Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 15:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Felietony

"Okrakiem": Ślepy Maks z Łodzi i Meyer Lansky z Manhattanu

"Okrakiem": Ślepy Maks z Łodzi i Meyer Lansky z Manhattanu

Na dzieje każdego miasta i każdej społeczności składają się nie tylko podniosłe chwile i chwalebne czyny, ujęte w kronikach magistratu i historycznych syntezach; lokalną tożsamość budują zaś nie tylko honorowi obywatele i zasłużeni działacze. Zdarza się, że ta rola przypada postaciom działającym na granicy prawa, ludziom kontrowersyjnym, dalekim od stereotypu szacownego mieszczanina. Dla Łodzi jedną z takich postaci jest Ślepy Maks, legendarny przywódca żydowskiego półświatka, król podziemnego życia w przedwojennej metropolii, którą zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Powstało przedstawienie łączące w sobie elementy szlachetnej rozrywki i rozprawy z historią, poważnej dysputy i poetyckiej zadumy, dramatyzmu, humoru i nostalgii. (Z programu Teatru Nowego w Łodzi) 08.11.2012 22:00    2
Z cyklu: "Okrakiem" - Człowiek ze złotym obiektywem

Z cyklu: "Okrakiem" - Człowiek ze złotym obiektywem

Rok 1944, klęska Powstania Warszawskiego. Miasta już nie było. Ocalała ludność przymusowo przemieszczała się w marszu milczenia i rozpaczy do obozu w Pruszkowie. Nie wszyscy. Sześcioletni Marek Karewicz wraz z rodzicami i babcią uciekali na własną rękę w innym kierunku. 01.11.2012 11:42
Brak kultury a nie przepisów

Brak kultury a nie przepisów

Sporo mówiło się ostatnio o opłatach za wywóz śmieci, jakie już niedługo będą naliczane w stosunku do każdego mieszkańca miasta. Znikną indywidualne umowy a opłaty staną się swego rodzaju parapodakiem. W dyskusji, jaka przetacza się przez media główne akcenty kładzie się na wysokość opłat oraz na patologii związanej z niekontrolowanym wywozem śmieci do okolicznych lasów. Zapomina się przy tym, co najważniejsze. O tym, bez czego wszelkie regulacje administracyjne, prawne zdadzą się jedynie „psu na budę”. Bez czego nie znikną śmieci z leśnych dróżek i duktów. Co to takiego? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Tym czymś, jest poziom kultury osobistej, który jednym pozwala rzucić niedopałka papierosa na chodnik, a innym czyni niedopuszczalnym zapalenie papierosa w miejscu publicznym. 29.10.2012 04:29    3
Nazywać rzeczy po imieniu

Nazywać rzeczy po imieniu

„Uderz w stół a nożyce odezwą się”, mówi popularne przysłowie. Co jakiś czas udaje nam się przekonać o słuszności tego powiedzenia na naszym portalu. Czasem nożyce odzywają się anonimowo w komentarzach pod publikowanymi artykułami a czasem otwarcie poprzez przysłane do naszej redakcji wyjaśnienia i sprostowania. Ostatnie dotyczyło napisanego przeze mnie we wrześniu artykułu, w którym skrytykowałem interwencję Policji, której byłem naocznym świadkiem, podobnie jak zdarzenia, które było jej przyczyną. 29.10.2012 04:12    19
Ciężkie życie czołgisty

Ciężkie życie czołgisty

Gry internetowe on-line zyskują coraz większą popularność. Kilka lat temu do najpopularniejszych należała Tibia, dzisiaj wybór mamy praktycznie nieograniczony. Nie ma miesiąca, by nie pojawiały się nowe serwery o charakterze strategicznym, FPP, RPG, logicznym. Ich użytkownicy mogą budować domy a nawet całe miasta, walczyć ze smokami i potworami, wcielać się w żołnierzy SWAT i dowódców czołgów, toczyć potyczki i batalie. Rynek tego rodzaju usług internetowych jest praktycznie nieograniczony. Niektóre platformy mają swoich wiernych fanów od latach. Osoby te spędzają przed ekranami swoich komputerów każdą wolną chwilę. Niestety, tam gdzie pojawia się duża liczba osób, poszukujących rozrywki, zjawiają się też krętacze i oszuści, liczący na łatwy i szybki zysk bez wysiłku. 28.10.2012 18:56    2
Z cyklu „Okrakiem” - Złotawa, krucha i miła

Z cyklu „Okrakiem” - Złotawa, krucha i miła

„Mimozami jesień się zaczyna…” Gdyby Czesław Niemen nie stworzył genialnej muzyki do zaczynającego się tymi słowami prześlicznego wiersza Juliana Tuwima pod tytułem „Wspomnienie”, gdyby go nie wyśpiewał swoim nadzwyczajnym głosem, śmiem przypuszczać, że ten cudowny wiersz nie byłby tak jak jest – popularny, a przede wszystkim nie zaistniałby w polskiej muzyce rozrywkowej (przynajmniej dla mnie) najbardziej nastrojowy hymn o jesieni. 28.10.2012 11:41    2
Ukraiński wybór: między Wschodem a Zachodem

Ukraiński wybór: między Wschodem a Zachodem

Niedzielne wybory parlamentarne i kolejne prezydenckie na Ukrainie wpłyną na to, jaką drogę Ukraina ostatecznie wybierze. Chyba nie przesadzę mówiąc, że to jest to moment kluczowy dla wyboru europejskiego Ukrainy. Jeżeli przywódcy opozycji nie porozumieją się nauczeni doświadczeniem, że jeden z poprzednich przywódców opozycji pomarańczowych został najpierw otruty, a potem zmarginalizowany, a drugi siedzi w więzieniu, i nie zrozumieją, że jest to historyczny moment na zgodę w łonie opozycji demokratycznej, to nie zapobiegną najgorszemu - większości konstytucyjnej Partii Regionów w Wierchownej Radzie. Taka większość utrwaliłaby na lata pozycję aktualnego prezydenta i oligarchiczny ustrój Ukrainy. Kurs europejski aktualnych władz jest niewiarygodny z perspektywy Unii i traktowany w kategoriach werbalnych obietnic. Chciałbym, żeby te wybory dały drugą, po pierwszej zaprzepaszczonej, szansę Ukrainie. Jeśli jednak poziom degradacji demokracji ukraińskiej przekroczy pewną granicę, to Ukraina zaryzykuje utratę ostatnich swoich przyjaciół i rzeczników w Unii Europejskiej. 28.10.2012 00:04    1
Marcin Witko: Opłaty za śmieci, czyli rozbój w biały dzień

Marcin Witko: Opłaty za śmieci, czyli rozbój w biały dzień

Dziś rozpoczynają się prace Sejmu nad przyszłorocznym budżetem Państwa. To doskonała okazja by trochę dłużej zastanowić się nad tym co dzieje sie z naszymi pieniędzmi. Ostatnie miesiące roku to prace nie tylko nad finansami ogólnokjrajowymi, ale również tymi na szczeblu samorządów, przedsiębiorstw i tej najmniejszej, podstawowej jednostki jaką jest rodzina. Polacy zastanawiają się czy ich dochody wystarczą na pokrycie nieustannie rosnących kosztów życia. Wszyscy liczymy ile w nowym roku zapłacimy za prąd, wodę czy gaz. Przyglądamy się z uwagą, czy Rząd nie podniesie podatków lub nie wprowadzi nowych danin publicznych np. od deszczu. Warto szczególnie blisko przyjrzeć się poczynaniom samorządów. Czy przypadkiem od 1 stycznia nie podniosą nam opłat za wodę i ścieki, czy nie wzrosną podatki od nieruchomości lub środków transportu. Szczególnie bacznie temu co dzieje się podczas prac nad wspomnianymi budżetami przyglądają się przedsiębiorcy rozważając w swoich planach ewentualny wzrost zatrudnienia, inwestycje bądź, wręcz przeciwnie, redukcję etatów i cięcie wszystkich możliwych kosztów lub migrację do gmin o niższych podatkach lokalnych 23.10.2012 22:27    21
Przekręt zza granicy

Przekręt zza granicy

Co jakiś czas, na łamach naszego portalu, przestrzegamy przez różnego rodzaju cwaniakami i oszustami, wykorzystującymi ludzką naiwność do nie całkiem legalnego zarobku. Często ich ofiarami padają przedsiębiorcy, którym w natłoku spraw zdarza się podpisać dokument, którego podpisywać nie powinni, ponieważ może być on źródłem roszczeń. Niektóre z nich dotyczą małych kwot, rzędu do kilkuset złotych. Zdarzają się też podpisy zdecydowanie bardziej kosztowne. 22.10.2012 17:47    1
Z cyklu: "Okrakiem" - Na wirażu

Z cyklu: "Okrakiem" - Na wirażu

Okrak emigracyjny. Choroba ducha? Stan rozproszenia duszy? Wydziwianie? Nie wiem jak go zdefiniować, choć nie mam wątpliwości, że istnieje – niezwykle prywatny rodzaj dyskomfortu, dla każdego emigranta zapewne inny. Jednak – śmiem twierdzić – żadnemu nieobcy, choćby w tych kilku sekundach irracjonalnego pragnienia, żeby WRÓCIĆ. (Joanna Titeux) 19.10.2012 23:18    2
Marcin Witko: Po co ten kabaret?

Marcin Witko: Po co ten kabaret?

W dniu wczorajszym był Dzień Edukacji Narodowej. Życzenia koleżankom i kolegom nauczycielom złożyłem. Nie mniej jednak intryguje mnie informacja, którą zasłyszałem w tłumie. Otóż, niektórzy dyrektorzy placówek oświatowych z powodów oszczędnościowych nie wypłacili swoim nauczycielom tzw. nagród dyrektora, dając wyraz szczególnej troski o miejski budżet i dobre samopoczucie swojego wiceprezydenta od oświaty p. Waldemara Wendrowskiego. Jednocześnie sami przyjęli tzw. nagrody prezydenta. Jeśli to prawda, to większej hipokryzji świat nie widział. Dodać należy, że pieniądze na w/w nagrody pochodzą z kieszeni nauczycieli tzw. 1%odpisu. 15.10.2012 22:00    30
Pożar w Arkadach: może wreszcie krok do przodu

Pożar w Arkadach: może wreszcie krok do przodu

W lutym tego roku Tomaszów Mazowiecki lotem błyskawicy obiegła wiadomość, że w Galerii Arkady, mieszczącej się w budynku dawnych miejskich jatek, wybuchł pożar. Spłonęła część dachu w zabytkowym obiekcie, stanowiącym jedną z wizytówek miasta. Ogień pojawił się w dniu Św. Walentego, w godzinach wczesno porannych. W jego gaszeniu wzięło udział kilka jednostek Straży Pożarnej. Na szczęście straty nie były aż tak duże, jak mogłyby być, gdyby ktoś w porę nie zatelefonował pod telefon alarmowy. Wydawałoby się, że pożar sam w sobie był wystarczającym nieszczęściem okazuje się, że i tym razem chodzą one parami. 11.10.2012 20:46    2
Tomaszów, miasto bandytów

Tomaszów, miasto bandytów

Nie tak dawno miałem okazję w naszej redakcji rozmawiać z kilkoma młodymi ludźmi. Rozmowa dotyczyła między innymi tego w jaki sposób postrzegają miasto, czego im brakuje i czego się boją. To, co najwięcej dało mi do myślenia to duże poczucie strachu i absolutny brak szacunku dla Policji. Wszelkie moje próby przekonania ich, że nasi stróże prawa nie są wcale tacy źli, spotykały się z dosyć zdecydowanymi i jednoznacznymi reakcjami. Czy wobec tego inni mieszkańcy naszego miasta czują się w nim bezpieczni. Policyjne, codzienne biuletyny milczą o przejawach pospolitego bandytyzmu, chuligaństwa i złodziejstwa. Prawdziwie sielankowa atmosfera. Nic tylko dzielnicowego na grilla zaprosić, żeby się chłopina na służbie nie nudził. 19.09.2012 23:01    46
Koniec procesu, czekamy na wyrok

Koniec procesu, czekamy na wyrok

W ekspresowym tempie zakończył się wczoraj proces Roberta Frycza, oskarżonego przez tomaszowską prokuraturę rejonową o znieważenie Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego na prowadzonej przez siebie stronie internetowej Antykomor.pl. 08.09.2012 12:59
Nie do końca mówił prawdę

Nie do końca mówił prawdę

W miniony poniedziałek dokonano oficjalnego otwarcia nowego budynku dydaktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, czyli w popularnym „Mechaniku”. Być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że mowa jest srebrem a milczenie złotem. Okazuje się, że niektóre osoby, publiczne wystąpienia powinny sobie przygotowywać na kartkach a jeszcze lepiej byłoby, gdyby ktoś je pisał zamiast nich. Bywa, że próbując być zabawni stają się po prostu śmieszni, żeby nie powiedzieć głupi. Tym razem popisał się swoją elokwencją starosta Kagankiewicz, który wśród dużej grupy uczniów oraz oficjalnych gości „udzielał instrukcji”, w jaki sposób można sobie podwyższyć ocenę z klasówki sprawdzającej poziom wiedzy. 08.09.2012 10:34    14
Błędy młodości czy symbole buntu?

Błędy młodości czy symbole buntu?

Dla jednych symbol niezależności, dla innych ozdoba ciała. Są też tacy, którzy uważają go za błąd popełniony w młodości lub pod wpływem impulsu. O czym mowa? Oczywiście o tatuażach, które na przestrzeni minionych kilkunastu lat stały się zjawiskiem powszechnym i nie są już kojarzone jedynie z osobnikami, którzy dłuższy lub krótszy czas musieli spędzić w ośrodku „wypoczynkowym” finansowanym z budżetu Państwa. Wiele spośród grafik zdobiących ciała to prawdziwe arcydzieła. Wykonują je artyści plastycy, biegli nie tylko w sztuce tatuowania ale przede wszystkim niezwykle utalentowani plastycznie. 26.08.2012 16:23    2
Nie tylko Amber Gold

Nie tylko Amber Gold

Afera Amber Gold ukazała nam bezsilność służb państwowych wobec różnego rodzaju krętaczy i hochsztaplerów, którzy prowadzą działalność pasożytniczą najzwyczajniej w świecie oszukując naiwnych i często niedouczonych Polaków. Poza KNF nie ma chyba instytucji, która nie skompromitowałaby się swoją indolencją w stosunku do „przedsiębiorcy”. Dotyczy to w równej mierze organów kontroli skarbowej, administracji państwowej, ale przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Oczywiście najłatwiej odpowiedzialność za działalność oszustów przerzucić na tych, którzy dali się oszukać. Co w takim razie robić, by nie być narażonym na utratę oszczędności? Kilka dobrych rad mogą udzielić powiatowi rzecznicy praw konsumentów. Warto z ich wsparcia skorzystać za każdym razem, kiedy budzą się w nas wątpliwości. 25.08.2012 13:41    5
To nie ma nic wspólnego z promocją

To nie ma nic wspólnego z promocją

Niedawno pisaliśmy o oszustach, próbujących naciągać przedsiębiorców na opłaty związane z udostępnianiem odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego. Okazuje się, że opisana przez nas warszawska spółka rozsyłająca oferty, jako Kancelaria Odpisów z KRS, nie jest jedyną, która próbuje wyłudzać pieniądze od osób prowadzących działalność gospodarczą. Co ciekawe, okazuje, że często kwoty są o wiele wyższe niż w opisywanym przez nas poprzednio przypadku. 11.08.2012 13:31
Nie daj się oszustom

Nie daj się oszustom

Przestrzegamy przed oszustami, którzy w sprytny sposób próbują wyłudzić od właścicieli firm opłaty, za umożliwienie uzyskania drogą elektroniczną odpisów z KRS lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Oferta handlowa, jaką rozsyła podmiot, który określa się jako Kancelaria odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego, do złudzenia przypomina pisma urzędowe. Mimo, że jak się dowiedzieliśmy, wobec „Kancelarii” wszczęto prokuratorskie śledztwo, kontynuuje ona nieprzerwanie swoją działalność. 05.08.2012 18:10
Efekt niszczenia rynku

Efekt niszczenia rynku

Nie najlepsze wiadomości dochodzą do nas z rynku pracy. Liczba osób bezrobotnych, zarejestrowanych w tomaszowskim PUP, wyniosła na koniec czerwca tego roku 7827. Jest to o dwieście więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobna sytuacja ma miejsce w całej Polsce. W niektórych powiatach stopa bezrobocia przekracza nawet 30%. Polska „zielona wyspa” zaczyna przybierać mocno zgniły kolor i wydawać zdecydowanie nieświeży zapach. 25.07.2012 14:15    21
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra Nano X WERSJA STAB

Aktywny wózek inwalidzki na stałej ramie otwartejW naszej ofercie dostępny jest wózek inwalidzki na stałej ramie otwartej, przeznaczony dla osób, które oczekują lekkości, wytrzymałości i bardzo dobrego dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.Rama wózka wykonana jest z wytrzymałego aluminium, stosowanego również w przemyśle wojskowym. Dzięki temu konstrukcja łączy trwałość z niską wagą i sprawdza się w codziennym, aktywnym użytkowaniu.Wózek można dopasować do sylwetki oraz sposobu poruszania się użytkownika. Dostępna jest szerokość siedziska od 30 do 50 cm, głębokość od 38 do 50 cm oraz wysokość oparcia pleców od 25 do 45 cm. Istnieje również możliwość regulacji wysokości siedziska – z przodu od 45 do 53 cm, a z tyłu od 36 do 51 cm. Różnica między przednią i tylną wysokością siedziska może wynosić do 10 cm, a kąt siedziska do 13 stopni, w zależności od długości ramy.Dużym atutem modelu jest płynna regulacja środka ciężkości, która pozwala lepiej dostosować wózek do poziomu aktywności i techniki jazdy. Wózek może być wyposażony w boczek aktywny, aluminiowy – stały lub wyjmowany. Jednoczęściowy stopień podnóżka wykonano z lekkiej i wytrzymałej płyty aluminiowej, a jego wysokość, głębokość i kąt można regulować.Model posiada wytrzymałą tapicerkę, przednie kółka w rozmiarach 4”, 5” lub 5,5”, a w wersji standardowej dostępne jest oparcie z rączkami do pchania lub bez nich.W ramach dodatkowych opcji można dobrać elementy stabilizacji, takie jak peloty, pasy piersiowe, kamizelki oraz zagłówki. Dostępne są także regulowane na wysokość rączki do pchania, szeroka gama modeli i kolorów kółek przednich oraz tylnych, bogata paleta kolorów ram i tapicerek, stopień podnóżka z oświetleniem drogowym LED, kółka podporowe oraz tylne wąsy.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów.
Reklama Twój Sklep MEydczny

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:33 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Data dodania komentarza: 24.06.2026, 21:12 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:08 Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama