”. 31.01.2018 20:36    51
Uciekając od zgiełku igrzysk i pijanych turystów

Uciekając od zgiełku igrzysk i pijanych turystów

W Zakopanem zawsze będę ceperką, ale nigdy już nie będę turystką, tu czuję się zawsze jak w domu i o nim właśnie słów kilka, bo przecież wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. 30.01.2018 10:03    1    1
Prawym okiem: od przybytku głowa boli

Prawym okiem: od przybytku głowa boli

Drobna sprawa, a tyle wątków. Nie wiem czy uda się je poruszyć w jednym felietonie. Ostatnia sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zaskoczyła zdjęciem z porządku obrad uchwały o zakupie z wysoką bonifikatą dawnej willi fabrykanckiej, mieszczącej obecnie Powiatowy Urząd Pracy. Okazało się, że radni mają tyle różnych wątpliwości, że Starosta postanowił sam wycofać projekt. 28.01.2018 22:54    4
Kambodża - czerwono-zielone Ratanakkiri

Kambodża - czerwono-zielone Ratanakkiri

Kiedy mój czas w Trapeang Sala dobiegł końca, pożegnałem się z braćmi, mieszkańcami, pracownikami misji i innymi wolontariuszami i poszedłem w stronę głównej trasy. Przez chwilę, zastanawiałem się po której stronie stanąć. Nie to, żebym zgubił kierunek. Jedna z wolontariuszek poleciła mi odwiedzenie khmerskiego wybrzeża. Złote i białe plaże postanowiłem sobie jednak zostawić na Tajlandię i bardziej równikową część Azji. Zamiast na południe, pokierowałem się więc na północ. Nie musiałem specjalnie kluczyć. Pamiętałem, w którą stronę miałem iść. Nie musiałem też zbyt długo czekać na transport. Żeby dojechać z powrotem do Phnom Penh musiałem minąć miejsce, do którego prowadzą wszystkie drogi - nie Rzym, nie Krym, a lotnisko. 28.01.2018 22:50
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama